Reportáž z Mistrovství ČR v Balónovém létání

4. 9. 2018

Do srdce Slovácka se letos opět sjelo kolem více než 50 horkovzdušných balóóóónů různých barev a tvarů z všemožných koutů světa. Přiletěli dokonce i piloti a pilotky z Austrálie nebo Japonska, aby si změřili své síly v závodních disciplínách ballooningu a užili si skvělou zábavu a bohatý doprovodný program (zahrál třeba Martin Harich nebo Queen revival).

Podívejte se na video, jak to vypadalo: 

---video-balony---

Video z FB Balónové mistrovství

Program zněl skvěle, s kolegy jsme tedy vyrazili k Uherskému Hradišti, abychom si užili tuhle parádní každoroční akci. Všichni už jsme balónem letěli a jsme tedy baroni a baronky z různých končin republiky, přesto je pro nás balónové létání pořád tak trochu magie. 

Jak se balóny řídí?

Naše pocity vyjádřil jeden návštěvník mistrovství dosti trefně: "Vůbec nechápu, jak můžou v těch balónech v něčem soutěžit, vždyť všichni letí podle toho, kam zrovna fouká vítr ne? Maximálně můžou přidat a letět nahoru anebo ubrat a letět dolů, ale neřadí jako v autech a taky nemaj volant, takže nezatočí..." 

Ač to zní neuvěřitelně, v ballooningu se závodí na světové úrovni. Od 28. srpna do 1. září piloti z celého světa závodili o titul v celkem 19 disciplínách daných pravidly, většinou se jedná o lety na vzdálenost nebo na cíl. Někdy jde o to uletět za daný čas co největší nebo naopak nejmenší vzdálenost, jindy o to přistát přesně na místě určení, anebo se trefit svým markerem (třeba nějakým pytlem) na cíl. Nejlepší piloti dokážou i více než hodinový let ovládat natolik, že cíl trefí s centimetrovou přesností. Jak? Základním principem je vyhledat správný směr větru v různých výškových hladinách. A to se docílí stoupáním nebo klesáním. 

"Po desítkách, stovkách a tisících nalétaných hodin v koši už člověk dokáže plánovat a předvídat, kam bude nejlepší vyletět nebo sletět, aby byl směr větru takový, jaký potřebuje. Všechno to je jenom o praxi a o tom vědět, jak vzdušné proudění funguje. Pak už jenom sbíráte trofeje :-) " vysvětlil nám jeden pilot. A trofeje skutečně sbíral...

foto: FB Balónové mistrovství

Vrcholem pátečního večera byla večerní světelná show aneb postupné rozsvěcování balónů za zvuků hudby. Ta se nám líbila asi nejvíce. Po krátké ohnivé show se začaly postupně rozsvěcovat balóny, nejprve jeden, pak dva.... nakonec pak všechny najednou. Kouzelná podívaná. Jako obrovské lampióny. 

Ačkoli počasí úplně nepřálo a náš ranní let s východem sluníčka byl nakonec zrušený (v bouřce zkrátka létat nejde), balónové mistrovství jsme si moc užili a příští rok se těšíme zase! 

Diskuze

Zatím zde nejsou žádné příspěvky