Dolomity - velehory se vším všudy 1. díl

24. 7. 2014

Milí čtenáři, pokud se vám s námi líbilo na Monte Brento, přesuňte se dnes s námi do Dolomit. Popojedeme pár kilometrů a vlastně se začneme zvolna vracet zpátky domů, ale opravdu velice zvolna, protože na nás stále čeká spousta krásných míst.

Dolomity jsou součástí horského masivu italských Alp. Rozkládají se na ploše 5000km2 v severní části Itálie. Jedná se bez pochyby o jednu z nejkrásnějších oblastí Alp, kde se můžete zasnít při pohledu na malebné horské vesničky, krásná ledovcová jezera, hluboká údolí, skalní stěny a monumentální hřebeny s rozeklanými štíty.

Do Dolomit se můžete vypravit v každém ročním období – v zimě na lyže všeho druhu, v létě za turistikou, za lezením,  na via ferraty, ale i na kolo a paragliding. Pro mne však je nejkrásnějším ročním obdobím podzim – říjen a začátek listopadu. Hory se vylidní, oddychnou si a obléknou si kabát z podzimních barev, vzduch je čistší a jiskrnější. Přes den stále bývá poměrně teplo, ale v noci teplota spadne pod nulu a není žádnou výjimkou, že máte ráno spacák krásně namrzlý. V každém ročním období je nutné počítat s tím, že Dolomity jsou velehory se vším všudy – jsou nevyzpytatelné, drsné a vysoké. Počasí se může velice rychle a dramaticky změnit. Nadmořská výška dokáže člověku, který strávil většinu svého života v nížině, ubrat hodně sil.   

Nepřeceňujte své schopnosti, trasu výpravy si předem důkladně připravte, zvolte vhodné a kvalitní oblečení i boty. Dobijte mobil a můžeme vyrazit.

Navštívíme jednotlivé vysokohorské průsmyky – passa - a pokusíme se vás nasměrovat tak, abyste co možná nejbezpečněji našli B.A.S.E. exity. V každém průsmyku je parkoviště, bezpočet turistických značených tras, mnohdy i lanovka a na konci lanovky restaurace. 

Gruppo di Sella

Gruppo di Sella je jako stvořená pro vysokohorskou turistiku, lezení různých obtížností a další aktivity. Po pravdě řečeno, z celých Dolomit je snad nejvhodnější. Což je jeden z důvodů, proč nahoře bývá poněkud nabito. Druhým důvodem je snadná přístupnost oblasti.

Díky její centrální poloze se vám z vrcholů věží nabízí impozantní pohled na okolní hory a hřbety. Navíc se chlubí nejsnadněji zdolatelným 3000 vrcholem v Dolomitech, Piz Boè. S výraznou pomocí lanovky na sousední Sas Pordoi jste za 2,5 hodiny nahoře.

Sas Pordoi

Nejoblíbenější exit našeho kameramana. Technologický vývoj v oblasti wingsuitů nám umožnil otevřít nový exit přímo na vrcholu Sas Pordoi. Na rozdíl od minulých let, kdy byly exity přístupné pouze po svých na polici cca 250m pod vrcholem, je dnes možné skákat i od kříže. Kam se dá buď dojít, nebo využít výhod civilizačních vymožeností - vyjet lanovkou a přesunout se bez větší námahy po náhorní plošině. Proto se stal Sas Pordoi favoritem našeho dvorního kameramana Tomáše Galáska, který s sebou na natáčení Dolomity 2013 mohl každý den nosit kila a kila kameramanského vybavení.

Piz Ciavazes

Jedná se o západního souseda Sas Pordoi, na jehož náhorní plošině se nachází další exit.

Chcete-li se podívat nahoru, můžete si vyběhnout náročnou via ferratou ze západní strany této hory. Ovšem nejlepší výhled na piloty v akci se naskytne lezcům, kteří nastoupí na jižní straně, protože letový koridor vede právě kolem těchto lezeckých cest. Proto se nelekněte, když nad vámi nebo dokonce vedle vás profičí cosi vydávající zvuky podobné stíhačce.

Piz Ciavazes nabízí neuvěřitelný počet lezeckých cest různých obtížností, kde se davy rovnoměrně rozloží a na každého se dostane. Všechny cesty jsou situovány na jižní a západní stěně a vybízejí k příjemnému odpolednímu sportovnímu zážitku.

Na Piz Ciavazes neexistují snadné cesty. Nejlehčí je Via Ferrata Pößneckersteig, která vás dovede do sedla mezi Piz Ciavazes a Piz Selva. Odtud se dostanete na vrchol bez větších obtíží. Tato cesta je také hlavní sestupovou cestou z vrcholu a varianta pro slanění z Via Stefan (velmi exponovaná).

Na jižní straně vede asi 40 cest, většina z nich, jak to v Dolomitech bývá, není osazená nýty. Plná výbava je nutností.

Pokračování příště ...

Váš Martin Trdla

Diskuze

Zatím zde nejsou žádné příspěvky