Otevíráme další rakouský exit Trisselwand

13. 8. 2014

Název Trissel je odvozen z původního slovanského slova „drstelj“ (vápno), wand (stěna), neboli: stěna z vápna. Jeden z nejvyšších vrcholů rakouského Totes Gebirge se tyčí nad hladinou jezera Altausseer See a převyšuje ji o 1000 m. Spolu s Loserem tvoří dvojci chrabrých rytířů, jejichž výsostným úkolem je chránit křehké vodní království. Není proto divu, že je toto místo opředeno klubkem pověstí.

Jedná se o oblíbenou vyhlídku, nejpopulárnější lezeckou stěnu v Solné komoře a nesmíme zapomenout na úlohu B.A.S.E. exitu. Prostě takové tři v jednom. Při výstupu do nejvyššího bodu by vás asi sotva napadlo, že tento vrchol, bývala pastvina, a exponovaná skalní pasáž na „Kleiner Ribeisen“ nebyl zajištěn masivním zábradlím pro turisty, ale sloužil jako cesta pro hnání dobytka na Schoberwiesalm. Těžko říci, zda se dobytek hnaný touto cestou těšil z výhledů na Altauseer See, Grundlsee a okolní vrcholy, aby nakonec po zdolání 1000 výškových metrů složil svá těla pod vrcholovým křížem, přímo na okraji monumentální západní stěny.

Na hraně západní stěny je B.A.S.E. exitů více. Jeden z nejnáročnějších, určených jen pro kvalitní piloty WS, je právě u kříže. Po odskoku musí pilot nabrat rychlost při průletu kuloárem, aby dokázal překonat žebro po pravé straně a mohl tak přistát na pastvinách a mokřadech, poblíž restaurace na břehu jezera.         

Až na vrcholky hor...

U hostince Trisselwand začíná neznačená stezka, po které vystoupáme směrem na východ přes louku, ke strmému lesnatému svahu, abychom pak pokračovali mezi rozeklanými skalami (“Loitzkluft”). Krátce poté se dostaneme na značený přístup od Altaussee (č. 233, viz túru 103), po kterém jdeme dál nahoru. Cesta se dále vine přes les a pak mezi kosodřevinou až na Kleiner Ribeisen. Tato skalnatá pasáž je opatřena zábradlím.

Pokračujeme přes hřbet porostlý kosodřevinou na Ahornkogel (krátká odbočka), za sedlem se vydáme směrem doleva, přes skalnaté úbočí na náhorní plošinu. Dostaneme se tak na rozcestí, odkud již vidíme vrcholový kříž na Trisselwand. Sestup absolvujeme po stejné trase.

Pohádkově krásná krajina nabízí vyžití nejen sportovcům, milovníkům adrenalinu a výšek, ale i starším lidem a rodinám s malými dětmi. Hladinu jezera brázdí v naprosté tichosti výletní lodě využívající solární energii. Z přístaviště v Altausee vás vyvezou na druhou stranu jezera, přímo pod stěnu Trisselwandu, kde lodě ne náhodou kotví poblíž stylového restauračního zařízení (vedle přistávačky). Příjemná je okružní vycházka po stezce kolem jezera o délce 8 km. Trasa je bohatě vybavená lavičkami a přístupovými cestami k vodě. V létě dosahuje teplota vody až 25°C.

Nezapomenutelný je i výlet koňským povozem, vedený dámou v tradičním dirndlu nebo pánem v letherhosen úboru, kolem vody i na kopce. Jednotlivé dopravní prostředky je možné libovolně střídat, tam lodí, zpět pěšky…

Hory obklopující městečko Altaussee v sobě skrývají kilometry chodeb solných dolů, v některých z nich se dodnes těží. Altaussee je  zároveň lázeňským městem. Místní sůl ve spojení s čistým horským vzduchem a přírodou blahodárně působí při léčbě dýchacích obtíží. Prodýchat se k naprostému zdraví můžete i vy ve speciálních a volně přístupných dýchacích komorách nedaleko tenisových kurtů.

Pokračování příště...

Váš Martin Trdla

Galerie k článku

Až na vrcholky hor. Ach ta panorámata... Kde ten táta pořád lítá? Budoucí BASE jumperka? Zimní Trisselwand. Západní stěna Trisselwandu. BASE jumpeři pod Trisselwandem.

Diskuze

Zatím zde nejsou žádné příspěvky