Začínáme s freedivingem

16. 10. 2014

Možná to tak na první pohled nevypadá, ale i potápění je extrémní sport! Řeč je konkrétně o freedivingu - volném potápění na nádech. Jak už název napovídá potápěč si musí vystačit se zásobou vzduchu v plicích z nádechu před ponorem. Nejlepší freediveři vydrží pod vodou více než jedenáct minut! Ale to už jsou skutečně extrémní výkony, ke kterým se teprve musíme dopracovat!

Jak začít s freedivingem?

Je jedno, jestli se potápíte doma ve vaně, se šnorchlem na Mácháči nebo s potápěčskou výstrojí v moři. S freedivingem může začít každý, kdo nemá zdravotní potíže. Základem všeho je absolvování kurzu freedivigu, kde si pod dohledem odborníků osvojíte teorii i praxi. Cena kurzů v ČR začíná na 3.500 Kč.

Pokud však chcete dosáhnout nějakých výsledků, ať už pro svůj dobrý pocit nebo pro účast v soutěžích, budete na sobě muset pracovat i mimo vodní říši. Kromě své fyzické kondice a techniky plavání je zapotřebí rozvíjet i své mentální schopnosti. Mnoho freediverů se proto věnuje józe a podobným aktivitám.

Vysněnému cíly rozhodně prospěje i dodržování správné životosprávy. Každý správný freediver ví, že i jedno nevhodné jídlo před ponorem, výrazně omezí jeho výkony.

Zahraniční kurzy freedivingu

Mnoho českých školících středisek nabízí kurzy freedivingu v zahraničí. Cena zahraničních kurzů freedivingu včetně dopravy a ubytování se nejčastěji pohybuje v rozmezí 15.000 - 35.000 Kč. Samozřejmě záleží na lokalitě a komfortu ubytování.

Novinkou je otevření freedivingového centra v letovisku Protaras na Kypru. Původně česká, dnes mezinárodní škola freedivingu nabízí kurzy ve dvou výukových programech. Výuka probíhá v češtině, angličtině, ruštině a řečtině. K dispozici je i půjčovna vybavení, bójek, lan a závaží.

Vybavení

Kompletní a kvalitní vybavení (maska, šnorchl, neopren, opasek, rukavice, ponožky, ploutve a zátěž) lze sehnat do 10.000 Kč. V případě pořízení potápěčského počítače, bez kterého se klidně obejdete, si připravte další 4.000 - 10.000 Kč.

Soutěžní disciplíny freedivingu

Bazénové disciplíny - Statická apnoe, Dynamická apnoe

I trénovaní a zkušení freediveři se musí na každý svůj ponor řádně připravit. Před každým bazénovým
ponorem musí projít speciální procedurou, která se skládá z uvolňovacích cviků a dechové přípravy, což má za následek zpomalení metabolismu, snížení tepové frekvence a tím dochází ke snížení spotřeby kyslíku. Tělo i mysl se tak připraví na nedostatek kyslíku.

Hloubkové disciplíny - Konstantní zátěž, Free immersion, Variabilní váha, No limits

U hloubkové disciplíny je potřeba pracovat s hydrostatickým tlakem. Plíce průměrného člověka jsou v hloubce cca 30 metrů stlačeny na reziduální objem. Právě to znemožňuje dostat se hlouběji. Díky technikám uvolnění dýchacích svalů a vyrovnání tlaku je možné tuto hranici překonat a dostat se tak mnohem hlouběji.

Hydrostatický tlak navíc snižuje tepovou frekvenci a pomáhá stahovat okysličenou krev k životně důležitým orgánům, stejně jako je tomu u vodních savců.

Diskuze

Zatím zde nejsou žádné příspěvky