Naše nejstarší zákaznice: Okolí mě vnímá jako raritu, když si vymýšlím takouhle zábavu

26. 1. 2015

Paní Marie Kočová (80) je milá a velmi aktivní dáma, která zdolává výlety s Klubem českých turistů, všesokolské slety i naše zážitky! Vyzkoušela si taneční lekce s mistrem ČR i segway. Jak sama říká, je ve svém okolí raritou, co se energie a touhy poznávat nové věci týče. A to je také důvod, proč jsem se rozhodla udělat s ní rozhovor.

Jak jste přišla na naše zážitky?

Na otázku zážitků jsem přišla, když jsem plánovala své 80. narozeniny. Přemýšlela jsem, čím mě má rodina stále obdarovávat. Ve svém věku už jsem díky všem těm tradičním dárkům dostatečně zásobená, tak jsem si říkala, že zkusím nějaké zážitky. Vybrala jsem si asi osm druhů zážitků v rozumné cenové relaci od různých firem a řekla jsem svým dětem, ať mi nějaký ten konkrétní zážitek sami vyberou.

K narozeninám jsem tak nakonec dostala celkem tři zážitky od vaší firmy. Dcera a vnučka se shodly na tanečních lekcích, takže mi každá koupila 45 minut tancování. A syn mi daroval jízdu na segway, jelikož jsem sportovní nadšenec.

Jaký zážitek se Vám líbil nejvíc?

Těžko říct, obojí je zajímavé, z obojího jsem měla trochu trému. Segway mě zajímal hlavně z technického hlediska. Instruktor mi ochotně vysvětlil, jak segway pracuje, že je tam stabilizační zařízení atd.

Co se týče tancování… Já jsem tancovala vždycky ráda, s partnerem jsme dříve chodili tancovat. Ale teď jako sama ženská mám příležitost jen v lednu na Sokolském plese nebo na Plese Klubu českých turistů, na Vlachovce. A přitom bych si ráda zatancovala i během roku, tak jsem využila nabídky kurzů pro jednoho. Dostala jsem se k mistrovi ČR ve standardních tancích. Je to vysoký, mladý chlapec a učil mě waltz a jive.

Naučila jste se na taneční lekci něco nového, nebo jste jen oprašovala své taneční dovednosti?

V mém věku to už byla spíš taková recese… Byla jsem ráda, že si můžu zatancovat. Pan lektor byl velmi ochotný a vstřícný. Vypilovávala jsem waltz, který tančím již dlouhá léta a novinkou byl pro mě jive.

Mohla jste si vybrat tanec jaký chcete nacvičit, nebo Vám byla předložena pevná nabídka?

Pan lektor to vzal tak, že mě naučí tančit. Začali jsme waltzem. No, nechtěla jsem mu říct, že waltz tancuji už 60 let. Ale on mě naučil pár nových prvků, které jsem nikdy nepoužívala, takže teď už ten můj waltz bude vychytaný.

Pak přišel na řadu jive. Ten jsem se skutečně učila poprvé. Učila jsem se ho jako mladí v prvních tanečních, tak to bylo vtipné v mých 80 letech. 

Na moji žádost jsme dále tancovali polku i jiné tance, které patří k mým oblíbeným. 

Jak probíhala jízda na segway?

Sraz byl u Stavovského divadla. Jízda na segway začala instruktáží, která trvala pět, šest minut, kdy mě instruktor naučil řídit, řekl mi, že mám jezdit po chodníku a ještě dodal pár informací. Pak už jsem si nasadila helmu a už jsme řešili kudy pojedeme. Zeptal se, jestli mám nějakou oblíbenou trasu, kterou bych chtěla jet. Já jsem se chtěla projet Celetnou ulicí směrem na Staroměstské náměstí, ale nevěděla jsem, jestli to stihneme během té zaplacené půl hodiny. Instruktor řekl, že to zkusíme a jeli jsme. V podstatě, já jsem část cesty navrhla a on to dopracoval.

Nakonec jsme dojeli až na Palachovo náměstí. Vraceli jsme se kolem Malého náměstí, pak zpátky na Staroměstské nám. a odtamtud nazpátek. V okolí Stavovského divadla navíc pracuje můj syn a úplnou náhodou jsme se tam potkali. Tak to bylo hezké… maminka na segway.

I tento instruktor byl velice ochotný. Dokonce věděl, kde jsou chodníky s bezbariérovým přístupem pro vozíčkáře, takže celou cestu jsem zdolala bez problému.

Nebála jste se jet na segway?

Ne, vůbec. To ovládání je tak jednoduché, že jsem si byla jistá, že to v pohodě zvládnu. Když se trochu opřete o řídítka směrem dopředu, tak jedete dopředu. Když se přestanete opírat a napřímíte se, tak to zastaví. A do stran stačilo jen trochu naznačit a zatočila jsem. Skutečně je to velmi jednoduché.

Co říká okolí na Vaše (naše) zážitky?

Je pravda, že to všichni brali jako raritu, když si v mém věku vymýšlím takovouhle zábavu. Moje kamarádky říkaly: “To je úžasný, ty máš teda odvahu”, ale aby se přidaly, to ne.

Byla jste s něčím nespokojená? 

Byl jen menší problém u druhé taneční lekce. Bylo mi řečeno, že taneční mistr se mi sám ozve a domluvíme si termín. Čekala jsem několik dní a stále nepřišla žádná odezva, tak jsem se obrátila na slečnu z tanečního studia a řekla jsem, jaký mám problém. Dozvěděla jsem se, že pan lektor je na taneční soutěži a byla jsem ujištěna, že se ozve. Za pár dní volal a moc se mi omlouval. Domluvili jsme se na termínu a poté už bylo všechno v pořádku, takže šlo jen maličkost. 

Zážitky jste si na internetu našla sama, nebo vám s tím někdo pomáhal?

S počítačem jsem pracovala ještě v zaměstnání a od té doby se snažím vyvíjet společně s ním, takže to pro mě nebyl problém. Když jsem v 60 letech šla do důchodu, tak bylo jasné, že si opatřím počítač a budu s ním pracovat dál.

V jakém oboru jste pracovala?

Vystudovala jsem Vysokou školu technickou, bratislavskou, se zaměřením na ekonomiku, takže jsem se celý život pohybovala v ekonomických sférách strojírenských podniků.

Vím, že jste velice akční člověk. Jaké máte aktivity?

Odjakživa mám ráda pohyb. Cvičila jsem na Spartakiádách, později jsem se stala členkou Sokola a dodnes předcvičuji ženám i dětem v Sokole Libuš. Aktivně jsem se účastnila i Všesokolského sletu na Vinohradech v roce 2012. V Sokole Libuš rovněž působím jako jednatelka našeho spolku.

Dále jsem členem Klubu českých turistů, se kterým nachodím stovky kilometrů ročně. Ráda cestuji, ale neholduji pobytovým zájezdům. Mám radši aktivní poznávací zájezdy.

Které země jste už navštívila?

Evropu jsem procestovala křížem, krážem. Nejvíce se mi líbilo ve Skandinávii, hlavně v Norsku. Dále jsem navštívila mj. Čínu, Tibet, Mongolsko... Z Austrálie jsem si odvezla nezapomenutelný zážitek. V jednom nenápadném bufetu v Melbourne jsem potkala holčinu z pražské Hostivaře. V tom bufetu pracovala, tak jsme se daly do řeči a já pak dostala protekční porci. Je úžasné letět tisíce kilometrů daleko a tam pak čirou náhodou potkat člověka, který pochází ze stejného města jako Vy.

Je nějaký zážitek, který byste si chtěla vyzkoušet?

Docela mě láká let horkovzdušným balónem, ale uvidíme, jestli se odhodlám...

Jak vidíte, větší počet svíček na narozeninovém dortu není pro naše zážitky překážkou. Zapomeňte na "měkké" dárky a dopřejte svým babičkám a dědečkům netradiční dárky pro prarodiče. Dost možná vás překvapí a rozparádí to jako děda čipera v následujícím videu.

Diskuze

Zatím zde nejsou žádné příspěvky