Seznamte se s B.A.S.E. jumpingem a jeho českým průkopníkem Martinem Trdlou

5. 6. 2014

Co je B.A.S.E. jumping? Zprofanovaný, ilegální způsob vybití přebytečné energie vyhledávaný především „adrenalinovými bezmozky“, kteří si neváží vlastního zdraví a života nebo regulérní sport vyžadující vysokou fyzickou zdatnost, důslednou přípravu i trénink, sebekázeň a schopnost rychlého a správného rozhodování?

Správnou odpověď v sérii těchto článků o B.A.S.E. jumpingu nenajdete. Naším cílem je přiblížit vám sport, který již dlouhá léta zaplavuje internet i televizní obrazovky, z pohledu českého B.A.S.E. jumpera – Martina Trdly. Závěr si prosím vytvořte každý podle svého uvážení. Děkujeme.

Martin Trdla a jeho support team

B.A.S.E. jumping pod lupou

B.A.S.E. jumping aneb skákání z objektů pevně spojených se zemí. Název tohoto sportu, který vystihuje jeho podstatu, je odvozen od počátečních písmen anglických výrazů označujících místa odskoku (tzv. exity): B – building (budova, komín, hráz), A – antenna (včetně sloupů elektrického vedení a vysílačů), S – span (mosty, viadukty…), E – earth (země, tedy skály, útesy.). Za skákatelné lze považovat téměř vše, co je nehybné, vertikální nebo převislé, dostatečně vysoké a s možností bezpečně přistát. Přistávat se dá na pevnou zem, ale i do vody.

Co je skákatelné?

Bezpečná výška, nebo spíš nížka, pro B.A.S.E. Je 65 m. Zapomeňte ovšem na akrobatické výkony, lety v kombinéze a v trekovacích oblecích. Každá výška umožňuje něco jiného. Pro 65 m jsou typické skoky hop-and-pop, kdy otevíráte padák bezprostředně po odskoku, případně využijete kamaráda a tzv. asistované otevírání nebo static line.

Jaký je rozdíl mezi B.A.S.E. jumpingem a parašutismem (skydivingem)?

Parašutisté jsou vybaveni dvěma padáky. Hlavní padák se používá k přistání a každý si ho může balit sám. V parašutistickém slangu se s oblibou říká: „Naklepu květák a nacpu ho do kontejneru“. Druhý padák je záložní, plán B. Je zde pro případ závady na hlavním padáku. Tento padák může balit jen zkušený a certifikovaný balič, protože na něm závisí váš život.

U B.A.S.E. je pouze jeden padák, který si balí každý sám. Balíte jej podobně jako záložák, ale chce to více soustředění a preciznosti. Ve vzduchu máte pouze plán B. Proč jen jeden? Většinou otevíráte tak nízko nad zemí, že máte čas akorát tak na ten jeden padák.

Při BASE nepotřebujete výškoměr, potřebujete jen oči trénované na odhad vzdálenosti. A co je super, nemusíte mít ani platné doklady parašutisty s lékařskou prohlídkou…, jen svoji vůli a rozum.

 

Z naší redakce:

Chystáme rozhovor s Martinem Trdlou. Pokud mu chcete i Vy položit otázky na tělo, napište je do diskuze pod článek a my se zeptáme za Vás!

Děkujeme firmě The North Face za spolupráci a poskytnutí všech materiálů.

Pokračování příště ...

Diskuze

Zatím zde nejsou žádné příspěvky