Nejkrásnější lezecké lokality Slovenska

30. 8. 2018

Úžasné vápence Súlov pro zkušenější lezce

Okolo malebné vísky Súlov kousek od Žiliny se nachází ohromné množství skalních útvarů ze slepence, po kterých se leze úplně skvěle a překvapivě se nedrolí. Příroda zde vytvořila zajímavé tvary jako hřiby, jehly nebo věže. Jedná se o chráněné území, je zde totiž krásná nenarušená příroda. V průběhu roku zde ale také proto platí různá omezení, jejich aktuální seznam je možné najít na internetu. Celoročně je povoleno lézt na Tabuli, Školské věži a Věži nad ohniskem.

Skály jsou rozdělené do 4 oblastí – Javor, Pod Hradom, Brada a Čierny, přičemž nejoblíbenější jsou první dvě. Nachází se zde několik stovek cest, jejichž délka se pohybuje od 10 do 40 metrů a převažují cesty po malých ostrých chytech a stupech, díry a spáry.

foto: Goat.cz

Nezapomenutelné Vysoké Tatry pro každého

Byl by hřích vynechat v tomto výčtu Vysoké Tatry, pohoří poblíž města Poprad. Díky kombinace třetihorního žulového masivu a činností ledovců ve čtvrtohorách získaly svůj specifický charakter. Jsou zde především klasické lezecké terény, na své si zde přijde každý od začátečníka po pokročilého lezce. Mezi známé stěny patří Ošarpance, Galerie Ganku, dále pak Chaty při Zeleném plese, Jastrabí veža, Pyšný štít, samozřejmě také Gerlachovský štít a spousta dalších. Lezení je zde výzvou stejně jako počasí, výhledy jsou ale nádherné a konečný dojem nezapomenutelný.

Blázon – pohodové lezení

Tato staronová lezecká lokalita v Malých Karpatech pod Plaveckým hradem má něco do sebe. Najdete zde zhruba 150 cest různé obtížnosti. Vápencové stěny mají výšku kolem 50 metrů, celý masív má pak 300 metrů . A vyřádí se na nich skutečně každý lezec, je zde totiž celá řada různých chytů, stupů a spár. Mezi nejoblíbenější lezecké úseky patří věž Venuša, Anjelská veža a úsek Ajda.

Celá oblast má nejvyšší stupeň ochrany, a proto je možné zde lézt pouze v období od 15.6 do 15.3.

foto: 27crags.com

Fakľové špáry - slovenský Indian Creek

Jediná oblast výhradně spárového lezení na Slovensku vás prostě dostane. Lezecké linie v tomto kouzelném kraji poblíž Prievidze lákají stále více vyznavačů spárového lezení. Chce to výdrž, chce to sílu, ale hlavně je potřeba ovládat správnou techniku. Jinak prostě ty spáry nedáte. Nedaleko známé oblasti Hrádok v pohoří Vtáčník jsou většinou hladké plotny protkané spárami. Čeká tu na vás zhruba 30 přejištěných cest a spoustu minut naprostého soustředění a adrenalinu. Určitě si nezapoměňte doma vklíněnce a friendy, mezi borháky se totiž dá založit i vlastní jištění. Není ale nezbytné. 

foto: dovolenkaslovensko.eu

Lezecká oblast Machnató - drolivá, ale skvělá

Na Liptově, kousek od vesnice Lúčky v Demänovskej Doline najdete tenhle komplex zasazený v poměrně příkrém kopci. Nabízí asi 60 cest různé obtížnosti do délky asi 30 metrů, spoustu věží a bariér ze slepence. Tady se skutečně jedná o klasický drolivý slepenec s mechem. Po dešti nebo ve vlhku na lezení tedy ani nemyslete 

V průběhu celého lezení budete mít nádherný výhled na Nízké Tatry a vychutnáte si střídavě plotnové lezení, převisy, spáry i kouty. Každý si tedy přijde na své. 

foto: aclokomotiva.sk

Tak co, kam vyrazíte?

Diskuze

Zatím zde nejsou žádné příspěvky