Rozhovor s dodavatelem : Alex z firmy DronPro a vše o dronech

23. 8. 2018

Budoucnost patří dronům, to je jasné. Trh s těmito stroji exponenciálně roste a Alex s kolegy z firmy DronPro se do toho pustili naplno. Pokud vás zajímá cokoli o dronech, oni vám odpoví. Pokud se chcete naučit drony ovládat, potřebujete poradit s výběrem, anebo váš dron potřebuje ošetřit, jsou tady pro vás. Jak je to vlastně s létáním a co čeká drony v budoucnosti? Mrkejte na rozhovor s Alexem z firmy DronPro.

Foto z FB DronPro

Alexi, kdybys to měl shrnout. Jaká jsou základní pravidla pro létání s dronem?

Zásadní jsou tři věci:

- Dávat pozor na bezpečnost (čili nezpůsobit nikomu zranění ani škodu na majetku)

- Ohleduplnost k ostatním (prostě se stačí vžít do jejich kůže, asi by se vám taky nelíbilo, kdyby vás doma někdo natáčel na kameru)

- A hlavně si nehrát na machra. Když nevím, nebo si nejsem jistý, tak se ptám ÚCL nebo jiných pilotů.

Konkrétní pravidla, do jakých výšek můžete létat, jaké jsou skupiny pilotů a dronů se dočtete v našem článku https://dronpro.cz/pravidla-pro-letani-s-drony/

Jinak pak ještě zásadní je, že každého drona vždycky při startu pokládám kamerou od sebe, protože kdyby byl opačně, já dám knipl dopředu, tak jeho dopředu je v tom okamžiku na mě. A to nechceš. Ale to jsou detaily, které si každý rychle osvojí.

 Foto z FB DronPro

Vnímáš nějaká rizika spojená s drony a jejich rozvojem?

Největším rizikem je pořád lidský faktor (pokud nebude mít alespoň základní povědomí o tom, jak létat bezpečně a obecně - kde můžou lidi létat). Špatné vyhodnocení okolních podmínek a pilotní nezkušenost jsou hlavní příčinou nehod.

Je běžná praxe, že si lidé koupí i pěkně drahého drona v eshopu a absolutně nic o něm neví, neumí s ním lítat. Základní chybou je, že když si koupíte drona, tak je pak potřeba ho ještě donastavit (aby fungovaly senzory, výška pro bezpečný návrat atp.), to lidé nedělají. To je pak taky příčina většiny kolizí ve vzduchu. Když necháte defaultně nastavenou třeba výšku pro bezpečný návrat na 30 metrů, dron ztratí signál, vyletí do 30 metrů, přeletí přes překážky a začne přistávat na místě vzletu. Představte si ale, že by támhleten sloup měl třeba 40 metrů a vy byste ještě ke všemu neměli správně aktivované senzory pro detekci překážek (které taky nefungují vždycky stoprocentně spolehlivě) …

No a my pak tady máme přes léto stovky dronů na servis. To je alarmující číslo. Ukazuje, že je skutečně potřebné se věnovat edukaci. Proto děláme kurzy, ve kterých připravujeme piloty na zkoušky.

Je získání řidičáku na dron obtížné? Co všechno musí uchazeč zvládnout?

Jak se to vezme, jednoduché to samozřejmě není, jinak by to měl každý. Pod vedením profíka to ale není ani nic nedosažitelného. V naší letecké škole vás certifikovaní piloti naučí létat a perfektně vás připraví na pilotní zkoušky od ÚCL a vyřídí všechny nutné formality. A že jich je.

Jaká je podle tebe budoucnost dronů, řekněme v příštích 5-10 letech?

Na tuhle otázku skvěle odpovídá toto naše video (zhruba od 2:40):

---video-dronpro---

Čím jste si v poslední době udělali velkou radost?

Novým webem, který spustíme ještě letos (a na kterém jsme pracovali přes rok) a stane se mekkou pro všechny dronaře od recenzí, blogů autorit z oboru až po jednotlivé služby s drony a konečně včetně pořádného e-shopu, v neposlední řadě i většími a dlouhodobými projekty v oblasti zemědělství a infrastruktury, protože v těchto projektech se jedná o exaktní vědu ve smyslu práce s velmi sofistikovanými drony.

Někde jsem četla, že vašim snem je být na titulce Forbesu. Už se vám ozvali?

(smích) Ještě jim dáváme čas, nyní to už vnímáme spíš jako třešničku na dortu. 

Alex připravil paráááádní zážitky pro všechny, kdo si chtějí vyzkoušet létání s dronem, anebo si ho rovnou půjčit třeba na dovolenou. 

Diskuze

Zatím zde nejsou žádné příspěvky