Monte Brento - jeden z nejbezpečnějších exitů na světě

3. 7. 2014

Vážení a milí, pokud sledujete sérii článků o B.A.S.E. jumpingu, kterými vás v pravidelných intervalech zásobuji, a váš zájem o nové a nepoznané z oblasti netradiční kratochvíle nevyprchal, dovoluji si vás považovat za spřízněné duše a jako takovým „odtajnit“ některé lokace, na nichž prostý turista, cyklista či lezec může spatřit B.A.S.E. jumpera v akci.

Zavedu vás do míst, která nejsou nijak vzdálená. Vynikají krásou přírody, přívětivostí místních lidí i lahodnou stravou, voňavou kávou a dobře vychlazeným pivem. Tato místa patří k mým oblíbeným, proto prosím, vydáte-li se podle mého doporučení, chovejte se jako hosté, neucpávejte spáry na ferrátách papírovými ubrousky, usmívejte se a potkáte-li v horách živáčka, klidně zašveholte „Bon Giorno“, „Grüß Gott“ nebo jen „Dobrý den“. Ať nám dlouho vydrží.

Děkuji Váš Martin Trdla

/Pohled z exitu směrem k Dolomitům/

Jedeme na Lago di Garda

Za prvním exitem se vypravíme do slunné Itálie, skočit si jeden z nejbezpečnějších exitů na světě Monte Brento.

Monte Brento exit je jeden z nejoblíbenějších od samého počátku B.A.S.E., zejména pro neuvěřitelné převýšení, otevřený prostor, velký převis a několik různých přistávacích ploch. Všechny faktory dohromady dokáží odpustit řadu chyb, kterých se při prvních skocích může dopustit začátečník, ale i zkušený skokan po delší přestávce. Brenta je cíl pro začínající skokany a piloty wingsuitů.

/Vycházející slunce odhalilo krásu stěny Monte Brento/

Lago di Garda

Jste-li sportovně založení, oceníte skutečnost, že se budeme pohybovat nedaleko Lago di Garda. Jednoho z nejatraktivnějších sportovních regionů v Evropě, které má ideální podmínky pro cyklistiku, windsurfing, paragliding, cannyoning, horolezectví a bezpočet dalších aktivit. Nebudete litovat ani v případě, kdy si chcete jen užívat volného času, nasávat pohodu krásného prostředí uprostřed hor, vinic i starobylých měst a vychutnávat pokrmy vynikající italské kuchyně.

Kudy?

Nejideálnější je cesta přes Mnichov, Innsbruck, Bolzano, Trento, na sjezdu Trento – Sud opustíte dálnici a pokračujete po okresce směrem Sarche, Arco a dále Riva del Garda.

Pro účely B.A.S.E. jumpingu stačí dojet do městečka jménem Sarche a pokračovat necelé tři kilometry směrem na Arco až pod masiv Monte Brento. Jak poznáte správné místo? Na pravé straně se nachází vysokánská stěna Monte Brento a travnatá plocha hned vedle silnice - hlavní přistávačka pro B.A.S.E. jumpery i vrtulník záchranné služby. Vlevo najdete životodárný bar Parete Zebrata, místo, kde se každý den zastavuje mnoho místních i nemístních, který otevírá neskutečně brzy a zavírá až s 8 hodinou večerní, nabízí snad nejlepší kávu a horkou čokoládu na světě. Právě tento bar je jakousi základnou pro skokany i lezce, kteří se od časných ranních hodin vydávají do cest na Slunečních plotnách a na plotnách Parete Zebrata.

                                                    /Basejumpeři nad hlavní přistávačkou/

Zde se zastavte a pozorujte okolí. Na jaře, v létě i na podzim si zajisté všimnete nebývalého ruchu v přilehlém parku. Lidé různého věku, národností a vzdělání pobíhají po parku, balí padáky nebo jen odpočívají. Na přistávačce postávají lidé s kamerami a dalšími technickými věcičkami, tzv. ground crew = pravá a levá pomocná ruka skokana. Je to jasný signál, že se někdo chystá skákat. Dodáte-li si odvahy a zeptáte se, dozvíte se i kdy, kdo a jak.

Nahoru na exit

Toužíte se podívat na exit? Není problém, exit Monte Brento je přístupný pro pěší. Některá místa jsou poněkud exponovanější a část sestupu dost příkrá. Ale nemusíte vládnout horolezeckými schopnostmi. Pro pohyb na exitu však důrazně doporučuji sedák a vlastní lano, jež vám poskytne dostatečné jištění. Frekventované exity bývají vybavené lany, ale nikdy nevíte, jak dlouho už slouží a není radno se na ně spoléhat. Slunce, mráz a déšť dokáží pevné lano změnit v něco, co je jen o málo pevnější než tkanička od bot.

Přiblížit se autem co nejblíže exitu je možné, i když náročnější na orientaci, a najít cestu podle nápovědy není nejjednodušší a nejeden zbloudilec zůstal přes noc v horách sám a nakonec ho dohledávali specialisté. Z tohoto důvodu vám neprozradím, kudy se na exit dostanete. Pokud opravdu chcete vidět, jak noha B.A.S.E jumpera opouští pevnou zemi, jak dotyčný roztáhne křídla a letí, jde zcela o vaši iniciativu. Prubněte své jazykové dovednosti a s někým ze skokanů se domluvte, zda by vás vzal na další skok s sebou. Úspěch nezaručuji, jde o 50-50. Každý z nás je jiný.

/Na exitu je občas pěkná tlačenka/

 /Počkám na vás dole/

Další lokality budou brzy následovat!

Váš Martin Trdla

Galerie k článku

Diskuze

Zatím zde nejsou žádné příspěvky