Martin Trdla - život s B.A.S.E. jumpingem

4. 12. 2014

“Když stojíte na exitu a rozhodnete se, že teď není ta pravá chvíle skočit, tak můžete klidně odejít… Nic se neděje, nikdo vás nenutí. To se mně na tom líbí nejvíc, ta svoboda, možnosti rozhodování a hlavně výběr parťáků… taková svoboda rozhodování, která v současným sportu, si myslím, že trochu chybí.”
                                                   Martin Trdla (dokument Knocking on Heaven's Door)

Nejen těchto pár vět, které dokonale vystihují to, co měl Martin rád na B.A.S.E. jumpingu, zaznělo v jabloneckém Klubu Na Rampě minulý pátek během akce s názvem Martin Trdla - život s B.A.S.E. jumpingem, kterou pořádala jeho manželka Kateřina Trdlová společně s Martinovými přáteli a parťáky. Pronesl je sám Martin Trdla, bohužel už jen prostřednictvím promítaného videa.

Vzpomínkový večer věnovaný památce a odkazu Martina Trdly zahájila Kateřina Trdlová vyprávěním o svém zesnulém manželovi a jeho lásce k B.A.S.E. jumpingu, které tu a tam obohacoval svými vtipnými vzpomínkami a poznámkami Tomáš Galásek, dvorní kameraman Martina Trdly.

A co Martina drželo u tak riskantního sportu jako je B.A.S.E. jump? Na tuto nevyřčenou otázku odpověděla jeho žena hned v úvodu: “Snad to byla touha odprostit se od toho našeho civilizačna. Při výstupu to z vás všechno spadne, neexistují běžné starosti, problémy v práci ani sousedi… Při letu neexistuje nic víc než nádherný pocit svobody.”

Sliby splněné i nesplněné

Prvním promítaným videem bylo video z roku 2009, které zachycuje Martinovo zdolávání Stěny Trollů. Zdejší exity měly pro Martina a jeho ženu zvlášť důležitý význam. Martin se kdysi zapřísahal, že až pokoří exit na Stěně Trollů, ožení se. A tak po úspěšném jumpu z exitu Stigbotthornet prohlásil: “No jo, teď už se vlastně můžu ženit”.

A jako správný chlap, co kdysi slíbil, to také splnil. Ovšem ne všechny své sliby Martin splnil, jak na něj prásknul jeden z jeho kamarádů… Martinův slib o ženění šel ruku v ruce se slibem, že až se ožení skončí s B.A.S.E. jumpingem!

Volání exitů bylo zřejmě příliš hlasité...

Otevírání exitu Traunstein

Část večera byla věnována rakouskému exitu Traunstein, který Martin otvíral. Kateřina Trdlová s úsměvem vzpomínala, jak Martin seděl na břehu jezera Traunsee, nad kterým se tyčí hora Traunstein, a vyměřoval si kudy tudy. Se slovy: “Když se nevrátím do 4 hodin, vyhlaš pátrání,” odcházel vstříc exitu. Po dvou hodinách se otevřel padák a s ním i exit.

Vzpomínání horolezce Marka Holečka

Marek Holeček, blízký kamarád Martina Trdly, vzpomínal na Martina, zábavnou spolupráci s kameramanem Tomášem Galáskem i na natáčení fillmu THE ELEMENTS.

A co říká na nepochopení některých lidí, kteří si myslí, že vyznavači extrémních sportů zbytečně hazardují se životem?

“My si život užíváme a ty věci z obyčejnýho života pak daleko víc chutnaj. Nejsme smyslů zbavení, kdybychom byli, tak ta osudová chyba přijde hned na začátku. Nikdo z nás nechce odejít a baví ho ten život. Já sám nevím proč dělám - tyhle věci… Myslím že je to koktejl vjemů, který člověka baví, bavilo to i Martina. Jestli někdy přemýšlím, že můžu být v pánu? Jasně, že jo, ale každý den se probouzím s tím, že ten den dojedu a zase bude další den. Nevím, který bude poslední, ale naše povinnost je, pokud možno, každý den si užívat a jestli to bude v té nebo v téhle podobě tak to je, myslím, jedno. Ale hlavně ta spokojenost by z toho měla zářit, a totéž zářilo z Martinova konání, kterým nás obohacoval a sám sebe dělal šťastným.”

Film THE ELEMENTS měl být průsečíkem všech vášní, které ženou vrcholové sportovce vpřed. Tématem filmu jsou tři živly - země (Marek Holeček - horolezectví), voda (Michal Rišian - freediving), vzduch (Martin Trdla - B.A.S.E. jumping). Premiéra se měla konat v březnu 2015, jestli se to na konec povede, je otázka, kterou zatím nedokáží zodpovědět ani samotní tvůrci. Pokud bude jejich odpověď kladná, s největší pravděpodobností nebude tento film uveden v plánované podobě vzhledem k tragické smrti Martina Trdly.

Byl to příjemný večer, na kterém nechyběly chvíle dojetí ani smíchu, prostě večer, kdy se sešli všichni ti, kteří mají Martina rádi.

Během večera bylo k vidění mnoho dalších videí, kterou jsou rovněž k vidění u našich článků o B.A.S.E. jumpingu.


Galerie k článku

Diskuze

Zatím zde nejsou žádné příspěvky