Jak se stát B.A.S.E. jumperem?

20. 11. 2014

Vážení a milí příznivci sportu zvaného B.A.S.E. jumping, dovoluji si vás takto nazvat, protože pokud jste se prokousali vším tím textem až k závěrečnému článku o B.A.S.E., pak je toto oslovení na místě.

Dovolte mi, abych vás hned v úvodu pozvala 28. listopadu 2014 do klubu Rampa v Jablonci nad Nisou na vzpomínkové setkání nazvané Martin Trdla - Život s B.A.S.E. jumpingem, vedené naším kamarádem, horolezcem Markem Holečkem.

Kateřina Trdlová

Lákají vás výšky

Stoupáte vzhůru, potíte se. Dvě, tři, čtyři hodiny s batohem na zádech. Padák, helma, wingsuit, brýle, vysílačka, GPS, voda a trochu jídla. S vyšší nadmořskou výškou klesá okolní teplota. Jakmile se obléknete do wingsuitu, cítíte úlevu. Stojíte na exitu, srdce začíná bít o něco rychleji, ptáte se sami sebe: „ Jsem tu správně?“ Jakmile se odrazíte, není cesty zpět. Počkáte na správný okamžik, zvednete hlavu, vaše oči fixují horizont, roztáhnete ruce a necháte se obejmout okolním vzduchem. Čas se zpomalí. Po dvou vteřinách otevřete nožní křídlo. Ve třetí vteřině jsou křídla naplněná vzduchem a začínáte letět. Upravíte polohu těla, začnete nabírat rychlost. Pod vámi ubíhá země, skála, les. Jednou zakusíte a pak už nedokážete odolat.

Chcete tento pocit zažít? Zamiřte na některé letiště, kde probíhají sportovní výsadky. Buď využijte výhod prvního „seznamovacího“ tandemového seskoku, kdy za vás vše vyřeší zkušený tandempilot, nebo se rovnou přihlaste k výcviku, po jehož absolvování z vás bude parašutista – sportovec.

Existují dva základní způsoby para výcviku – AFF, kdy vás po důkladném proškolení čekají první seskoky se zkušenými instruktory ze 4000 m nad terénem. Klasický způsob začíná sérií seskoků na laně z 1500m… až se zvolna prokoušete  k volnému seskoku ze 4000 m. Na první pohled se AFF jeví dražším, je však rychlejší. Klasika nevyžaduje spoustu peněz najednou, jde ale o dlouhodobější projekt. Chystáte-li se na B.A.S.E. měli byste  tak či onak absolvovat cca 150-200 seskoků, při tomto počtu seskoků je finanční náročnost srovnatelná. Ať jdete kteroukoli cestou, nakonec se budou náklady pohybovat kolem 70. tisíc (kurzy, letenky….).    

Máte „naskákáno“, víte jak řídit padák, co dál?

Poohlédněte se po mentorovi, který vám poskytne základní informace ohledně B.A.S.E. Dnes existují placené kurzy, ne každý, kdo si nechá zaplatit, je kvalitní mentor. Než se někomu svěříte, ověřte si reference. Pokud napíšete e-mail někomu z dobrých B.A.S.E. jumperů a požádáte o informace, nikdo vás neodmítne. Napište více lidem, aby závěr byl objektivní. Jo a takové klišé, naučte se mezinárodnímu jazyku tohoto sportu- angličtině. Kluci z Čech obvykle moc nevládnou jazyky a zůstávají stranou.

Kvalitní mentor vás naučí správně odskakovat, balit padák na různé výšky – vysvětlí, proč je u B.A.S.E. potřeba celá sada výtažných padáčků a proč nejsou kolabovací. Jak balit slider up a slider down a proč. Kdy využít asistence druhého skokana na nízkých exitech, jak držet výtažný padáček v ruce … Vysvětlí základy aerodynamiky a vyhodnocování místních i povětrnostních podmínek…  A v neposlední řadě, zvolí pro vás ideální a bezpečný exit (výškou, velikostí a rozlohou přistávacích ploch…) a navíc pojede s vámi, abyste měli jistotu, že je vše správně. B.A.S.E. jumping se zdá free a cool sport, ale za vší youtubovou popularitou a slávou je spousta informací, které byste měli vstřebat a umět použít. Pokud budete mít pochyby, ptejte se.

Nejde vám do hlavy, proč jsem vám vysypal vše, co o B.A.S.E. vím? Upřesnil místa odskoků a pozval vás na ně? Odpovědí vám může být motto mého nejlepšího kamaráda: „ Život je příliš krátký na to, aby měl člověk tajemství.“ Děkuji vám za čas, který jste strávili čtením, a doufám, že se na některých exitech potkáme, ať s padáky na zádech nebo ověšení lezeckým vybavením. 

P.S.: Rok 2011, kdy zahynuli první čeští B.A.S.E. jumpeři

B.A.S.E jumping je extrémní sport, jenž uvedený do extrému je životu  extrémně nebezpečný. V jeho základní fázi je však možné rizika eliminovat.

NEHODY S FATÁLNÍMI NÁSLEDKY

Jak s B.A.S.E. začít, kde skákat, z čeho skákat a kolik tato kratochvíle vlastně stojí? Od prvních tisícikorun, které vydáte za letenky a výcvik, je snadné se dostat až k ceně nejvyšší – zaplatit vlastním životem za neuvážené rozhodnutí nebo nesprávné vyhodnocení podmínek, situace a vlastních schopností.

Dlouhou dobu byla Česká republika na seznamu fatálních nehod v důsledku B.A.S.E. na posledním místě. Tato skutečnost se změnila. Rád bych proto důrazně apeloval na všechny, kteří se B.A.S.E. věnují nebo o něm uvažují.

VŽDY důkladně vyhodnoťte vlastní schopnosti a momentální stav těla i mysli.

VŽDY zkontrolujte podmínky – počasí, exit, vybavení, oblečení a boty(!).

VŽDY počítejte s možnými riziky pohybu v horách. Rychle se měnící počasí, nadmořská výška, lezecké pasáže na cestě k exitu… Časová náročnost výstupu není vždy stejná, mění se v závislosti na ročním období, aktuálních povětrnostních podmínkách…

VŽDY si nechte překontrolovat vámi objevený nový exit zkušeným B.A.S.E. jumperem, pilotem kombinézy (skákat můžete první).

VŽDY se oblékejte do kombinéz a nasazujte postroje s padákem na bezpečném místě, kde nehrozí nebezpečí uklouznutí a pádu (pokud není možné používejte sedák a lano k jištění sebe i druhých během příprav a oblékání).  

NA EXIT CHOĎTĚ VŽDY OBLEČENÍ A S POSTROJEM NA ZÁDECH (jako byste šli rovnou skočit).

B.A.S.U. zdar. Hodně hezkých letů a skoků.

Martin Trdla

Každý sen je splnitelný, každé metě je možné se přiblížit

Vyčníval nad ostatní. Svou postavou, houževnatostí, cílevědomostí, všestranným sportovním nadáním, schopností vést a učit. Nesnášel polovičatost a nedokončené projekty. „Zapytlená“ cesta, nesjetá lajna freeridu, objevený leč neskočený exit ... jistota, že se musíme vrátit, „odpytlit“, sjet, skočit.

Moje láska, můj muž, parťák, guru, vzor a trenér ve všech sportech (krom B.A.S.E.). Neúprosný a náročný na své nejbližší. Ronila jsem kýble slzí, trpěla svalovou horečkou, totálním vyčerpáním … a z nepochopitelného důvodu se stále držela. Jsem vděčná, za vše, co mne naučil, že odolal mým uplakaným očím a trval na naprosté dokonalosti. Dnes vím, že jen proto, abych se v těchto sportech dokázala bezpečně pohybovat.

Svůj život žil naplno. Já se snažila ho doplňovat a vytvořit potřebné zázemí. Nikdy jsem neřekla: „Tak tohle dělat nebudeš!“ Když někoho milujete, pak se jej v tom, co on miluje, snažíte podpořit.

Ukázal nám, že každý sen je splnitelný, každé metě je možné se přiblížit. Teď je řada na mně, abych vše předala dál.

Kateřina Trdlová

Galerie k článku

Sunndalsora - začátek výstupu Sunndalsora - po 4 hodinách To je vrchol! Sunndalsora - exit Silver Valley Exit Silver Valley - Martin Trdla Když všichni odletí...

Diskuze

Petr Beránek | 24. 2. 2018 22:12

http://czechbase.com/

Filip Malina | 24. 6. 2017 3:47

Dobrý večer . Chtěl jsem se jen zeptat jestli existuje nějaká BASE skupina. . Mám rád adrenalin a snažím se jej vyhledat. Do mých zkušeností bych chtěl zahrnout skok ze skály (v lomu) do vody , sice pouhých dvacet metrů ale i tak :) . Letos sem absolvoval seskok bungee jen že 60m ,ale chci to posunout dál . Nebudu lhát BASE jumping mne doopravdy láká a chtěl bych se dozvědět víc . Na internetu sem našel pouze obecné informace . Chtěl bych se pokud možno se zařadit do nějakého programu který by mě vytrénoval a následně bych se přidal mezi Čechy , kteří jsou schopni protloukat se světem :) . Každopádně děkuji za každou odpověď. S pozdravem Filip Malina.