Nejlepší a nejextrémnější rakouské ferraty

2. 8. 2018

Via ferrata, ferrata, klettersteig nebo hezky česky zajištěná cesta. Mnoho jmen, stejný nezapomenutelný horský zážitek. Pokud jste si ještě žádnou takovou lezeckou parádičku nevyzkoušeli, teď je ta pravá chvíle vyrazit na aktivní dovolenou. A kam jinam, než do kolébky tohoto sportu. do Rakouska?! Projděte si náš přehled těch nejlepších ferrat u našeho jižního souseda, sbalte vybavení a hurá na skály.

Proč ferraty? Podle Vojtěcha Dvořáka, redaktora Světa outdooru a horského vůdce "Je to jednoduché. Lezení zajištěných cest nám dává všem pocit, že jsme horolezci a přitom nemusíme umět a znát všechny ty horolezecké techniky. A taky mít všechno to horolezecké vybavení. Při zachování základních bezp. pravidel je lezení zajištěných cest "zcela" bezpečnou aktivitou, která nám přináší radost z pohybu a z aktivity, která je už o stupínek výš než pěší turistika. Takže lezení zajištěných cest doporučuje 10 z 10 horských vůdců a všichni redaktoři Světa outdooru."

Teď už se ale hezky usaďte, jdeme na přehled těch nej ferrat Rakouska

NEJlepší ochutnávka tohoto sportu (zároveň jediná ferrata se sochou kamzíka!) - Kali Kinder Klettersteig 

Foto: Tourismusverband Ramsau Dachstein

Zajištěná cesta Kali Kinder Klettersteig se nachází jen 5 hodin jízdy autem z Prahy, v krásném pohoří Obertauern a je perfektní pro začátečníky, středně pokročilé lezce i rodiny s dětmi. Tuhle via ferratu totiž zvládne skutečně každý. K soše kamzíka na vrcholu vedou dvě cesty, jedná Béčková (pro děti a začátečníky) a druhá s obtížností C/D pro pokročilejší lezce.

Obtížnost – B nebo C/D

Přístup - 5 minut z parkoviště k nástupu na ferratu

Délka – 220 metrů

Převýšení – 100 metrů

Čas lezení - 40 minut

Čas sestupu- 25 minut

NEJkrásnější krajinka a paráááádní koupačka - Drachenwand Klettersteig

Tuhle via ferratu najdete 5 hodin jízdy z Prahy kousek od oblíbeného Mondsee, věhlasného jezera rakouské Solné komory, které vás dostane svou průzračně čistou vodou. Po zdolání ferraty se tady rozhodně nezapomeňte vykoupat, stojí to za to! Ferrata je středně obtížná, zvládne jí tedy každý sportovec, pokud nezapomene na správné vybavení a techniku lezení. A ty výhledy rozhodně stojí za to...

Foto: Pohora.cz

Dračí stěna je známá svou lámavostí, proto rozhodně nezapomeňte helmu i vzhledem k tomu, že je na této ferratě velký provoz a nechcete, aby vám někdo házel kameny na hlavu.

Obtížnost – B/C

Přístup – 20-30 minut z parkoviště k nástupu na ferratu

Délka – 220 metrů

Převýšení – 400 metrů

Čas lezení – 2-3 hodiny

Čas sestupu- 1,5 hodiny

Chcete vidět víc? Tady to máte

 

NEJlepší ferratový trojboj- Kaiser - Franz - Joseph Klettersteig

Už z dálky vás upoutá kilometr vysoká skalní stěna, v průběhu celé označené cesty si pak užijete nádherné výhledy, dvojitý lanový most v závěru a nevšední bonus v podobě Rosslochhöhlen Klettersteig (D/E) vedoucí jeskyní. Pokud nemáte dost, vyrazte druhý den na dokončení trojboje na blízkém Kaiserschild Klettersteig (D/E), kde si vychutnáte nejen náročné lezení, ale i 40 metrový lanový most. Příjemné zpestření dlouhých lezeckých úseků. 

 

Foto: Zagurami.eu

Obtížnost – D (D/E)

Přístup – 20 minut z parkoviště k nástupu na ferratu

Délka – 1000 metrů

Převýšení – 860 metrů

Čas lezení – 4 hodiny

Čas sestupu- 2 hodiny

Výchozím startovacím bodem na tuto ferratu je jezero Leopoldsteinersee, kousek za městem Eisenerz, asi 5 hodin jízdy z Prahy. Celá ferrata i se sestupem trvá asi 6 hodin a skoro celá je na přímém slunci, je proto dobré vyrazit co nejdříve ráno, abyste se úplně neupekli a užili si to. Hned na začátku je mega obtížná část, po které následuje část vertikálních pasáží před kterou je možnost nouzového sestupu, pokud se na to nebudete cítit.

NEJrozeklanější skály - sportovní ferrata Gebirgsvereins-Klettersteig

Foto: gps-tour.info

Nedaleko Vídně najdete úchvatný přírodní park Hohe Wand plný téměř kolmých rozeklaných skal, nádherných bělostných vápencových útvarů a kouzelných výhledů. Všechny tyto přírodní krásy můžete prozkoumat sportovní ferratou Gebirgsvereins-Klettersteig. 

Obtížnost – C/D-D

Přístup – 20 minut z parkoviště k nástupu na ferratu

Délka – 320 metrů

Převýšení – 200 metrů

Čas lezení – 1 hodina

Čas sestupu- 1 hodina 

NEJvzdušnější - Hans von Haidsteig Klettersteig

 Foto: viaferraty.cz

Za slabé čtyři hodinky se z Prahy dostanete k téhle parádní ferratě na samém okraji Alp v pohoří Rax, která je považována za tu vůbec nejkrásnější v oblasti Raxalpe. V roce 2013 byla po dlouhých sto letech nově přejištěna, možná i proto se v současné době těší velké oblibě. Není ale divu. Cestou si totiž vychutnáte úžasné výhledy, parádní lezení a hlavně vítr ve vlasech na pro tuto ferratu typických slepičích žebřících.

Obtížnost – C/D

Přístup – 80 minut z parkoviště k nástupu na ferratu

Délka – 950 metrů

Převýšení – 420 metrů

Čas lezení – 2 hodiny

Čas sestupu- 2 hodiny 

NEJkýčovitější výhledy (a nejlepší fotky na instáč) – Kristall u jezera Weisssee

Ferrata Kristall je zkrátka nejkýčovitější, asi tak každých 10-20 metrů se budete zastavovat a fotit. Všechno.

 

Foto:Nasvah.eu

Kousek od hranic s Itálií (asi 6,5 hodin cesty z Prahy) najdete tenhle ferratový skvost Rakouska. Via ferrata Kristall ve Vysokých Taurách byla dlouhou dobu považována za nejsložitější v zemi, nedávno si ale toto prvenství přijaly jiné mladší. Tahle zabezpečená cesta je součástí Weisssee Gletscherwelt. Už v lanovce v průběhu cesty k nástupnímu místu nebudete stíhat fotit všechna panoramata- tyrkysová voda, zasněžené kopce, k tomu zelené lesy… prostě pohádka.

Pokud po večerech děláte shyby, tohle bude něco pro vás a vaše dřina se konečně zúročí. U této ferraty je totiž více než cokoli jiného nutná síla rukou. Naopak výšek se tady bát nemusíte, často se jde jen pár metrů nad vodní hladinou.

Obtížnost – E

Přístup – 2,5h od auta, asi 20min od chaty Rudolfshütte

Cesta k ferratě se občas protáhne, protože jde v protisměru kráva nebo tři a těžko se s nimi na cestičce vyhýbá :-)

Převýšení – 160 metrů (ovšem v nadmořské výšce kolem 2-2500 m.n.m.)

Čas lezení – 1,5 – 2,5h

Čas sestupu- 2h k autu, asi 30min k chatě

NEJkrásnější speleologická vložka – Mein Land - Dein Land

Foto: ferratclimbing.eu

Hned po nástupu na tuto ferratu (kterou najdete asi 6,5 hodiny cesty z Prahy) vás uchvátí průchod skutečně úzkou skalní průrvou. Občas se vám zrychlí tep, když budete nad průrvou muset udělat překrok na protější skálu. Odolnost vašeho žaludku pak zase prověří lanový most a vodorovný traverz v krásné plotně vás vyzkouší z techniky lezení. Víte, co je „netopýr“? Můžete ho zkusit na malém visutém mostku nad pořádnou hloubkou.

Obtížnost – C

Přístup – 40 minut k nástupu na ferratu

Délka – 280 metrů

Převýšení – 200 metrů

Čas lezení – 30 minut

Čas sestupu- 30 minut

NEJobtížnější na světě - Bürgeralm -Panorama - Klettersteig

Bürgeralm je populární lyžařská oblast, to by vám samo o sbě mohlo napovědět, že tahle ferrata je jenom pro skutečné fajnšmekry, tedy alespoň její eFková Arena varianta. Tato via ferrata se nachází v blízkosti rozlehlého lesa na mohutném skalním bloku a pokud na to máte, stojí za to!

Je dost obtížné si během téhle ferraty fotit krajinky a selfíčka, ale máme video, hele

Obtížnost – F

Přístup – 15 minut k nástupu na ferratu

Délka – 549 metrů

Převýšení – 477 metrů

Čas lezení – 2,5 hodiny

Čas sestupu- 10 minut

 

NEJextrémnější a taky NEJoblíbenější zároveň - via ferrata Johann k Seethalerhütte na Dachsteinwarte

Foto: viaferraty.cz

Necelých 6 hodin cesty z Prahy se nachází tenhle ferratový skvost. Tato zajištěná cesta se pyšní označením „nejoblíbenější v Rakousku“ a „nejkrásnější v Alpách“, zároveň je ale také extrémně náročná a rozhodně není pro bábovky. Stačí říct, že začíná Éčkovým převisem a pokračuje Déčkovým skutečně ostrým hřebenem, cestu v kolmé jižní stěně jistí 700 metrů lana a asi 250 kramlí a sestupuje se po ledovci k horní stanici lanovky. Výhledy jsou odtud ovšem nezapomenutelné.

Obtížnost – D/E

Přístup – 120 minut k nástupu na ferratu

Délka – 1050 metrů

Převýšení – 700 metrů

Čas lezení – 2-4 hodiny

Čas sestupu- 30 minut

NEJvíc jako z Jamese Bonda - ferrata „Mobo 107“

Pamatujete na tu obrovskou betonovou přehradu z bondovského Zlatého oka? Díky oblasti Zell am See- Kaprun si rychle vzpomenete.

Foto: austria.info

Tahle ferrata je z trochu jiného soudku, jde totiž o 107 metrů vysokou kolmo stoupající přehradní hráz. Mobo 107 je celosvětově nejvýše položená zajištěná cesta u přehradní hráze. Ohromí vás nejen svou velikostí, ale hlavně množstvím betonu a vody v takové nadmořské výšce (kolem 2000 m.n.m.).

Proč Mobo 107? Přehrada se totiž jmenuje MOserBOden a měří právě 107 metrů.

Kam vyrazíte na svou aktivní dovolenou vy? 

Zatočila se vám z toho hlava a vůbec nevíte, kde začít? Ok, tak trochu zpomalíme, v ČR máme taky celou řadu ferrat. Není to Rakousko, nejsou to velehory, ale rozhodně to stojí za to!

Diskuze

Zatím zde nejsou žádné příspěvky