Martin Trdla a jeho švýcarské exity

23. 10. 2014

Lauterbunnen v Bernských Alpách 

Naše trasa: Rozvadov, Mnichov, Lindau – zde je dobré sjet z dálnice a zakoupit švýcarskou dálniční známku. Překročíte hranice Německo – Švýcarsko a pokračujete kolem Bodamského jezera na Zürich, Bern, Interlaken a Lauterbrunnen.

Dojeli jsme do cíle - Lauterbrunnen

Městečko Lauterbrunnen se spolu s dalšími obcemi ukrývá v divokém a krásném stejnojmenném, 8 km dlouhém údolí Lauterbrunnen. Nejnižší bod obce leží ve výšce 728 m n.m. a ten nejvyšší ční do výšky 4 158 m.n.m. Díky rozsáhlým plochám vymezeným pro dobytek se vždycky vracíme z přistávaček doprovázeni výrazným odérem hovězího trusu. Proto tomuto místu láskyplně přezdíváme „Shitty valley“.

Lauterbrunnen a jeho exity

Lauterbrunnen by se dal snad přirovnat k B.A.S.E. jumperskému zábavnímu parku. Údolí ve tvaru písmene U s poměrně rozsáhlými přistávacími plochami (mezi poklidně se pasoucí skot) je lemováno z obou stran vysokou hradbou skalních stěn horských masivů. Výška kolmých a několika převislých stěn se pohybuje v rozmezí od 600 do 800 m. Zkrátka každý si může vybrat exit podle svého gusta a schopností. Od poměrně snadných exitů po náročnější a vhodné pouze pro wingsuit.

Nezpochybnitelnou výhodou pro mnohé představují právě lanovky, které ušetří vaše svaly před překonáváním výškových metrů. Po zakoupení vícedenního lístku na všechny lanovky v údolí se můžete uskákat. Švýcaři proslulí precizností a dokonalým citem pro souhru jednotlivých elementů (viz švýcarské hodinky) vybudovali dokonalou infrastrukturu lanovek a železnic. Je jen málo míst, kam vás nedokáže přiblížit ani jeden z dopravních prostředků. Proto je švýcarská vesnička Lauterbrunnen jakýmsi magnetem pro B.A.S.E. jumpery z celého světa, kteří na začátku skákací sezóny chtějí „nachrtit“ co nejvíce tréninkových seskoků s minimální námahou a v poměrně krátkém čase, ale i pro všechny, kteří chtějí létat, aniž by se museli stát extra zdatnými v pěších výstupech.

Když je léto v plném proudu stačí pozorovat skalní stěny po obou stranách údolí, na nichž se nachází jeden exit vedle druhého (přes Yellow Ocean na levé straně až po Nose napravo, při pohledu do údolí směrem od kostela). Téměř každou minutu v těchto místech někdo skáče. Podle odhadů zde v posledních letech dochází k realizaci okolo 15000 seskoků za sezónu.

Každý obyvatel údolí bezpečně rozezná zvuk letícího wingsuitu, ovšem na rozdíl od sportovců, nejsou místní příliš nadšeni popularitou svého údolí. Není divu, s vysokým počtem skoků přichází ruku v ruce i nejvyšší počet úmrtí při provozování B.A.S.E. Otázka zachování B.A.S.E. jumpingu v údolí Lauterbrunnenu v legální poloze dělí místní obyvatelstvo na dva tábory. B.A.S.E. jumpeři jsou svými odpůrci označováni za „Šedý mor z oblohy“. Farmáři si stěžují, že nemohou sušit seno, protože tráva je od neustálých přistání příliš zválená.

Pokud zavítáte do Lauterbrunnenu v krásný letní den, budete již od samého kuropění potkávat hloučky lidí i osamělé pěšáky s více než výmluvnými batůžky na zádech, B.A.S.E. jumpeři se chystají k první lanovce a na první seskok dne. Stoupají kabinkovou lanovkou do stanic v horských vesničkách Mürren a Winteregg. Od míst možného exitu jako jsou Nose, High Ultimate, Via Ferrata a dalších je pak dělí už jen krátký nenáročný úsek.

ProBase Race

Lauterbrunenn je místem, kde se koná jedno zastavení pohárového závodu ProBase Race – rychlostní létání ve wingsuitu. Startovací rampa je nedaleko konečné lanovky Stechlberg a přistává se hned vedle nástupní stanice. Další závod tohoto poháru se koná v Innfjorden v Norsku, a aktuálně ve dnech 25. a 26.10 2014 se budou borci snažit dosáhnout nejrychlejšího času na závodech Číně.

/Reportáž z roku 2013/

Je B.A.S.E. jumping ve Švýcarsku legální?

B.A.S.E. jumping je ve Švýcarsku legální, každý si odpovídá za své činy a svůj život. Země a skály patří všem. (Na rozdíl od jiných zemí, kde musíte mít na jednotlivé seskoky speciální povolení, toto mj. platí od letošního jara i pro celém území Rakouska, včetně hor. Pokud se vše obejde bez jakékoli újmy na životě či majetku a nikdo vás „nenapráší“ nic se neděje. V opačném případě jste za vše voláni k odpovědnosti.)

Platí zde pouze série doporučení vydaných Swiss Federal Aviation Office a Swiss Base Association. A podle platných pravidel byste si po příjezdu do Lauterbrunnenu měli při příjezdu zakoupit roční tzv. landing card za 25 Euro, která vás opravňuje k přistávání na soukromých pozemcích a finance jsou používané na pokrytí škod způsobených jejich majitelům. V realitě každodenního života vesnice však není možné provádět kontroly dodržování těchto pravidel, ale je otázkou dobrého vychování se jimi řídit. Jste v této zemi hosté, a tak se jako hosté máte chovat.

Eiger

Eiger a zejména jeho severní stěna je známá horolezcům všech věkových kategorií a pojí se se jmény jako Heinrich Harrer, Uli Steck, Dean Potter…

Ovšem pro B.A.S.E. je nejzajímavější skalní útvar pod vrcholem Eigeru, exit zvaný Mushroom.

Jak nahoru? Výchozím bodem je železniční stanice Eigergletscher v nadmořské výšce 2,320 m. Zubačkou z Interlaken Ost přes Wengen nebo Grindelwald a Kleine Scheidegg 2,061 m (je možné dojet jen na Kleine Sheidegg a dojít do Eigergletcher pěšky).

Dále pak přes louky a vzhůru po Eiger Trail přístupovou cestou k Rotstock Via Ferrata. Protože se pohybujeme ve skutečně vysokohorském prostředí, nebudu vám říkat, jak přesně se na exit dostat. Stačí se před nástupem do ferraty dobře dívat…

Galerie k článku

Diskuze

Zatím zde nejsou žádné příspěvky