Rally Bohemia 2014 z pohledu pořadatele

15. 7. 2014

Letos se rally konala 11. - 12. července 2014. Já jsem dostala roli “radiobod” na RZ3 v pátek 11. 7. v obci Niměřice. A co má za úkol “radiobod”?

Tento člověk má zajist bezpečnost na trati. Zapáskovat mlíkem místa, kam nesmí auta, kam nesmí diváci. Vyznačit místo cedulemi, například, že na našem úseku je záchranná služba, která je schopná ihned vyjet. Radiobodi jsou na jednom úseku dva.

Výbavička pro roli ”radiobod”: žlutá vesta, visačka s nápisem “SAFETY” = bezpečnost, píšťalka, vysílačka a výkaz. Teď se dostaneme k tomu hlavnímu…

Co má radiobod za úkol: zajistit bezpečnost a zapisovat všechna projíždějící auta. To bylo ve zkratce... ale pojďme si to říci krok po kroku. RZ zahajují auta, které projedou vaším úsekem. Ve své vysílačce uslyšíte informaci ze startu: ,,START  v čase 19:30 vyjelo auto s číslem 000.” Radiobod zapíše do výkazu číslo 000, následně dává pozor na diváky, aby se nepohybovali tam, kde nemají. Až uslyší že se blíží vozidlo, pískne píšťalkou - tou dává znamení, že mají dát lidi pozor - projíždí auto. Jakmile vozidlo 000 projíždí do kolonky RB (radiobod) udělá fajfku = vozidlo projelo tímto úsekem. Vozidla 000, 00, 0 jedou za sebou - to jsou zahajující vozidla, která dávají svým průjezdem znamení, že zbývá do startu 15-10-5 minut a po nich jede vozidlo T a to je konečné zahajovací vozidlo, po kterém ihned vyjíždí závodní vozy. Role “radiobodu” není zrovna úplně lehká. Musíte dávat pozor, co kdo ve vysílačce říká, sledovat diváky, dávat pozor na bezpečnost a psát do výkazů.

Po uzavírce některých silnic jsme upozorňovali řidiče osobních aut, kteří chtěli projet, že se zde koná závod. Dost lidí bylo nepříjemných. “Já mám támhle pár metrů chatu a to to mám objíždět... řekněte mi kudy”... ”Já vezu syna do nemocnice” - auto bylo prázdný… o podobné perly nebyla nouze... Ty však musíte překousnout a říci NE. Několikrát nastala i situace, kdy jsem se autu musela postavit do cesty, a zabránit průjezdu vlastním tělem. Je to sice nepříjemné, ale pro zajištění bezpečnosti musíte udělat cokoliv, nemůžete si vzít na tričko cizí život.

Diváci byli také ze začátku dost neukáznění. Přišlo mi, že někteří lidé se nepřišli podívat na závod, ale přišli vyloženě provokovat. Před páskou stálo auto záchranné služby, aby mohlo co nejrychleji vyjet pro každý případ. Právě před tento vůz se usadili starší lidé se svým vnukem na židličku. Když jsem jim vysvětlila, že tam nemají co dělat, řekla všechny důvody, neposlechli. Nejdříve se snažíte být milí a když to nejde... musíte být přísní a nepříjemní. Pak teprve poslechnou. Našel se pak i případ, kdy si zhruba 50 lidí stouplo vedle křižovatky ve tvaru X. No prostě sebevrazi. Mé ženské slovo na ně bohužel neplatilo, ale ani to mužské nakonec moc nezabralo. Pokud stojí diváci v takovém nebezpečném místě a nejsou schopni uposlechnout váš příkaz, voláte do vysílačky vedoucímu. Ten vám řekne ať to nějak vyřešíte, že nechce rušit závod. Ano, pokud je takový problém, máte povolení zrušit závod. Tím jsme hrozili neposlušným divákům... pokud neopustí ono místo, zruší se závod. Tito lidé hazardují se svými životy, už bylo x případů, kdy diváci při takových závodech zemřeli. Stáli v místě kde neměli, auto tam vjelo a byl konec. Tolik asi k neposlušnosti diváků na Rally Bohemia.


Samotný závod na našem úseku R304 probíhal výborně, bez problémů, všechna auta projeli až na 2, která měla problém. Tato RZ3 probíhala večer od 19:52 do 0:00. Úvodní zkouška nabídla divákům podívanou na novodobé, historické i legendární vozy. Jako první odstartoval Jan Kopecký s Pavlem Dreslerem, kteří byli v této úvodní zkoušce nejrychlejší.Rally Bohemia měla jednoho vzácného hosta, Laszsla Piqueta, což je syn mistra světa Formule 1 Nelsona Piqueta. Právě on měl velice důležitý úkol - mávnutím startovního praporu vyprovodil soutěžní vozy na trať.

A rychle ve zkratce k úplným výsledkům celé soutěže. Nejrychlejší byl Jan Kopecký s Pavlem Dreslerem. Na druhém místě se umístila italská posádka Umberto Scandola se spolujezdcem Guido D´Amore a na třetím místě Sepp Wiegand s Frankem  Christianem.

 -------------------------------------------------------------------------------------

Vyzkoušejte naše Rally zážitky

  

Diskuze

Zatím zde nejsou žádné příspěvky