Opilé sklepy aneb testujeme naše zážitky

17. 9. 2014

Začalo období vinobraní, a kde jinde byste ho měli strávit než na Moravě, v kraji, kde touto dobou teče víno i z vodovodního kohoutku. Volba ubytování je snad jasná - vyhlášené Opilé sklepy, které se úplnou náhodou nacházejí v naší nabídce zážitků. Rozhodně nebudete litovat! Já vím o čem mluvím… s mou přítelkyní a našimi přáteli jsem tam strávil celý víkend.

Dominanta Velkých Pavlovic

Celkem 15 “opilých” domků pro 15 (ne)opilých skupin lidí, kteří chtějí poznat všechny krásy a hlavně chutě Moravy, se nachází na Staré Hoře tyčící se nad malebnou obcí Velké Pavlovice. Díky této strategické lokalitě a atypické architektuře se Opilé sklepy zařadily mezi místní dominanty.

Domeček jako klícka

Hned po příjezdu jsme zjistili, že stylové ubytování Velké Pavlovice doslova voní novotou, je zde naprostý klídeček a žádný hluk. V kombinaci s plným sklepem vína je to ideál na pocuchané nervy. Nic se však nemá přehánět, a proto jsme z našeho soukromého sklípku občas vyšli či vylezli (záleželo na počtu prázdných lahví) na světlo boží a pokochali se výhledem na široké, daleké okolí, které je taky boží.

Ano, čtete dobře, lezli jsme Z NAŠEHO SOUKROMÉHO SKLÍPKU! Každý apartmán má svůj vlastní sklípek, což nám všem splnilo vinařský sen. V každém opilém sklepě se nachází správně vychlazená vína od místních vinařů. Ochutnali jsme levnější i drahé odrůdy a musím říct, že jejich kvalita je špičková. Při odjezdu jsme se jen přiznali k tomu, jak velcí jsme notoři (kolik jsme toho vypili) a vína zaplatili.

Posedět u vínečka můžete buď přímo ve sklípku s klenutými stropy, na balkóně nebo na terase za domem. Interiérové vybavení všech apartmánů je děláno na míru z masivního dřeva. V přízemí je kuchyň s příjemným posezením a krbovými kamny. Nahoře jsou k dispozici dvě oddělené ložnice, každá má vlastní balkón a sociální zařízení. Každý apartmán má navíc svou vlastní garáž.

 

Vinařský trojboj

Říkáte si, že jsme se konečně začali věnovat něčemu jinému než dodržování pitného režimu? Omyl! Vinařský trojboj nemá nic společného s pohybem, když nepočítám chůzi od jednoho vinařství ke druhému a pak ještě ke třetímu. Jedná se o honbu, ne za diamantem Nilu, nýbrž za koštováním vína ve velkopavlovických vinařstvích. Navštívíte tři sklípky místních vinařů, kde musíte ochutnat minimálně pět vzorků vína a po vlastních nohou se dostat zpět do apartmánu (nejlépe do toho svého). Každý, kdo tento trojboj absolvuje a přežije, získá certifikát o účasti na tomto dost zdařilém klání.

Varování: Jak jsme zjistili, na Moravě mají zřejmě jiné míry. Pět vzorků podle místních vinařů rozhodně neznamená pět decek vína. Počítejte s daleko větším množstvím! Radím tedy trochu potrénovat v apartmánovém sklípku než se vydáte mezi profíky.

Sláva, nazdar výletu…

Samozřejmě jsme nejeli z Liberce až na Moravu jenom proto, abychom se tam zavřeli do sklepa! Morava to není jen víno, meruňky a klobásy, ale také nádherná příroda, malebné vesničky a historické skvosty.

Za víkend jsme toho moc nestihli, ale vyrazili jsme za přírodou a turistikou na Pálavské vrchy, prozkoumali jsme okolí Velkých Pavlovic (rozhledna Slunečná, kaple sv. Urbana) a nemohli jsme samozřejmě vynechat Lednici. Máme ji sice doma, ale ta na Moravě je prostě nejhezčí!


Tester zážitku: Rostislav Peníška

Galerie k článku

Diskuze

Zatím zde nejsou žádné příspěvky