Martin Trdla pro vás otevírá rakouské exity

6. 8. 2014

Díky své poloze a výšce hor se Rakousko stalo častým cílem našich objevných B.A.S.E. expedic. Není vůbec snadné zvolit jeden exit a začít povídání o zemi našich jižních sousedů, kteří nám jsou svojí mentalitou tolik blízcí. Ať se vydáte na jakýkoliv z exitů, zaručeně nebudete litovat. Všechny jsou úchvatné. Krása přírody protkaná nitkami historie dávné až pradávné prostě vybízí k tomu, prohlédnout si ji pěkně z vrchu.

Kudy tudy

Pohybovat se budeme zejména v oblasti Salzkammergut (česky Solná komora) ve středním Rakousku, na území spolkových zemí Salcbursko, Horní Rakousy, Štýrsko a v Severních vápencových Alpách.

Volba padá na Traunstein

Traunstein nad Traunsee (1691m.n.m.)

/Exit na Traustein jsem otevřel v květnu 2012/    

Řeka Traun plní svou vodou jezero Traunsee, nad nímž se tyčí majestátní hora Traunstein (přezdívána také Strážce Salzkammergut). Přijíždíte-li po dálnici od Lince, je téměř nemožné si jí nevšimnout. Svými 1691 metry nadmořské výšky, 1200 metry převýšení, je bezpečně vidět z daleka.

Tato lokalita patří mezi turisticky nejatraktivnější a tudíž neočekávejte pustou krajinu, kam lidská noha dosud nevstoupila. 

Přístup

Jedeme po dálnici A1 až ke sjezdu na Gmunden. Odtud asi 12 km do městečka Gmunden na severním okraji jezera Traunsee. Po východním břehu pokračujeme až na konec silnice, kde je neplacené parkoviště s toaletami, přístup na pláž u jezera Traunsee a start pro túry na vrchol Traunsteinu. Abyste získali bezplatné bezplatné parkovací místo, je nutné si přivstat. V osm ráno je již beznadějně plno.

Na vrchol Traunsteinu vede nejkrásnější via ferrata Rakouska – Naturfreundesteig (A/B), z níž se můžete těšit nádhernými výhledy na okolní hory i jezero pod vámi. Přístupová cesta vede skrz sérii tunelů vytesaných do skály a přes lávky nad jezerem. Výstup samotný není nijak obtížný, počítejte však s převýšením 1100m k chatě Traunstainhaus (1 575 m) a dalších 100 m na vrchol.

Pro účely B.A.S.E. jumpera bohatě postačí klasická via ferrata Hans Hernler Steig (A/B) s převýšením 1200m, která ústí u Gmundener Hütte (1 666 m) a v případě příznivého počasí ji lze zdolat i dvakrát. Pokud máte zájem o adrenalinovější variantu výstupu, odbočte v horní části Hernler Steig na 150m dlouhou ferratu Traunsee Klettersteig (D), která končí přímo na terase Gmundener Hütte.

Po výstupu si bezpochyby zasloužíte doplnit tekutiny v horské chatě. Můžete pohovořit s hosty i personálem. Hostinský na Gmundener Hütte, m.j. velký borec, již bezpečně rozliší obyčejné batohy a zavazadla, která se jen tváří jako neškodný batoh, ale ukrývají padák a wingsuit. Rádler na Gmundener Hütte je jakási úlitba za tichou podporu.

Exit na Trausteinu, který Martin skočil jako první v r. 2012 a tím jej otevřel i pro ostatní, není daleko od vyhlídky a restaurace Gmundener Hütte a je tedy téměř pravidlem, že výkon je bedlivě sledován několika užaslými diváky přímo z terasy restaurace.  

Co se týče specifikace obtížnosti exitu, jde o záležitost pro wingsuity a kvalitní piloty. K přistání slouží asi 20m dlouhá úzká pláž s přistávací plochou pro záchranářskou helikoptéru.

Důležité upozornění: Domorodý sportovec ví, že obě via ferraty jsou od cca 11 hodiny vystavené plnému slunci. Proto v letních dnech nastupuje do stěny za kuropění (6h-7h), svižným tempem je kolem 9-10h nahoře, rozehřívající se kámen jej doprovází na sestupu a kolem jedné hodiny se již vyvaluje u jezera.

Líný domorodý sportovec nastoupí o něco později, turista klidně kolem poledne či odpoledne a nechává se zcela zbytečně připékat. Pamatujte na dostatek tekutin!

V odpoledních hodinách je čas na návštěvu města Gmunden. Proslulo porcelánem, zvonkohrou na městské radnici, jež se rozeznívá každou hodinu, jachtařskými závody a uzenými rybkami, které po ránu lovené, za poledne uzené chutnají k večeři zkrátka božsky. V malých dřevěných stáncích u silnice, na břehu jezera, vám je podle tradice zabalí do včerejších novin.

Výzva: Nová letová linie, kterou jsem otevřel letos na jaře, vede kuloárem ve druhé třetině Hernler Steig (v místech, kde vysoké stromy střídají traviny a květena, ale před nástupem na via ferratu Traunsee Klettersteig). Při letu se pohybuji v minimální výšce 3-4 metry nad terénem a tedy i poměrně blízko stoupajících a sestupujících lidí. Prvotní leknutí vyvolané zvukem blížícím se z neobvyklé strany – z luftu, střídá němý úžas a následné hlasité, emocemi zalité výkřiky. Je tedy dost dobře možné, že se na této cestě někdy setkám i s vámi.

Pokračování příště s dalším rakouským exitem

Váš Martin Trdla

Diskuze

Zatím zde nejsou žádné příspěvky