Ski B.A.S.E: Zimní varianta pro nudící se B.A.S.E. jumpery

29. 10. 2014

Proč začali lidé skákat s padákem na zádech a lyžemi na nohou z pevných objektů? Snad ze zvědavosti „Co to udělá, když…“. Snad proto, že zima a sníh přinášejí do B.A.S.E. života útlum a ne každý je ochoten se s ním smířit.

Skály a útesy horských oblastí se s podzimním časem začnou přikrývat pořádnou sněhovou peřinou, stávají se nepřístupnými. Při letních expedicích, skokani rozvíjejí teorie, jaké by to bylo, kdyby se tady v zimě rozjeli na lyžích nebo na bobu a skočili. To by muselo být přece super. Protože při klasickém B.A.S.E. je dopředná rychlost jumpera při odskoku přímo závislá na dynamice jeho odrazu. Pokud se týž skokan vybaven lyžemi rozjede a opustí pevnou zem s počáteční dopřednou rychlostí x (závislou na sklonu svahu, typu a hloubce sněhové pokrývky, míře obav, s jakou povolí lyžím…), která bude následně přecházet v rychlost pádovou, dostane se dál od skály? Otevře se mu lépe padák? Má dostatečnou výšku, aby mohl za letu namotat pár salt a vrutů, a díky padáku bezpečně přistát?

Navíc lyže, zejména skialpinistické, poskytují mnohem vyšší komfort při výstupu na exit point zasněženou krajinou. Jejich význam stoupá stejnou měrou, jakou se sníh stává hlubším a prachovějším.

Ski B.A.S.E. disciplíny:

Skoky z rampy a akrobacie

Na dostatečně vysoké stěně vybudujete odrazový můstek a můžete skákat. Výška skály poskytuje příležitost pro předvádění náročnějších triků, kombinací salt, vrutů atd. Díky padáku přistanete. Pro tuto disciplínu je nezbytné dokonale ovládnout prvky lyžařské akrobacie, řízení padáku a koordinaci pohybů vlastního těla.

Freeride

Freeride B.A.S.E. spojuje freeride lyžování a B.A.S.E. do jedné úžasné disciplíny, kdy se při volném sjezdu příkrých svahů vysoko v horách můžete pouštět panenským sněhem a čmárat na něj svou linii, můžete si dovolit naplánovat trasu přes vysokou skalní stěnu, protože máte na zádech padák a není nic jednoduššího, než otevřít a přistát. Nezbytný je kvalitní freeride a B.A.S.E. trénink.

Wingsuit Ski B.A.S.E.

Zatím poslední disciplínou je Wingsuit Ski B.A.S.E., který bývá považován za vrchol. Krom lyží a padáku musíte zvládnout i pilotování okřídleného obleku. Wingsuit pro Ski B.A.S.E. se obvykle upravuje, aby bylo možné zapnout boty do vázání (při běžném B.A.S.E. se přes špičku boty přetáhne botička umístěná na konci křídla a tím se křídlo napne). Často je připravená nájezdová rampa, pro usnadnění odskoku. Létání s lyžemi na nohou se stále vymyká proveditelnosti, proto se pilot ihned po opuštění odrazové rampy sbalí do dvou až tří salt, při nichž odhodí lyže. Pak napne křídla a letí. Winguit Ski B.A.S.E. je náročný na fyzickou připravenost pilota, jeho dovednosti lyžařské i ovládání padáku a wingsuitu. Zároveň je poměrně vysoká spotřeba lyží. Snad proto se zatím nedočkal popularizace. 

Destinace vhodné pro Ski B.A.S.E.

Místa, kde lze Ski B.A.S.E. provozovat, jsou obvykle exity pro klasický B.A.S.E. Většina z nich se nachází v Norsku, Švýcarsku, Rakousku, USA a na dalších místech.

Snad se zdá, že Ski B.A.S.E. má z celého významu B.A.S.E. pouze zástupce pro „E“- tedy earth, ale všeho do času. Lidská vynalézavost je bezbřehá. Důkazem je prezentace Ski B.A.S.E v centru Las Vegas, kde v rámci doprovodného programu  při slavnostním otevření zbrusu nového kasina, vystavěli borci .na střeše výše uvedeného objektu nájezdovou rampu pokrytou umělým sněhem. Skokani se na lyžích rozjeli po vysněžené rampě, ve vzduchu předvedli, co uměli, otevřeli padák a přistávali do ulic města. Symbolické spojení, hazardní hra v kasinu a Ski B.A.S.E. v Renu uprostřed pouště, nemyslíte?  

Ski B.A.S.E. lidi – skokani, „jumpeři“

Za oficiálního zakladatele Ski B.A.S.E. jumpingu lze považovat Američana Shane McConkey, profesionálního freeridera, který co by  pozorný divák filmů s Jamesem Bondem, okoukal teorii již v dětství (díl „Agent, který mne miloval“). Prvně skočil v zimě 2003. Jeho zdařilý pokus byl zaznamenán pro media a zpráva obletěla svět. Druhým Skibase skokanem byl mladší Shanův žák a parťák profesionální lyžař JT Holmes. V roce 2004 vyrazili na Ski B.A.S.E. expedici Evropou. V dubnu 2007 v Norsku skočili vůbec první doložený Winguit Ski B.A.S.E..

Ski B.A.S.E. v České republice

V našich rozmilých horách Ski B.A.S.E. provozovat nelze.  Abychom se i my mohli potěšit neodolatelným spojením B.A.S.E. a freeridu, vydali jsme se v roce 2007 na zimní Ski B.A.S.E. expedici do Švýcarska. Volba místa padla na Engelberg, který nabízel dostatek prachového sněhu a ideální linie.

Výprava čítala dva aktivní skokany. Robin Kaleta, freerider a od „Knocking on Heaven´s Door“ i B.A.S.E. jumper, a já, B.A.S.E. jumper a freerider (povšimněte si reverzního postavení ve výčtu aktivit).
Zvolili jsme linii, zabalili padáky podle předpokládané výšky stěny a typu otevření a vyrazili jsme vyzkoušet na vlastní kůži, co s člověkem udělá, když otevře padák, jež začne prudce brzdit pád, ale nohy jsou stále stahovány párem lyží směrem k zemi. Mohu doporučit všem, kteří mají problém se zablokovanou páteří. Tak dokonale protažená záda jsme snad v životě neměli.

Tak jsme se zapsali v té době mezi prvních 100 lidí na světě, kteří skočili Ski B.A.S.E. ve formě freeride.


Martin Trdla

Galerie k článku

Martin Trdla a Robin Kaleta Martin Trdla Martin Trdla Martin Trdla Martin Trdla Martin Trdla Robin Kaleta Robin Kaleta

Diskuze

Zatím zde nejsou žádné příspěvky