5 nejlepších míst pro freeride lyžování v Rakousku

11. 1. 2019

Už zdaleka nejde jenom o zábavu pro pár nadšenců, tenhle adrenalinový sport je stále víc a víc oblíbený a podle toho se zařizují také mnohá lyžařská střediska po celém světě. Otevírají se speciální trasy a kurzy pro freeride a vznikají střediska, která sledují počasí a nebezpečí lavin. 

A není se čemu divit, vždyť takové lyžování může vypadat třeba takto

Takhle řádí ve sněhu profíci           

My jsme pro vás tentokrát vybrali 5 nejlepších míst pro freeridové lyžování v Rakousku. Přeci jen to máme v příjemné dojezdové vzdálenosti a kvalita je světová. 

Tady jsou. Nejlepší střediska pro freeride lyžování podle nás a žebříčku Redbullu, který sestavil z hlasování milovníků tohoto adrenalinového sportu. Rakouské Alpy se umístnily na 9 z celkových 23 středisek, což vypovídá o tom, že je to zkrátka skvělé místo pro freeridové fajnšmekry. A máme to tak blízko... 

1. Kitzsteinhorn, Zell am See - Kaprun

Kochejte se freeridem na Kaprunu 

Kaprun je známý svými parádně upravenými sjezdovkami, na které je radost vyrazit. Mimo upravované sjezdovky nabízí ale také pohádkovou krajinu s hlubokým nedotčeným prašanem. Na freeridové trasy můžete vyrazit na vlastní pěst anebo s místními profesionálními průvodci.

V areálu najdete freeridové trasy X1-X5, za nás je nejlepší jednička

Krásně širokou trasu X1 najdete na pravé straně (ve směru lyžování) vedle lanovky Gipfelbah. Svah je většinou ve stínu (dlouho drží prašan), nehrozí tady laviny, vejde se sem poměrně hodně stop. Je ale potřeba hlídat si čas poslední lanovky dolů, abyste pak zbytečně moc nešlapali. Vzhledem k tomu, že se sjíždí z výšky okolo 300 m.n.m., je téměř povinností přibalit si lavinové pomůcky.

Cesta z Prahy: cca 6 hodin (podívejte se kudy jet

Cena: 53,00 € /den

Webkamera

Bezpečnost: Na začátku každé trasy najdete tzv. Freeride Info Point, který vám poví vše o charakteru svahu, nejkrásnějších trasách, potenciálně nebezpečných úsecích, hrozícím nebezpečí lavin atp.

Chcete vyrazit? Mrkněte na aktuální počasí na Kaprunu

2. Stubai

Stubai do trendu freeridingu šlape doopravdy zostra. Nebojí se toho, a proto nechal vzniknout celou freeridovou oblast „Powder Department“ s celkem 13 trasami. Najdete zde tedy obrovskou rozmanitost terénů s jistotou kvalitního sněhu, které jenom čekají na to, až do nich uděláte svou stopu. Všech 13 freeridových tras si můžete prohlédnout na této mapce

Stubai očima freeridera       

Cesta z Prahy: cca 7 hodin (podívejte se kudy jet

Cena: 48,00 € /den

Webkamera

Bezpečnost: u Eisgraf a Gamsgarten najdete tzv. freeride checkpointy, čili informační tabulky, které vám skvěle popíšou celou trasu, řeknou, které úseky jsou nejkrásnější a které technicky nejobtížnější a také vám ukážou, zda hrozí lavinové nebezpečí.

Vypůjčení bezpečnostního vybavení je možné v obchodech se sportovním zbožím přímo na ledovci Stubaier Gletscher Intersport Shops.

Láká vás to? Mrkněte na aktuální počasí na Stubai

3. Fieberbrunn 

Fieberbrunn nesmí v tomto seznamu chybět, dlouho byl totiž znám jako tajný tip pro milovníky freeridu a hlubokého sněhu. Ačkoli jeho sláva a oblíbenost rok od roku roste, stále je to perfektní místo, kde si vychutnat luxusní jízdu v prašanu. Díky tomu, že je celé obklopeno horskými masivy, mívá toto středisko tradičně nejvíce přírodního sněhu z celých Kitzbühelských Alp. Množství hluboké sněhu je pro freeridery jako ráj, možná taky proto je tady zastávka prestižních závodů Freeride World Tour (konkrétně se jezdí ve stěně Wildseeloder).

Takhle vypadala Freeride World Tour  

Cesta z Prahy: cca 5,5 hodiny (podívejte se kudy jet)

Cena: 55 € /den

Webkamera

Zaujala vás tahle freeridová lokalita a už pomalu balíte lyže? Koukněte nejprve na aktuální počasí Fieberbrunn

4. Arlberg - Lech-Zurs a St. Anton aneb "Evropská Aljaška"

Světově proslulé lyžařské velestředisko, které má díky obrovskému horskému masivu Arlberg každoročně bohatou nadílku sněhu je rájem i pro freeridery. Taky proto se mu přezdívá „Evropská Aljaška“ Tady se můžou v hromadách prašanu pořádně vyřádit a užít si čisté potěšení z adrenalinové jízdy. Je tady mnohem více freeridových tras než kdekoli jinde, takže tlačenic se rozhodně bát nemusíte. Freeridovým pokladem jsou technicky skutečně zábavné kotle pod Vallugou a Sonnekopf. Tady si vychutnáte nekonečné oblouky v prašanu s parádním výhledem.

Nějak takto můžete řádit i vy     

Cesta z Prahy: 6,5 až 7 hodin (podívejte se kudy jet

Cena: 55€ /den

Webkamera 

Láká vás tato mekka freeridu? Mrkněte na aktuální počasí a vyražte! 

5. Silvretta-Montafon

Nejsportovnější rakouské lyžařské středisko má pro freeride skvělé podmínky. Hned u horní stanice lanovky Grajoch-Bahn najdete Freeride Infocentrum, kde se dozvíte všechny důležité informace o trasách, množství a kvalitě sněhu a také případných nebezpečích. Můžete si odtud také odnést krásné přehledné freeridové mapky. Středisko nabízí opravdu obrovské množství freeridových tras, stačí si vybrat a pak už si užívat dlouhatánské obloučky v prašanu.

Nekonečné obloučky v prašanu, nádhera  

Cesta z Prahy: cca 7 hodin (podívejte se kudy jet)

Cena: 54 € /den

Webkamera

Než vyrazíte, mrkněte ještě na aktuální počasí, ať máte jistotu perfektního zážitku. 

Tak co, vybrali jste si? 

Opakování je matka moudrosti, takže kromě správného počasí nezapomeňte zkontrolovat také svou freeridovou výbavu. 

Nutností je kromě teplého oblečení a freeridových lyží:

- lavinový vyhledávač

- sonda

- lopatka

- přilba

- sluneční brýle

- mapa daného místa

- nabitý funkční telefon 

- telefon na místní horskou službu

- prozkoumat předem lavinové nebezpečí a zeptat se, zda je bezpečné vyrazit

Diskuze

Zatím zde nejsou žádné příspěvky