Ochutnávka potápění aneb testujeme naše zážitky

27. 6. 2014

Co koupit chlapovi k Vánocům, když už všechno má? Trochu jsem zaexperimentovala a koupila jsem mu ochutnávku potápění. Samozřejmě, že jsem nechtěla přijít zkrátka, a tak jsem pořídila rovnou dva dárkové poukazy a představovala si, jaká to bude romantika potápět se v páru.

Brčál versus chlór

Termín jsme si rezervovali na konci května. Na výběr jsme dostali dvě možnosti, buď se půjdeme potápět na libereckou přehradu, anebo do bazénu. Kdybychom si s rezervací pospíšili, mohli jsme volit i potápění ve věži v libereckém bazénu, která je k dispozici do konce dubna. Pak už je venku docela teplo, ledy definitivně roztáté a tak se věž pronajímá pouze pro skupiny. Rozhodnutí bylo na mne, protože má drahá polovička se prostě rozhodnout nedokázala … Přehrada mě nelákala, chtěla jsem se potápět v průzračné vodě, tak jak to sleduju v televizi. Šlo se tedy do bazénu v Babylonu.

Den „P“

Ráno jsme se probudili a vypravili za naším nevšedním zážitkem. Sešli jsme se s instruktorem ráno v 8 hodin, no možná chvíli po osmé, dochvilnost není mou silnou stránkou a hlavně ne tak brzy ráno. Instruktor Ondra nás už vyhlížel. Zapůjčil nám potápěčské brýle, neopren, ploutve a nafukovací vestu s kyslíkovou lahví, abychom měli pod vodou to největší pohodlí. Ondra nám vše důkladně popsal a ukázal, co se kam zapojuje, jak se co obléká, používá a tak mohl náš první ponor začít.

Až se naučím dýchat a signalizovat, můžu do akce

Kyslíková láhev je docela těžká, takže jsme byli rádi, že ji ve vodě nemusíme tahat. První a nejdůležitější, co jsme se ve vodě naučili, byly znaky pro různé situace pod vodou… palec zdvižený nahoru neznamenal, že jsme jedničky, ale plaveme nad hladinu. Naopak palec dolů byl znak pro hlubší ponor.

Další znaky jsme vstřebali celkem rychle a tak jsme začali zkoušet dýchání pod vodou. To se ale ukázalo jako malý problém, protože jsem zvyklá dýchat nosem a tam to prostě nešlo. Navíc mi pud sebezáchovy říkal, že mám zatajit dech i když jsem měla automatiku. Bylo tedy nutné naučit se dýchat pod hladinou pusou. Chvíli jsem pilovala dýchání (tedy trošku déle) a za několik minut už to pro mne byla běžná věc. Ještě pár rad od Ondry a hurá pod vodu!

Babylon byl celý náš a my mohli proplout všechny chodby, aniž bychom museli nad hladinu. To byl opravdu zážitek!!! Nikdy ani jeden z nás nezažil takový relax, jako při naší ochutnávce potápění. Nejhlubší místo bylo pod tobogánem zvaným „Trychtýř“. Je to cca 2,6 metrů, což není bůhvíjaká hloubka, ale na to, abychom si vyzkoušeli hlubší ponor, je to hloubka ucházející. Samotným potápěním jsem byla tak uchvácená, že mi ani nepřišlo, že se čas pomalu blíží k 10 hodině a my budeme muset z vody.

Pro koho je tento zážitek určen

Pokud máte rádi výzvy a rádi zkoušíte nové věci, můžu tento zážitek vřele doporučit. Když si nerušeně plavete pod hladinou, dokonale si pročistíte hlavu a zapomenete na strasti a problémy běžného dne.
Z potápění máme hezké vzpomínky a rádi si je společně připomínáme. Byl to super zážitek a možná i inspirace na další vánoční dárek. Po nadšení přítele z ochutnávky by zajisté nebyl kurz potápění špatnou volbou.

Tester zážitku: Vlasta Marušáková

Diskuze

Zatím zde nejsou žádné příspěvky