Jdeme do akrobatického paraglidingu!

11. 2. 2015

Došla jsem k závěru, že ty naše extrémy je potřeba trochu provětrat a provzdušnit, a proto se tématem dne stává PARAGLIDING, sport, který využívá stoupavých vzdušných proudů a..., ale dost bylo fyziky.... Jdeme se bavit! Že na paraglidingu není nic tak extrémně zábavného ani vzrušujícího, kromě chvíle, kdy je nutné otevřít záložní padák? Tak to jste ještě neviděli akrobatický paragliding!

Akrobacie na paraglidingových padácích je rozhodně nejefektivnější a nejobtížnější disciplínou v paraglidingu. Ještě před pár lety byla akrobacie v některých zemích zakázána, ale dnes již létají piloti sólo i ve dvojicích.

Tato disciplína se vyvinula z testování paraglidu, kdy zkušební piloti dostávali paraglidy do nestandardních letových situací. Jinými slovy, dělali kraviny a vznikla z toho disciplína par excellence, která to dotáhla až na mistrovství světa, kde patří mezi uznávané disciplíny od roku 2006.

Rozhodčí hodnotí sestavy včetně estetického dojmu, náročnosti akrobatických prvků, způsobu přistání a synchronizace akrobatických dvojic. Pokud pilot jen na chvíli ztratí kontrolu nad paraglidem, jdou body dolů.

Historicky prvními mistry světa jsou:

  • PG Solo - Raul Rodriguez, Španělsko
  • PG Synchro - Raul + Felix Rodriguez, Španělsko
  • HG - Jon Gjerde, Norsko

Akrobacie v ČR

Díky nedostatečným podmínkám pro trénink jsme zatím neoslavili výraznější úspěch v závodech. Nejlepším umístěním českých paraglidistů bylo 34. a 35. místo na mistrovství světa. V současné době se formuje tým pilotů, kteří se chtějí prosadit a dostat se do popředí tabulek. Držme jim palce!

Diskuze

Zatím zde nejsou žádné příspěvky