Dolomity - velehory se vším všudy 2. díl

31. 7. 2014

Oblast Chivetta

Masiv se nachází zhruba 20 km východně od Bolzana mezi údolím Tiers/Tires a Val di Fassa (Trentino). Táhne se v délce 8 km od oblasti hory Schlern/Sciliar ke Karer-Pass/Passo Costalunga.

V rozeklaném hřebeni Civetty se nachází řada samostatných vrcholů, přičemž na řadu z nich vedou turistické cesty, horolezecké cesty, nebo náročné a dlouhé, ale zato oblíbené a velice frekventované via ferraty.

Exit na Punte Chivetta patří k nejobtížnějším. Situaci znesnadňuje poměrně dlouhá a náročná přístupová cesta, nadmořská výška 2 900 m.n.m. a nutnost odskoku v ranních hodinách, aby vám pražící slunce nevytvořilo v řídkém vzduchu ještě navíc termický „bordel“.

Před výstupem na Punte Chivettu si vždycky důkladně prostudujeme předpověď počasí na dalších 24 hodin. Pokud je to nahoru náročné, pak dolů dvakrát tolik. Chcete-li se projít s námi, není problém, ale jen pro lezce s příslušným vybavením.

Pro účely B.A.S.E. jumpingu je nutné vyrazit odpoledne. Treková pasáž po prašné cestě 564 a 565, po úbočí Cima di Coldai přes alpské louky až k jezeru Lago Coldai, od chaty Coldai po cestě 557 (Sentiero Tivan) k jihu a vzhůru dlouhou, těžkou a exponovanou via ferratou Alleghesi, jež vás vyvede na hlavní hřeben do sedýlka pod vrcholem Punta Civetta (2 920 m). Pro B.A.S.E. již dále nepůjdeme.

Exit se nachází cca 20 m od tohoto místa nad stěnou. Pro piloty konec cesty. Následuje dlouhý let údolím. Pro ground crew nastává pasáž sestupu zpět do základního tábora.

Pokud se vám zdá, že na odpolední vycházku je itinerář příliš dlouhý a pokud jste postřehli zmínku o ranním odskoku, máte bez pochyby cit pro pohyb v horách. Tento výstup zahrnuje bivakování. A abych nezapomněl, většinu cesty jste mimo jakýkoli signál.  

Santa Croce (Svatý kříž)

Nejen pro milovníky sportu, ale i historie je tu poutní kostelík. Nachází se v nadmořské výšce 2,045 m, u paty masivu Santa Croce a je tak nejvýše položeným poutním místem v Evropě. Postaven byl v druhé polovině 15. století a roku 1484 byl vysvěcen biskupem z Brixenu. Podle písemných dokladů se v tomto kostelíku v roce 1584 sloužilo nejméně šest mší za rok. Dokument z roku 1649 hovoří dokonce o pravidelných pátečních mších. Věž kostela byla postavena v 17. století a je osazena 3 velkými zvony. Do dnešního dne se uchoval původní oltář s množstvím relikvií.

Historikové se však domnívají, že tradice tohoto místa sahá až do dávných dob, kdy byla Alta Badia osídlena pouze malým počtem obyvatel. Tehdy se zde nacházelo obřadní místo sloužící k pohanským obřadům.

Dnes jsou svaté poutě do tohoto místa vyhledávané nejen místními obyvateli. B.A.S.E. piloti pokračují až na hranu stěny masivu, do výšky 2 800 m.n.m., odkud se jim naskýtá nejen nádherný výhled do údolí, ale i možnost dlouhého letu. Najít místo exitu bez jakýchkoli zkušeností s pohybem v horách a na skálách nedoporučuji. Budete-li mít štěstí, třeba spatříte někoho z nás na obloze právě při prohlídce kostelíku nebo z pohodlí sedačky lanovky.

A přístupové cesty? Z Badie se můžete přiblížit sestavou dvou lanovek Santa Croce a La Crusc ke kostelíku Santa Croce až do výšky 2 000 m.n.m.a pokračovat náročnějšími cestami (včetně via ferrat) na slavné vrcholy Sasso Santa Croce (mt. 2.907), Cima Dieci (mt. 3.026), La Varela (mt. 3.034) a Conturines (mt. 3.067).

Rosengarten (Catinaccio)

Dolomitský masiv Rosengarten tvořící horizontální pohled na Bolzano se nachází zhruba 20 km východně od Bolzana mezi údolím Tiers/Tires a Val di Fassa (Trentino); táhne se v délce 8 km od oblasti hory Schlern/Sciliar ke Karer-Pass/Passo Costalunga. Rosengarten je strana bájné Královské Laurinské zahrady růží.

Za prastarých dob vládl uvnitř hory Rosengarten (růžová záhrada) král trpaslíků Laurin. Vlastnil pohádkové poklady a kouzelnou čapku neviditelnosti. Před branou svého skalnatého hradu měl nádhernou zahradu, v níž kvetlo po celý rok nespočetné množství růží, které byly obepnuty zlatou hedvábnou nití. Běda tomu, kdo by se odvážil utrhnout třeba jen jednu růži! Jednoho dne spatřil Laurin na sousedním hradu překrásnou princeznu Simhildu. Zamiloval se do ní a unesl ji. Od té doby musela Simhilda žít v horské říši krále. Tak zavládl na hradě jejího bratra Dietleiba smutek. Během hledání své sestry potkal Dietleib i krále Gótů, Ditricha z Bernu. S ním a jinými rytíři se pak vydal do říše krále Laurina.

Dietrich byl překvapen nádherou růží, oplocených zlatou nití, jeho společníci ale niť roztrhli a růže pošlapali. Rozhněvaně se přihnal Laurin na svém bílém koníku. Došlo k nerovnému boji. Když mu ale rytíři strhli kouzelnou čapku, padl Laurin bezmocně k zemi a křičel rozhněvaně: „Růže mě zradily!“ A tak musel odvést vítěze do své říše, kde Simhildu vysvobodili. Čarovná kletba Laurina měla zář růžové zahrady navždy uhasit. „Nechť ani světlý den, ani tmavá noc již nikdy nespatří magickou nádheru růží“. Avšak Laurin zapomněl na dobu mezi dnem a nocí, když se stmívá. A proto se před západem slunce hory, přes den bledé, rozzáří a rozžhaví ohnivě rudou barvou.

Na Rosengarten, vedou čtyři via ferraty. Nejjednodušší cesta na exit je po via ferratě Masaré Klettersteig a po hřebeni na vrchol. Exit snadno najde i neskokan. Létá se do kraje a přistává poblíž sedačkové lanovky.

Popis trasy pro neskokany, tedy s cestou zpět: Od chaty Paolinahütte, k ní buď lanovkou od kempu Carezza u jezera Lago di Carezza, nebo pěšky z Karerpass po cestě č. 548 a 552. Od Paolinahütte přes Rotwandhütte vzhůru na Punta Masaré. Dále na Rotwand. Sestup po severním hřebenu North Righe zpět k Paolinahütte. Počítejte s výpravou na cca 6 hodin.

B.A.S.E. jumping v Dolomitech je poměrně náročný. Počasí se může bez jakékoli výzvy či varování náhle změnit a je po skákání. Dojdete na exit, otočíte se a zase se projdete dolů. Pro let je nutné vzít v úvahu sluneční svit a s ním související termické pochody, vysokou nadmořskou výšku, kde je vzduch řidší a trvá déle než se wingsuit dostane do plného letového režimu, po odskoku se víc „propadnete“. Zkrátka a dobře, čeká vás velká námaha, abyste se dostali nahoru a nikdy není 100%, že nebudete muset šlapat i zpět. Dolomity ačkoli vynikají krásou a majestátností vrcholů, nabízejí mnoho skočitelných stěn, zdaleka nejsou přecpané B.A.S.E. jumpery.

Pokračování příště ...

Váš Martin Trdla

Diskuze

Zatím zde nejsou žádné příspěvky