Ice climbing: Sport, ze kterého mrazí

27. 11. 2014

Kdysi dávno začali první ledo borci sekat cepínem do ledopádu a vznikl z toho sport. Tato lezecká technika však byla velice náročná a navíc šla použít pouze na ukloněných svazích.

První zlepšovák má na svědomí Angličan O. Eckenstein. Oním zázrakem jsou desetihroté mačky, které se pokládají k ledu tak, aby se do něj zabodly všechny hroty. Lezec musí přesně vyvažovat celé tělo - správně posadit trup těla vůči nohám, protože dochází k podstatnému odklánění od svahu. Tento styl se při samotném lezení prakticky nevyužívá, protože lze použít jen na ukloněné svahy.

Pokrokem byly dvanáctihroté mačky, které zkonstruoval L. Grivel ve 30. letech 20. století. Tyto mačky mají první dva páry hrotů vystrčené vpřed, a tak je možné se “pohodlně” zasekávat do ledu špičkou boty.

Ice climbing ve světě

Z ice climbingu se stal oblíbený sport. Leze se na přírodních ledových masivech vytvořených z vodopádů, z tekoucí vody na skalách i na umělých stěnách. A dokonce i v poušti! U nás sice loňská zima za nic nestála, ale v Utahu na jihozápadě USA se vyřádila a vytvořila ledopády přímo v poušti. Do jisté doby byl v této poušti objeven a překonán jediný ledopád The Zicicle (70 m). Po výletu party amerických lezců v čele s Jessem Hueyem a Scottem Adamsonem se však začíná měnit pohled na ledolezení v poušti. To, co tam objevili jim vyrazilo dech a vám ho vyrazí taky až shlédnete jejich video.

/Lezci zdolali tucet nových ledopádů, dlouhých 20 - 220 metrů./

Lezení na ledu v ČR

I přesto, že jsou u nás zimy čím dál víc chudší na sníh, je u nás ledolezení dost populární. O tom svědčí mezinárodní úspěchy českých lezců na Světovém poháru a jiných závodech.

K českým sběračům medailí patří i Lucie Hrozová, která se může mimo jiné pyšnit historicky nejlepším výsledkem českého závodníka na Světovém poháru v lezení na ledu, kde se 3x umístila na 3. místě. Dále je jedinou závodnicí, která vyhrála MČR ve všech lezeckých disciplínách (obtížnost, rychlost, drytool a boulder).

/Ice Climbing Festival Kandersteg 2012/        

Seznam českých ledopádů

Krkonoše

Nejlepší přírodní terén pro lezení v ČR najdete v Labském dvoře. Ale pozor na dodržování nařízení Správy Krkonošského národního parku. V jiných oblastech Krkonoš je ledové lezení zakázáno kvůli lavinovému nebezpečí!

Pokud se spokojíte s náhražkou, postačí vám i umělá ledová věž ve sky areálu Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně.

Jizerské hory

Jizerské hory patří k oblíbené a důležité ledolezecké oblasti. Maximální výška ledu činí 25 metrů a díky chladnému klimatu je možné lézt až do jara. Mezi nejvyhledávanější ledopády patří Oldřichov, Černý potok a Velký Štolpich.

Lužické hory a České Švýcarsko

Za zmínku stojí ledopád Břidlický vrch u Kytlice, který je tvořen ledovou stěnou v lese.

Brtnické ledopády jsou spíš na okrasu než na lezení. Narozdíl od jiných ledopádů, tyto jsou každý rok vytvořeny z vody tajícího sněhu. Tvoří je barevné rampouchy, kaskády z ledu na malých jeskyních a převysech.

Oblíbeným cílem lezců je i Stříbrná stěna v pískovcích u Hřenska.

Praha a okolí

Barrandovský led - menší ledopád v Praze, v malém lomu na Zbraslavské ulici u Barrandovské skály.

Mařenka - tento ledopád se vytváří ve velkém komíně skalní stěny Mařenka mezi Štěchovicemi a Slapy. Za příznivých podmínek dosahuje led délky až 40 metrů.

Jeseníky

Zde se můžete těšit na Vysoký vodopád, který je tvořen ledovou kaskádou se sklonem do 70° a délkou 20 metrů. Lezení je povolenou pouze v období od 1. listopadu do 18. února.

Českomoravská vysočina

Zde najdete umělou ledovou stěnu, která je zároveň nejvyšším ledopádem v ČR (40 m) - ledopád Vír. Nachází se pod Vírskou přehradou na řece Svratce.

Lezecké styly

Pokud vám těchto "pár řádek" vnuklo nápad na nové zimní dobrodrůžo, přihodíme vám na ten vejšlap pár lezeckých stylů.

Skotský styl

Pro tento styl platí pravidlo tří pevných bodů a nejen tím se podobá lezení na skále. Lezec si vytváří chyty a stupy pomocí cepínů a maček.

Klasická technika lezení

Lezec má ve výchozí pozici oba cepíny zaseknuté do ledu ve výšce hlavy. Jeden cepín je zaseknutý lehčeji a druhý mocně. Nohy jsou natažené a přední hroty maček jsou zaseklé v ledu. Lezec se přitahuje pokrčenýma rukama, kdy lehčeji zaseknutý cepín zvedá nahoru a tam cepín hluboko zasekne. Získá tím oporu pro vyndání dolního, rovněž hluboko zaseklého cepínu. Ten přesune vzpaženou rukou nahoru a zasekne ho, tentokrát lehčeji.

V další fázi odsune pánev od stěny (kočičí hřbet), až zůstane viset za ruce. Poté vystoupá nohama nahoru pomocí tří kroků, tak aby měl hlavu v úrovni hrotů cepínů.

Žabí technika

Ta se používá v momentě, kdy je potřeba zdolat nohama větší překážku - chybějící kus ledu apod.

Diskuze

Zatím zde nejsou žádné příspěvky