Není B.A.S.E. jako B.A.S.E. aneb jaké jsou disciplíny base jumpingu (1.díl)

18. 6. 2014

V současné době si může každý zvolit cestu, která je pro něj nejpřitažlivější. Co chce vyzkoušet, dokázat a k čemu je jeho tělo nejlépe uzpůsobeno. Případně jaké možnosti se vyskytují v okolí vašeho bydliště. Jste z Dolomit nebo z Moskvy? Jeden z našich kamarádů pracoval svého času jako čistič oken na výškových budovách v Moskvě. Ráno se vyvezl nahoru výtahem spolu s ostatními a odpoledne, když padla, to bral zkratkou přes okraj střechy.

B.A.S.E. bez speciálních obleků

První seskoky, chcete-li „jumpy“, se obvykle provádějí bez speciálních obleků, čistě proto, abyste měli co nejméně starostí a problémů k řešení.

Bez speciálních obleků se skáče z nízkých objektů – komíny, mosty, většina budov včetně vysílačů, kde zkrátka není prostor a čas. Než byste začali letět, je čas otvírat padák.

B.A.S.E. akrobacie

Disciplína vyvinutá mladými basejumpery, kteří se mohou pyšnit pružnými těly a mnohdy i gymnastickou průpravou, a s přehledem zvládají salta i vruty, aniž by se jim zamotala hlava. Vyhledávaným exitem pro B.A.S.E. akrobacii jsou vysílače nebo dostatečně vysoké skalní převisy. Ideální možnosti pro trénink nabízí 150m vysoký vysílač vzdálený pár desítek kilometrů od vašeho města, mimo obydlené území tedy uprostřed lesů a luk. Máte-li skutečně veliké štěstí, pak je tento objekt již řadu let mimo provoz a vlastnické poměry jsou nejasné. U nás v České republice takový nenajdete.

B.A.S.E. trekování

Jak se trekuje? V zásadě nepotřebujete žádné speciální obleky, jen zpevníte celé tělo, lehce rozpažíte, hlavu mírně předkloníte, propnete špičky. Přesně tak jako skokani na lyžích. Správná a symetrická poloha těla ve vzduchu vám umožní letět. Ne sice tak jako s wingsuitem, ale letíte a vzdalujete se od překážky.

Větší plocha = větší vztlak = a lepší let. I skokani na lyžích laborují s velikostí obleku a vědí . jaké zázraky dokáže sed umístěný proklatě nízko. U BASE se prvním trekovačkám říkalo „Smoke pants“– levné, nepromokavé, o několik velikostí větší kalhoty z jakéhokoli řetězce pro kutily a vylepšené několika dírami propálenými cigaretou vpředu, přesně v té oblasti, kde je to nejvíce nebezpečné. Toto primitivní nasávání vzduchu zvyšovalo výkon.

Výkon moderního treksuitu je srovnatelný s výkonem wingsuitů před 10 lety.

Pokračování příště

Váš Martin Trdla

Z naší redakce: Připravujeme rozhovor s Martinem Trdlou. Pokud mu chcete i Vy položit otázky na tělo, napište je do diskuze pod článek a my se zeptáme za Vás!

Diskuze

Zatím zde nejsou žádné příspěvky