Kiteboarding - adrenalinový sport pro lufťáky

4. 9. 2014

Kiteboarding (kitesurfing) patří k oblíbeným adrenalinovým sportům. Jedná se o relativně nový sport, jehož počátky se datují do roku 1998, kdy se mu věnovalo pouze pár desítek větroplachů. K dnešnímu dni se k surfování voda-vzduch hlásí několik set tisíc nadšenců.

Co je to vlastně kiteboarding?

Jezdec je pomocí větru tažen říditelným kitem (drakem) po vodní ploše. Kite je k jezdci připevněn pomocí sedacího nebo bederního trapézu a díky tomu může kitesurfař využívat přeneseného tahu k vlastnímu pohybu, stejně jako při windsurfingu. S kitem se dají provádět různé skoky a triky. Čím lépe budete kite ovládat, tím lepší a stylovější kousky budete moct předvést.

Kiteboarding lze provozovat na přehradách, jezerech i mořích. V ČR nejsou dvakrát ideální podmínky pro tento extrémní sport, proto se za ním mnoho “lufťáků” vydává do zahraničí. Ti zdatní a pokročilí si však s kitem poradí i na českém rybníčku.

Kiteboarding je jedním ze tří typů kitingu. A jaké jsou ty další dva?

Landkiting

Tak ten je určen pro všechny suchozemce. Landkiting spočívá v rychlé jízdě na
kolečkách za pomoci tažné síly kitu. Jezdit se dá na betonových, travnatých i písčitých plochách a použít se dá prakticky vše, co má kola.

Pro jízdu na travnatých a písčitých plochách slouží mountainboard nebo buggy a inline brusle jsou ideální na dovádění na betonu.

Snowkiting

Snowkiting se stává stále populárnější u lyžařů i snowboardistů. Je to prostě další level, který je navíc nestojí peníze za permanentky ani dlouhé čekání ve frontě na vlek. Snowkiting lze provozovat na zasněžených pláních, polích nebo loukách. Speciálně upravený terén není potřeba.

Pro koho je kiteboarding vhodný?

Je třeba si uvědomit, že kiteboarding je extrémní sport, ve kterém jezdec svádí boj se dvěma přírodními živly - vodou a větrem. Proto je tento sport vhodný především pro ty, kteří mají zkušenosti se surfingem, snowboardingem nebo alespoň se skateboardingem. Začátečníci by rozhodně měli s kiteboardingem začínat pod dohledem instruktora.

Diskuze

Zatím zde nejsou žádné příspěvky