Rozhovor s dodavatelem - Jiří Stolín a extrémní sporty

26. 2. 2019

Dalo by se říct, že Jiří Stolín a jeho tým jsou průkopníci bungee jumpingu v Čechách. Skoky na elastickém laně zpřístupňují veřejnosti už neuvěřitelných 22 let a stále posouvají hranice svých možností. 

Jak jste se dostal k podnikání v oblasti adrenalinových sportů? Povězte nám něco o své historii a tom, jak vznikl celý nápad

V roce 1995 jsem si prvně skočil Bungee Jumping z 50 metrů, to jsem byl ve 3. ročníku na Obchodní akademii. Třídní profesor a učitel filosofie mi tehdy po prázdninách řekl:

"Ty jsi blázen, ale jednou se tím budeš živit".

Po maturitě v roce 1997 jsem nastoupil na brigádu u konkurence, kde jsem byl vyškolen, a když jsem v roce 1998 viděl neschopnost dané firmy posunout se dál, rozhodl jsem se, že založím svoji firmu Jiří Stolín, Xtreme Sports. Ale zas taková sranda to nebyla, za 5 let se nastřádalo takových dluhů, ze kterých jsem se dostal až v roce 2005. Takže to bylo 7 let pekla :-) Ale pak se začalo konečně dařit :-) 

Jedním ze zákazníků byl i grafik Adropu, Honza, podívejte se, jak si skok užil.

Jaké další extrémní adrenalinové sporty jste si vyzkoušel? 

Bungee jumping, bungy katapult, Kieneovu houpačku, snowkiting, kiteboarding, BASE Jump s padákem za nohy s dopadem hlavou napřed na vodní hladinu, downhill na kole, SCAD Diving, potápění, canyoning... 

Takže pěkná nálož adrenalinu! Kdybyste měl ale vybrat jeden váš zážitek, na který nikdy nezapomenete, co by to bylo?

Je jich víc, všechny co jsem si vyzkoušel, ale top byl BASE Jump s padákem za nohy.

Máte nějaký vysněný zážitek někde ve světě?

Rád vyzkouším vše nové, co je bezpečné, takže každý nový zajímavý adrenalinový zážitek.

Baví vás ještě dneska bungee? Skočíte si čas od času?

V prvním roce (1997) jsem třeba skočil přes 80 seskoků, ale dneska si už skáču pouze pro radost, tak max. 10 seskoků ročně a musí být opravdu zajímavý ty seskoky.

Takhle to třeba vypadá, když se skáče z nejvyššího mostu u nás

Čím to je, že jste v podstatě jediný, kdo v ČR zprostředkovává bungee jumping?

Těžko říci, ale nebojíme se jít do něčeho nového a snažíme se umožnit bungee jumping co nejvíce zákazníkům za rozumnou cenu.

Jako jediní v ČR a v Evropě nabízíte bezbariérový Bungee Jumping pro vozíčkáře, a to dokonce už od roku 2012. Co vás k tomu vedlo?

Oslovili nás v roce 2012 kluci paraplegici, že to viděli v Kanadě v rámci teambuldingu a jestli bychom jim to nemohli taky nabídnout. Tak jsme to otestovali a za přísných pravidel to umíme zrealizovat také.

Ještě k bungee…. Vysvětlete našim čtenářům, jak moc je bungee bezpečný. Je tam určitě sekundární jištění, že? Jak to vypadá? 

Bezpečnost je u nás na prvním místě. Provozujeme sport, který se může zdát na první pohled nebezpečný, pokud ale zákazník dodrží veškerá pravidla, tak je to bezpečnější než golf.

Sekundární jištění znamená, že pokud by selhala jakákoli věc, na které skáčete, tak jste jištěni ještě jednou.

A stalo se někomu někdy něco?

Úrazy? Modřiny, boule a v případě, že zákazník nedodrží pravidla pro seskok, kdy se začne ve vzduchu chytat např. bungee lana, tak i zlomený nos.

Co dalšího děláte v rámci podnikání? Dočetla jsem se, že pořádáte také exhibiční a kaskadérské seskoky.

 

Jedná se o seskoky, při kterých se snaží odběratel nebo naše firma zviditelnit.

A když se podíváte na naši nabídku, jaký zážitek (kromě těch svých samozřejmě) byste si chtěl vyzkoušet a proč?

Už jsem od Vás vyzkoušel let akrobatickým letadlem, v letadle jsem se pozvracel, taky zážitek a 2 dny mi bylo blbě. :)

Čím jste si v poslední době udělal radost?

Založili jsme s přítelkyní rodinu a máme dvě krásné zdravé děti, 2,5 roku starou holčičku a 11 měsíců starého chlapečka. To je ta největší radost a zároveň největší adrenalin v mém životě … kam spadnou, co si zas rozbijou, kde si přivřou prsty atd.

Diskuze

Zatím zde nejsou žádné příspěvky