Zklamání to bylo ohromné, říká Pavel Štryncl k nedokončenému závodu na MS v Adventure Race

5. 3. 2015

Pavel Štryncl (38), mistr Evropy v Adventure Race (AR) a držitel 10 titulů mistr ČR v extrémních závodech a horských maratonech, musel vzdát závod na MS v AR kvůli nepříjemnému zranění. Co se vlastně stalo, a ovlivnilo zranění jeho sportovní výkony?

Nedokončil jste závod na MS v Adventure Race 2014 v Ekvádoru kvůli dost nepříjemnému zranění. Co se stalo a jak se Vám dnes daří? Ovlivnilo zranění Vaše sportovní aktivity?

Tímto závodem jsem završil dost nevydařenou sezónu, kterou ovlivnilo několik zranění. Doufám, že jsem si všechnu tu smůlu vybral na roky dopředu. V Ekvádoru jsem si po 6 hodinách v závodě (závod trvá okolo 6 dní) neopatrnou manipulací s kolem v depu téměř amputoval poslední článek prstu u ruky. Museli mě převést do nemocnice do Quita, kde mi prst přišili. Udělali to dobře, prst mám dnes celý a funguje! Po sportovní stránce mě snad tyto nepříjemnosti neovlivnily, možná trochu pozměním složení závodů v nadcházející sezóně.

Bylo to asi velké zklamání pro Vás i pro tým Salomon Suunto Team. Tým pokračoval v závodě dál?

Takovou frustraci je těžké popsat. Zklamání to bylo ohromné. Tým ještě 2 dny pokračoval v závodě, i když s vědomím, že bude stejně diskvalifikován. Podle pravidel musí závod dokončit celý tým. Tento typ závodu je velice náročný na psychiku a bez motivace (že jste stále v závodě) člověk těžko překonává všechno to utrpení na trati. Podmínky byly v Ekvádoru těžké a nemělo smysl ničit techniku.

V čem tento závod spočívá?

Adventure Race je extrémní vícedenní nonstop závod 4 členných týmů, ve kterém musí být minimálně 1 žena. Závod je složen z různých outdoorových disciplín, jejichž základem je orientace na mapě, běh, horské kolo, kajak atd. Zvláštní schopností je umění odolat spánku. V závodech trvající 3 dny se nespí, v těch delších se spánek počítá na minuty.

Kromě lokality, liší se jednotlivé ročníky?

Právě lokalita dost ovlivňuje i složení disciplín. Ne všechny typy krajin jsou vhodné pro různé sporty. Závodníci musí často zvládat i lezení, slaňování, plavání, in-line brusle, canyoning, rafting a další sporty. V Tasmánii jsme dokonce stříleli i z brokovnice. Ekvádor byl v tomto ohledu dost monotónní.

Tento závod musí být náročný nejen na fyzičku, ale i na psychiku. Zažili jste nějakou tu ponorku? Máte nějaký trik, jak si udržet v týmu dobrou náladu nebo stačí jako motivace šance na vítězství?

Jak jsem se zmínil výše, psychika je v těchto závodech strašně důležitá. Člověk se dostane do stavů, které si v normálním životě těžko může představit, natož nějak nasimulovat. V týmu jsme kamarádi, dobře se známe. Nejlepší obranou proti spánku je zaměstnat mozek, takže v průběhu závodu hrajeme různé hry, zpíváme, povídáme si … samozřejmě ten, kdo mapuje, musí být plně soustředěný na navigaci.

Jak vypadá trénink na takový závod?

Jedná se o extrémní vytrvalostní závod, a proto i v tréninku je třeba trénovat obecnou vytrvalost. Prostě dostat do těla v rozumných dávkách co největší objem. Základ tvoří tréninky na kole a v běhu.

Co je pro Vás hlavním důvodem k zúčastnění se závodu či soutěže?

Kromě toho, že sportování je pro mě přirozenou součástí života, tak mě tyto závody umožňují poznat i různé kouty naší Země a zažít jedinečné dobrodružství.

Je nějaký závod, na který nerad vzpomínáte? Nastala někdy chvíle, kdy jste si řekl: “Tak tohle nedávám, končím."

V takto dlouhých závodech se člověk téměř vždy dostane do situace, kdy ho takové myšlenky napadají. Právě překonávání těchto stavů má svoje kouzlo a nakonec stojíte na startu dalšího závodu znovu. Každý nedokončený závod je ten, na který se nerado vzpomíná. Ano, ten v Ekvádoru byl ten nejhorší. Už i proto, že pro mě skoro ani nezačal.

Na jaký svůj sportovní úspěch jste nejpyšnější?

Se sportem přicházejí úspěchy i neúspěchy. Přišlo obojí a nějak to neprožívám. Jsem rád za to, že mi sport přináší radost a vedle rodiny naplňuje můj život.

Máte ještě vůbec nějaký nesplněný sportovní cíl? Je nějaký závod, na který si už dlouho myslíte a chtěl byste se ho zúčastnit?

Nic takového vytyčené nemám. Člověk už není z výkonnostního hlediska nejmladší a na trénink vzhledem k rodinným a pracovním povinnostem nemá tolik času. Vrcholem je pro mě závod MS v Adventure Race. Je to nejnáročnější závod svého druhu a koná se i v nejatraktivnějších lokalitách na naší planetě. Zúčastnil jsem se ho již 4x a jsem za to nesmírně rád. Jestli nějaký takový závod v budoucnu ještě přijde, budu to brát jako příjemný bonus.  

Máte pro letošní nebo možná už i příští rok naplánované nějaké zajímavé sportovní aktivity?

Odpovím obráceně. Vzhledem k událostem z loňska, letos neplánuji žádný AR. Týmu už jsem to oznámil, uvidíme, jaká bude skutečnost. Možná se v létě více zaměřím na běh a objevím se na nějakém závodě v horském maratónu. Jinak nemá smysl moc plánovat, vše ovlivní i zdraví.

Jste učitelem na frýdlantském gymnáziu. Pokud vím, běháte z Liberce do Frýdlantu, tam odučíte a běžíte zase domů. Je to tak? Běháte do práce každý den, v zimě, v létě?

Musím to trochu uvést na pravou míru. Obě cesty neběhám nikdy. Jednou jsem to zkusil a cesta zpět neměla s tréninkem nic společného. Člověk je pak dost unavený. Jinak běhám pouze tehdy, když nemůžu jet na kole (tj. hlavně v zimě), když učím později (v tomto směru mi ve škole vychází vstříc) a když ještě stihnu ráno odvést děti do školky a školy. Pak mi tak nějak vyjde, že 2x týdně do Frýdlantu můžu běžet.

Kolik uběhnete kilometrů na této trase? Jak dlouho trvá cesta a máte nějaký časový rekord na trase PRÁCE - DOMOV.

Běhám krásnou trasu, přes Radčice, Fojtku, Oldřichov v Hájích a přes Hřebenový buk do Větrova a Frýdlantu. Je to 21 km, a jelikož to běhám v nízkých intenzitách, trvá mi to okolo 2 hodin (dost závisí i na množství sněhu).

Je to součást přípravy na závody nebo prostě udržujete fyzičku?

Dnes obojí, ale až jednou přestanu závodit, hýbat se budu pořád.

Jaké předměty vyučujete? Vsadím se, že tělocvik… Pokud ano, dáváte studentům pořádně do těla, nebo berete ohled, že většina z nich není trénovaná a že patří ke generaci, která vyznává spíše pohyb po internetu než pohyb fyzický?

Vedle tělocviku učím i zeměpis. A jestli dávám studentům do těla, je otázka spíše na ně. Myslím, že nic nepřeháním a snažím se je hlavně v hodinách TV pohybově všestranně rozvíjet.

Co Vaši studenti… Fandí Vám, nebo ani moc neprožívají Vaše sportovní úspěchy?

Někteří to dost prožívají a dělají mi tak velkou radost. Snažím se je tak i motivovat a v hodinách TV to celkem funguje.

Jakým druhům sportu se věnujete? Všechny děláte závodně, nebo si některé pěstujete jako rekreační (odpočinkové)?

Základem je kolo a běh, v zimě běžky. Občas si jdu zaplavat nebo si zaběhnu nějaký orienťák. Ostatní sporty jako lezení, in-line brusle, míčové hry aj. dnes praktikuji spíše s dětmi a bez závodních ambic.

Máte čas i na jiné hobby než je sport?

Rodina, práce, sport a i tak bych chtěl, aby den měl o pár hodin více …

Galerie k článku

Diskuze

Zatím zde nejsou žádné příspěvky