Rozhovor s dodavatelem: Honza ze Surfwave a surfování na umělé vlně

25. 7. 2018

O tom, jak se surfařské sny stávají skutečností, kde jsou nejlepší vlny a že postavit si vlastní umělou uprostřed města není žádná sranda, jsme si povídali se zapáleným surfařem Honzou Maršíkem ze Surfwave.

                        

Honzo, jak ses vlastně dostal k surfingu?

Jezdil jsem hodně na snowboardu a spousta kluků na horách básnila o tom, jak je surfing super, tak jsem moc neváhal a rozhodl se také to zkusit.

Je to láska na první stoupnutí, co? Kde jsi zažil nejlepší vlny?

To jo. Je těžké vybrat jedno konkrétní místo, ale hodně dobré vlny jsem zažil v Indonésii, Kostarice, Nicaragui nebo na Kanárských ostrovech.

Když existuje tolik skvělých spotů, co tě přimělo postavit umělou vlnu v ČR?

Párkrát jsem byl v Mnichově a líbilo se mi, jak se tam surfuje na řece Isar, na legendárním spotu Eisbach. Potkat v Mnichově člověka na kole, jak jede se surfem a neoprenem je celkem normální věc, i když nejbližší oceán je stovky kilometrů daleko :-). Říkal jsem si, že by bylo cool mít takovou vlnu i u nás. Ale tenkrát jsem ještě hodně cestoval a snažil být se co nejvíce na horách nebo u oceánu. Ta správná chvíle přišla kolem roku 2010, kdy se mi narodila první dcera a začal jsem žít více rodinným životem. To byl čas, kdy se začaly dít první konkrétní věci směřující k realizaci první umělé vlny v ČR.

V Mnichově jste se tedy inspirovali. Jak se ale taková vlna vytvoří, co všechno je k tomu potřeba?

Někde mají takové štěstí, že vlna v řece vznikne sama od přírody nebo náhodou při stavebních úpravách, jejichž cílem je ale něco úplně jiného. To je i případ Eisbachu v Mnichově. Je to pěkná, rychlá a silná vlna, a proto jsem zjišťoval do posledního detailu, jak funguje. Mám přesný výkres dna kanálu pod vlnou, údaje o průtoku, hloubce a rychlosti vody, atd. Za sebou spousty hodin debat s místními surfaři a vodními inženýry. Cílem bylo se jí co nejvíce přiblížit, ale bohužel nám v ČR chybí tak dobré podmínky. Při stavbě vlny si každé místo žádá jiné řešení a individuální přístup. Není to tak, že by si člověk postavil podle nějakého návodu překážku, hodil ji do řeky a mohl surfovat :-). Vybudovat vlnu je složitá a komplexní záležitost, která se nedá snadno vysvětlit. Navíc to není levná záležitost a například v Innsbrucku (kde mají velmi dobré podmínky) se o vybudování vlny neúspěšně pokouší už 8 let…

Vaše vlna vznikla svépomocí, že? Jak dlouho to trvalo?

Vhodné místo pro vlnu jsem začal aktivně hledat v roce 2010. Po dvou letech jsem musel opustit od původního plánu umělé vlny někde v přírodě mimo osídlené oblasti, kde by se surfaři scházeli a užívali si surfing na řece. Takové místo bohužel v ČR neexistuje. Vždy je problém s nedostatkem vody, vodní elektrárnou, rybáři, vodáky nebo ochranou přírody. Musel jsem tedy přistoupit k plánu B. Domluvit se s vodáky a postavit vlnu v kanále pro vodní slalom. Některé svými parametry umožňují realizaci vlny, ale zase nastal problém s přístupem lidí ve vedení sportovních oddílů, kteří se na surfování ve "vodáckém" kanále moc netvářili. :-)

Nakonec jsem se nejlépe dohodl v Brandýse nad Labem s Ondrou, který zrovna začínal oživovat místní 20 let chátrající kanál. V roce 2013 jsem po důkladných přípravách začal s úpravami dna a montáží prvních částí překážky. Ladění správného tvaru vlny trvalo do léta 2014, kdy se vlna otevřela pro veřejnost a vznikl tak první riversurfingový spot v ČR. Rozpočet na stavbu vlny byl velmi omezený, nepodařilo se nám sehnat žádného sponzora ani investora. Vše jsem platil z vlastní kapsy a trávil zde skoro všechen volný čas. K tomu jsem samozřejmě také chodil do normální práce. Tady patří velký dík rodině, která pro mě měla pochopení a velmi mi pomohla. Další dík patří kamarádům a dalším nadšencům, kteří mi za symbolickou odměnu nebo dobrovolně pomáhali.


Sleduješ nejnovější trendy v oblasti budování umělých vln a příbuzných oborů. Co se teď chystá?

Ano sleduji a jsem neustále v kontaktu s přáteli a kolegy ze surfové komunity, kteří postavili umělé vlny jinde po světě nebo o jejich stavbu usilují. Navzájem se navštěvujeme, surfujeme a vyměňujeme si zkušenosti a informace. Je to velmi důležité, protože praktické zkušenosti nic nenahradí. Teorie a počítačové modelace jsou fajn, ale v praxi se vždy voda chová trochu jinak, než čekáš. Surfing bez oceánu, ať už v řekách, surfových bazénech nebo v surfparcích je fenomén, který v posledních 10 letech zažívá obrovský boom. Po celém světě přibývá míst, kde si člověk může zasurfovat, aniž by musel cestovat k oceánu. Vyvrcholením této snahy je zařazení surfingu do programu olympijských her, kde se v budoucnu bude soutěžit právě na umělé vlně v surfparku.

Máš už vyhlídnutá místa v ČR, kde by šlo postavit další podobnou vlnu? Chystáš se expandovat i do světa?

Do světa se expandovat nechystáme :-) Nějaká další místa v ČR vyhlédnuté mám, ale bohužel je zatím nemohu prozradit.

Škoda. Kromě surfování pod zámkem, pořádáš taky surfařskou dovču, že? Řekni nám o ní něco víc.

Mám velmi dobrého kamaráda, který je z Kanárských ostrovů. Je to milý a veselý člověk, který je navíc skvělý surfař a učitel. Provozuje certifikovanou surfovou školu a pořádá surfové campy už více než 15 let. Na naší vlnu chodí hodně začátečníků, kteří u nás poprvé vyzkouší surfing a často se ptají kam nejlépe poprvé vyrazit k oceánu. Tenerife je ideální místo jak z hlediska vln tak i dalších možností vyžití. Náplň dovolené může být více individuální než na klasických surfcampech, ale program je samozřejmě podobný. Ubytování ve stylovém surfhousu kousek od pláže, surfování s instruktorem, zapůjčení vybavení na celou dobu pobytu, doprava na spoty po celém ostrově podle podmínek, výlet do želví 
zátoky na SUP, výlet na sopku Pico del Teide nebo soutěsky Masca nebo další aktivity po individuální dohodě. Více info najdete zde http://www.surfwave.cz/surfcamp/

To zní jako úplná idylka. Vraťme se teď ale k vaší vlně. Kdy si mohou lidé zajezdit?

Jezdí se každý den 2 hodiny. Ve všední dny je vlna otevřena od 18 do 20 hodin, o víkendech a svátcích od 14 do 16 hodin. Naše vlna je vhodná i pro úplné začátečníky, kteří na surfu nikdy nestáli, ale chtěli by to zkusit. Na místě je půjčovna surfů a neoprenů, stačí si přinést staré kecky a jde se surfovat! Nabízíme také surfové lekce, kdy se Vám po celou dobu věnuje instruktor a rychleji se zlepšujete.

Za všechny surfaře- Díky Honzo, rádi si přijdeme užít tuhle skvělou vlnu. 

Komu darujete tenhle úžasný zážitek vy? 

Diskuze

Zatím zde nejsou žádné příspěvky