Freestyle snowboarding není pro amatéry!

18. 12. 2014

Od klasického snowboardingu se freestyle snowboarding liší širokou škálou triků, technik a disciplín. Triky se předvádějí na určitém typu překážek, které jsou většinou vybudované přímo pro freestyle. Některé prvky lze předvést i na rovné sjezdovce a škála možných triků závisí na fantazii a schopnostech každého jezdce. Fantazii vezměte s sebou na kurzy freestyle snowboardingu nebo na Local Camps 2015, který vypukne už za necelý měsíc!

/Základy freestyle snowboardingu/

Není prkno jako prkno!

Na freestyle snowboarding potřebujeme freestyle snowboard, který je nejrozšířenějším a nejoblíbenějším typem snowboardu. To proto, že se sním vyřádíte na sjezdovce, ve snowparcích, i v prašanu. Tyto snowboardy jsou kratší a měkčí, mají vycentrované inzerty pro vázání tak, aby se prkno dalo použít při jízdě oběma směry. Freestyle snowboardy jsou symetrické a tudíž má špička (NOSE) i patka (TAIL) stejný tvar.

Jak začít?

Svěřit se do rukou odborníků se rozhodně vyplatí. Ano, i na freestyle snowboarding se nabízejí kurzy a vyvolávací cena začíná na 400 Kč/1 den v až 12 členných skupinkách.

A nebo vyražte na kemp, tedy na Local Camps 2015. Pořádá ho Freestyle Area a jedná se o 5.ročník výukových kempů, které jsou vhodné pro všechny zájemce bez rozdílu věku, pohlaví a zkušeností. Výuka je přizpůsobena rozdílným zkušenostem účastníků.

O své svěřence se budou starat instruktoři pro výuku klasické metodiky (pro snowboardové začátečníky) i coachové zaměření na freestyle snowboarding.

Local Camps 2015 se bude konat hned ve 4 resortech:

Vítkovice v Krknoších: 14. 1 . - 18. 1. 2015 (snowboard) a 4. 2. - 8. 2. 2015 (freeski)

Monínec: 29. 1. - 1. 2. 2015 (snowboard)

Špičák: 12. 3. - 15. 3. 2015 (snowboard)

Pec pod Sněžkou: 25. 3. - 29. 3. 2015 (snowboard)

Ve všech lokalitách čeká na zájemce připravený snowpark.

/Snowpark ve Vítkovicích v Krkonoších/

Disciplíny freestyle snowboardingu

Skoky

Základem freestylu jsou právě skoky! Salto vzad a salto vpřed to už je klasika. K saltům se přidávají rotace a otočky. Mezi moderní triky patří tzv. “grab”, což je název pro určitý způsob, kterým snowboardista chytí svůj snowboard ve vzduchu. Existuje velké množství grabů jakou jsou např.: Nosegrab (chycení špičky prkna), Tailgrab (chycení patky prkna), Indy (chycení přední hrany zadní rukou) nebo Shifty (vytočení prkna proti tělu).

U-rampa

Jízda na U-rampě je královskou disciplínou freestylu díky obtížnosti předváděných triků. Stěny U-rampy jsou vysoké 5 metrů.

Jibbing

Patří k nejmladším disciplínám freestylu a je rozhodně nejpestřejší. Jde o překonávání překáže, které jsou tvořeny z jiného materiálu než je sníh. Nejde jen o překážky postavené ve snowparku… častým cílem vyznavačů jibbingu je zábradlí na ulici, pařez nebo kmen stromu.
Nejobtížnější formou jibbingu je “street”, který se odehrává v ruchu města.

Quarterpipe

Jedná se o zdolání překážky, která stojí proti svahu a podobá se stěně U-rampy. Tato stěna je však vyšší (cca 10 metrů).

Backcountry freestyle

Je to kombinace freestylu a freeridu (jízda ve volném terénu mimo sjezdovky a snowparky). Cílem je většinou skokánek s dopadem do hlubokého sněhu. Díky měkkým dopadům si snowboardista může dovolit extrémně dlouhé a nebezpečné skoky.

Diskuze

Petr | 29. 8. 2016 9:51

Aha tak ok diky moc ucite se tam zastavim a vyzkousim neco :)

Jana | 25. 8. 2016 13:24

ANo vyzkousel jsem hlavne ty trampoliny o te sjezdovce jsem jen slysela a vim ze tam byli kamosi. :-) Ty trampoliny jsou taky super, urcite i to bezte zkusit

Petr | 23. 8. 2016 10:44

Jasne to je bezva!! Diky moc to je super, to mam radost, zkusim tam zajit hned pirsti tyden. Vyzkousela jste i ty trampoliny?

Jana | 22. 8. 2016 13:39

Mrkni na http://www.freestylekolbenka.cz/ myslim ze je to to co hledas :-)

Petr | 19. 8. 2016 12:33

Cau kde v praze se da naucit nejaky triky na snb? Nejaci kluci co to umi davaj lekce ci tak? Diky