Vydejte se s námi na Dachstein

21. 8. 2014

/Dachstein - oblast Vnitřní solné komory/

Masiv Dachsteinu v Severních vápencových Alpách je pokrytý ledovcem, který se pyšní titulem nejsevernější a nejvýchodnější zalednění v Alpách. Nejvyšší vrchol Hoher Dachstein ční do výšky 2995 m.n.m.. Proměnlivé počasí vytvořilo z Dachsteinu jeden z nejnáročnějších rakouských B.A.S.E. exitů.  

Na vrchol Dachsteinu – Hoher Dachstein vedou různé cesty – několikadenní pochody, via ferraty i lezecké cesty, dvě lanovky (Dachsteinseilbahn z Obertraunu a Dachsteinsüdwandbahn nad Ramsau) a ještě jedna stará vojenská, dnes používaná servismany v době odstávky, Dachsteinsudwandbahn.

Pro B.A.S.E. jumpery existují tři varianty výstupu:

A/ Soukromým vrtulníkem z Ramsau

B/ Lanovkou Dachsteinsüdwandbahn na konečnou stanici a pak po svých

C/ Via ferratou Johann Klettersteig vzhůru na exit

Nejrychlejší je varianta A, nejobvyklejší C.

Chcete-li, dovedu vás na jeden z možných exitů

Nástup na ferratu Johann klettersteig není nijak složitý. Z Ramsau po Dachsteinstrasse vzhůru k lanovce Dachsteinsüdwandbahn, pozor hned za odbočkou musíte zaplatit mýtné. Z parkoviště u spodní stanice lanovky se vydáte na cca 40 minutový pochod po cestě kolem chaty Dachstein Südwandhütte. Z tohoto bodu vám do nástupu na ferratu zbývá zhruba hodina ne příliš náročného túry.

Na vlastní ferratu (D/E) budete potřebovat cca 4 hodiny, dostatek fyzické síly a netrpět závratěmi. Máte-li problém již na začátku cesty při překonávání skalního převisu, rozhodně se dále nepouštějte! Nebyli byste ani první ani poslední, pro které se profesionální i dobrovolní záchranáři z Ramsau  museli vypravit. Nástup začíná v nadmořské výšce asi 2200 m.n m. a končí u chaty Seethalerhütte (Dachsteinwartehütte) 2740 m.n.m..

Poté přestoupíte na další ferratu vedoucí na Hoher Dachstein. Zhruba 70 výškových metrů pod samotným vrcholem odbočíte na suťovou rampu (cesta z ferraty na exit není jištěná) směrem do jižní stěny až do sedla. Zde budete pokračovat cca 10 m až na exit, který je osazený nýty.    

Skočit nebo jít dolů po svých?

Pokud zvolíte druhou variantu, pak pro vás bude nejjednodušší vrátit se zpět k Seethalerhütte, přesunout se po ledovci k horní stanici Dachsteinsüdwandbahn ( od chaty cca 30 min.) a lanovkou zpět dolů k parkovišti. Ještě před výstupem si zjistěte, kdy lanovka jede naposledy dolů.

Pro všechny, kteří si chystají matroš na ferratu:

Vždy zkontrolujte sněhovou situaci, i když se jedná o výstup po jižní stěně. Johann může být zejména na jaře i na začátku léta na některých místech pokrytý i půl metrem sněhu, který znesnadňuje pohyb a zakrývá i jistící lano.

Vždy zkontrolujte předpověď:

Počasí nad Dachsteinem je velice rozmarné. Ledový krunýř vysokých hor si vytváří zcela specifické podmínky a mnohdy zůstává zahalený hustým závojem mlhy a mraků, i když široko daleko je jasno. Neobvyklé nejsou ani náhlé a prudké změny počasí, kdy se slunečný den během chvilky dokáže změnit v sakra škaredý a nevlídný. Nachumelit může i uprostřed srpnového dne. Nebyli byste první, pro koho se vydal záchranářský vrtulník. Následně se můžete těšit na ostudu po celé vesnici, protože si přece máte zkontrolovat předpověď, a na průvan v peněžence, vzhledem k tomu, že vaše chyba = náklady jsou hrazené z vašich úspor.

Proto se na Dachstein vydávám jen, když je předpověď skutečně dobrá a je jasné, že nás hora „pustí“.

Vždy zkontrolujte čas odjezdu poslední lanovky směrem dolů:

Vezměte v potaz, že jaro přináší nejen novou energii a sílu, ale i jarní odstávky lanovek. Tato záludnost jednou překvapila i nás, když počasí nedovolilo seskok a na sestup nezbývalo do setmění dostatek času. Nezbylo než připravit bivak v krytu budovy staré vojenské lanovky, kterou, jak jsme zjistili, využívají údržbáři Dachsteinsüdwandbahn pro přesun nahoru a dolů. Přepravili i nás, dodnes jim jsou má kolena vděčná.

Další zajímavosti

Krippenstein

Freeride je kousek za hranicemi. Metrová nadílka prašanu si zaslouží dokonalé využití. Na Krippensteinu je nejen nejdelší sjezdovka, ale zejména úžasný freeridový terén, kam se vyplatí zajet. Třídenní válečku v půl metru prašanu ničím nenahradíte. Nedaleko horní stanice lanovky je vyhlídka FiveFingers (v letošním roce otevřeli rakouští skokani exit nedaleko vyhlídky a v příštím roce má ve stěně pod vyhlídkou vzniknout via ferrata vedoucí přes exit až na vrchol).

/Pohled z Krippenstein na Hallstätter See/

Hallstat

Za historií a kulturou v masivu Dachsteinu. Pokud neproniknutelná mlha zahalí vrcholy, nezoufejte.  Za návštěvu stojí městečko Hallstat na březích Hallstätter See. Tisíce let čekají památky halštatské kultury (nejstarší doby železné) a jen pár století dekorované lebky v malé kostnici na místním hřbitově. Jejich původ se zdá trochu „štrejchlý“ dnešní hitovkou Monster. Malý pozemek vyhrazený pro hřbitov nedokázal „ubytovat“ všechny zemřelé, proto, musely být hroby po 10-20 letech otevírány. Dlouhé kosti byly vyzvednuty. Lebky vyčištěny, vyběleny slunečním i měsíčním svitem, pomalovány ornamenty a znaky a vystaveny. Nejmladší lebka patřila ženě, která zemřela 1983, její přání bylo uložení do kostnice. V duchu tradice, jež začala 1720, mohou stejné přání mít i dnešní obyvatelé Halštatu.

Pozvánka na Ramsau AirPower

Datum: sobota 30. srpna 2014

Místo konání: Ramsau - koupaliště

Akce v duchu "Místní obyvatelé sobě" je věnovaná všemu, co létá. Paraglidům, paraglidové akrobacii, vrtulníkům s možností vyhlídkového letu, letecké akrobacii v podání těch nejlepších a B.A.S.E. wingsuitu prezentovaným Martinem Frenzlem (At) a Martinem Trdlou (Cz).

Váš Martin Trdla

Galerie k článku

Nástup na ferratu Johann Klettersteig Výhled z ferraty Johann Klettersteig Vrtulníkem z Ramsau Ferratou Johann Klettersteig vzhůru na exit Dachstein - lavina v červnu Dachstein - vrchol v červenci Dachstein v srpnu Bylo nás pět... Budoucí B.A.S.E. jumpeři Debata po seskoku Tak zase někdy, kluci...

Diskuze

Zatím zde nejsou žádné příspěvky