Otevíráme rakouský exit Drachenwand

2. 10. 2014

Poslední exit v Rakousku, na který bych vás chtěl pozvat, je Drachenwand nebo-li Dračí stěna. Nejde o nijak vysokou nebo extra převislou stěnu, po odskoku může B.A.S.E. jumper počítat s nějakými 700 metry, ale je to místo, které je vhodné pro trekování a pro wingsuit (i začínající piloty). Po odskoku se po chvilce trekování dostáváte do volného prostoru nad loukou a polem. Z hlediska přistávání jsou tyto plochy více než přijatelné.

Chcete si skočit Drachenwand?

Nepokoušejte se najít exit sami! Nevede na něj žádná extra vyšlapaná pěšina a vždy si pamatujte, že kluci, kteří exit otevřeli, strávili jeho hledáním několik dní. Není nic lepšího než prohlídka exitu a rozbor letové linie se zkušeným pilotem nebo skokanem, který ví přesně, odkud se skáče.

Důrazně upozorňuji všechny zájemce o skok z pevného objektu, jmenovitě Drachenwandu: Neskákejte z místa, které najdete jen podle popisku v tomto článku.

Něco jiného je zdolat ferratu, přiblížit se místu odskoku, zakusit pocit, s jakým se na hraně masivu potýkají či opíjejí B.A.S.E. skokani a následně se vrátit po zemi zpět na zemi, a rozhodnout se skočit.

Kde je exit?

Exit se nachází na nejvyšším bodě masivu, tam bohužel již žádná ferrata nevede. Jeho odhalení je poměrně náročné a vzhledem k charakteru skály a její velké lámavosti ho ani nehledejte. Od parkoviště se vám na létající muže a ženy naskytne ten nejlepší výhled. Navíc budou přistávat vedle vás.

Přistávací plocha přímo na louce u parkoviště. Největší pravděpodobnost, že někoho uvidíte letět je na jaře. Na Drachenwand jezdíme obvykle po dlouhé zimní odstávce, abychom v relativně bezpečném terénu procvičili reflexy.

Popis cesty

Po dálnici A1 z Českých Budějovic - Linz - Salzburg, sjezd Mondsee - St. Lorenz. Parkoviště vedle restaurace Gasthof Drachenwand je malé, ale neplacené. V případě pěkného počasí a velkého počtu výletníků přemění majitel přilehlé louky své pozemky taktéž na parkovací plochy, ovšem placené 2Euro/den.

Přístupová cesta k ferratě vám nezabere déle než půl hodinky. Zdolání ferraty (B/C) s převýšením cca 400m trvá zhruba 2 hodiny. Takže máte ještě celé odpoledne na koupání v jezeře nebo cyklistiku. Nastupovat na ferratu je dobré za ranního kuropění nebo možná ještě dříve. Nacházíme se blízko velkoměsta Salzburg a tentýž bezvadný nápad obvykle dostane o hodně větší počet lidí, než je kapacita ferraty i parkoviště. Výjimkou nejsou ani pověstné „stau“.

Označení C/D není zdaleka přehnané, proto doporučuji kompletní výbavu: ferratový set, sedák, helma (skála je hodně rozkřochaná a davy po ní se valící její pevnosti nepřispívají).  

Drachenwand Klettersteig  

Na vrchol Drachenwandu vede více cest – pozemní nepříliš náročné pěšiny i poměrně dost vzdušné via ferraty, zde zvané Klettersteig. Volba příjemnější varianty zůstává čistě na vás. Většina B.A.S.E.zařů jde nahoru jen pro to, aby mohli skočit zase dolů a pokud počasí a jejich svaly dovolí, obvykle stoupají do výšek této hory několikrát v jeden den. Proto volíme vycházkovou variantu po lesní pěšině – vaše sestupová trasa. Vás ovšem pozvu na Via ferratu Drachenwand Klettersteig, abyste také užili trochu toho „frischluft“.

Výchozím bodem je Gasthof Drachenwand ve vsi St. Lorenz. Stěna Drachenwand se tyčí přímo před vámi. Nastupujete od penzionu směrem k minikapličce, poté lesem k větší kapli a odtud doprava přes most. Jakmile natrefíte na šipku „Klettersteig“, pokračujte v jejím směru. Ferrata začíná soustavou kolmých žebříků, proplétá se členitým hřebínkem až vyústí do vzdušných stěnových úseků. Je zde nádherný výhled na jezero Mondsee a okolní krajinu, včetně Dachsteinského masivu a další vrcholy Solné komory. Ve druhé třetině se ferrata dělí, nejste-li připraveni na přechod lávky nad 100 metrovou propastí, můžete využít obchvatu a pokračovat vlevo trojkovým skalním lezením. Vpravo pak k největšímu trháku – visuté lanové lávce, obvyklému místu pro sebezvěčnění se. Nad ní se cesty opět spojí, aby vás zavedly exponovaným traverzem po kolíkách až k vrcholovému kříži.

Sestupová cesta lesem po pěšině s několika žebříky trvá něco přes hodinu. 

Vyprávění o exitech v Rakousku a náměty na výlety v jejich okolí, od procházek po náročné lezecké cesty, bych rád uzavřel několika důležitými informacemi, které doufám, nebudete nikdy potřebovat. Pro jistotu si je však připište do mobilu:

Důležitá telefonní čísla

Předvolba země: +43

Horská služba: 140

Integrované záchranné složky EU: 112

Lékařská záchranná služba: 144

Policie: 133

Nezapomeňte vytočit předvolbu, vyhnete se zdlouhavému přepojování z jedné centrály na druhou. Ne všichni operátoři mluví plynně česky nebo anglicky a je pro ně poměrně náročné k české nebo anglické modifikaci místních názvů přiřadit odpovídající lokaci. Proto se naučte názvy míst, kde se pohybujete včetně jména nejbližšího města, v němčině, ulehčíte operátorovi práci a zrychlíte záchrannou akci.

Martin Trdla

Diskuze

Zatím zde nejsou žádné příspěvky