Přednáška: Hrdina a blázen Radek Jaroš

8. 1. 2015

Pokud si pamatujete, tak těsně před jeho výstupem (v době kdy jsme slavili 9. narozeniny) jsme s Radkem spolupracovali a na našem webu jste si k zážitku mohli vytisknout ePOUKAZ s jeho fotografií a podpisem, nebo získat jeho knihy či pohledy apod.

V prosinci Radek zavítal i do Liberce, do Lidových sadů, kde se konala přednáška a promítání prezentace z jeho výstupů.Nemohla jsem tomu věřit, ale bylo hrozně narváno. Sady byly k prasknutí a my jsme se jen tak tak dostali na balkon, abychom si vůbec sedli.


Radek snil o horolezectví prý už od dětství, začal však lézt pořádně až v 18 letech.Předtím chtěl být zahradním architektem, ale za minulého režimu to nebylo tak jednoduché. Vystudoval strojní průmyslovku a nakonec se živil výškovými pracemi.
Na své první expedici Mt. Everest zjistil, že takové prostředí mu naprosto sedí, a že zdolávání vrcholů je přesně to, co ho baví.O pár let později vylezl na Everest bez kyslíku severní stranou, jako dvanáctý člověk na světě.


V roce 2010 během jedné expedice zdolal rovnou 2 osmitisícovky.
Radek musí trénovat celoživotně - to znamená pořád. Ale loni to moc nešlo, kvůli následkům z Annapurny, kde mu omrzly prsty a amputovali mu jedenáct článků. To nezní a ani nevypadá moc příjemně.


O K2 se Radek pokoušel už pětkrát, ale poslední pokus vyšel! Radek tvrdím, že to bylo povedené a rychlé. Rychlost je prý na horách bezpečnost. Z výpravy si odnesl kašel, kvůli suchému vzduchu. Zpátky by už však nechtěl, zas taková pohodička to totiž nebyla.Cesta na vrchol byla prý peklo. Radek byl rychlejší než Jan Tráva, který tam nakonec také dorazil. Když se dostal na vrchol, čekal že vypukne neskutečná radost a nějaké emoce, ale prý se nedělo nic.Vrchol osmitisícovky vypadá prý krásně. Občas slyšíte rachot, někdy fičí vítr, někdy je ticho. Zmínil vrchol Čo oJU, který je plochý a jeho rozloha by pojala několik fotbalových hřišť. Když šli nahoru počasí nebylo špatné, ale když sestupovali dolů, tak počasí nebylo dobré.
Přednáška byla naprosto skvělá, Radek je úžasný obyčejný a zároveň neobyčejný člověk. Čiší z něj upřímnost a láska k tomu co dělá. Každý by měl dělat to, co ho baví, protože pak dokáže i nemožné.

-----------------------------------

Diskuze

Zatím zde nejsou žádné příspěvky