Nejlepší trasy pro skialpy na Slovensku

7. 2. 2019

Skialpy jsou takovou kombinací vysokohorského lyžování a horolezectví, čili je to parádní zábava pro všechny dobrodruhy. A když si navíc i dopředu zjistí sněhové podmínky, počasí a mají správné vybavení, je to naprostá idylka. Přinášíme vám tipy na ty nejlepší trasy pro skialpy na Slovensku. Hele

Skialpy nad Bratislavou? Jasně, Kamzík!

Začneme hezky zlehka. Vyrazit na skialpové lyže aneb skialpy totiž můžete i když jste v Bratislavě. A třeba klidně před nebo po práci. Není to totiž žádná dlouhá túra. Stačí vyrazit pod lanovkou ze Železné studničky na Kamzík. Pokud zrovna nemáte čas na celodenní výlet, ale přesto je dost sněhu a nádherné počasí, anebo jste skialpový začátečník, tohle je pro vás ideální trasa. Ti nejlepší dávají tenhle okruh během nočních skialpových závodů za 30 až 40 minut, ale nefanděte si, tak rychle to nedáte….

Výhodou je, že můžete jet v lyžácích klidně MHD a vysednete v podstatě hned u začátku trasy. Nalepíte pásy a zasněženým lesem se dostanete k lanovce. Pak to vypadá nějak takto 

Skialpy kolem Štrbského plesa (Vysoké Tatry)

Štrbské pleso je moje srdcovka, kromě jiného je to totiž taky ideální start pro skialpové túry. Na své si tady přijdou jak začátečníci, tak pokročilí. Pro začátečníky je nejlepší vydat se po sjezdovce a přejet si do Furkotské nebo Mlýnické doliny. Nezapomeňte, že na sjezdovce se můžete pohybovat jen do dvou metrů od pravého okraje sjezdovky.

Foto:cas.sk

Druhou možností je pak vyjet lanovkou až na Solisko a pak pokračovat výš od Chaty pod Soliskom (1841 m.n.m.). V okolí je spousta krásných cílů – Sedielkova kopa, Sedielkový priechod, Soliskové sedlo, Mlynické Solisko a velké množství modrých i červených sjezdů na obě strany. Když si z Furkotské doliny sjedete na druhou stranu, je to mnohem delší a dojedete až k vodopádu Skok. Pak už si jen po turistické trase dojdete zpátky ke Štrbskému plesu.

Nízké Tatry od Donoval až po legendární Kráľovu Hoľu

Z hlediska skialpinizmu je nejzajímavější střed, východ a hlavní hřeben Nízkých Tater, jeho severní část je drsnější s množstvím žlabů, ta jižní zase nabízí nádherné široké pláně a tedy nekonečné možnosti pro freeride sjezdy.

Co si ale z toho ohromného množství vybrat? Úžasná trasa pro skialpy začíná třeba u Štefánikovy chaty (kde můžete přespat a vyrazit brzy ráno), odkud se dá vystoupat přímo na Ďumbier (2043 m.n.n.), odtud se pak po hřebeni pokračuje na Chopok (2024 m.n.m.) a sjíždí se některou ze strží zpět k chatě. Stačí si jen vybrat. Rozhodně si ale užijete kouzelné výhledy na celé Tatry a luxusní sjezd, ať už si vyberete kterýkoli.

Západní Tatry - aneb to nejlepší na konec

Krásná místa pro túru na skialpech najdete po celém Slovensku, jejich Mekkou jsou ale jednoznačně Západní Tatry, hlavně pak Roháče, skvěle přístupné u obce Žiar. Pestrost terénu, množství tras, nádherné výhledy, skvělý sníh…. Zkrátka vše, co potřebujte.

Vybrali jsme pro vás dvě trasy, které nás oslovily.

Žiarske sedlo

Po občerstvení na Žiarské chatě (1325 m.n.m) nalepte pásy a vyrazte směrem vzhůru, stačí se držet stop mezi jehličnany až pod Terasu. Půjdete po planině ohraničené z obou stran potočními koryty. Pak dojdete na křižovatku. Jedna trasa vede doleva směrem na Veľké Závraty, doprava je to ale o něco hezčí. To je směr na Malé Závraty. Po chvilce cesty dole v dolině vytraverzujete levým svahem až na Žiarské sedlo. Od chaty je to skoro 700 výškových metrů, takže moc pěkná túra. A když se k tomu navíc přidá krásný výhled a luxusní sjezd širokými svahy zpátky k chatě, spokojenost je na místě. Sjezd je navíc možné si vytunit o skákání ze sněhových závějí na dno potoka Smrečianka. Naprostá pecka! 

foto: horydoly.cz

Salatín nesmí chybět

Nejzápadnější vrchol hlavního hřebenu Západních Tater nesmí v tomto výběru chybět. Díky možnosti přiblížit se autem v podstatě až k trase patří Salatín (2047 m.n.m.) k nejoblíbenějším vrcholům.

Salatín má v podstatě dva vrcholy a malé sedlo mezi nimi je nejčastější přístupovou i sjezdovou trasou. Při využití lanovky je to do sedla a na vrchol necelé dva kilometry, to jinde nenajdete. Sjezd tímto sedlem je nenáročný a zvládne ho každý, pokud máte ale chuť na větší dobrodrůžo, vydejte se dolů některým z nabízených žlabů ze severozápadního vrcholu. čekají vás nádherné výhledy, nekonečné pláně a kvalitní sníh. 

 

Foto: tulenipasy.cz

Tak co, už víte, kam vyrazíte? 

Diskuze

Zatím zde nejsou žádné příspěvky