Bungee jumping: Z domorodého rituálu se stal extrémní sport

13. 11. 2014

Kdo je zakladatelem bungee jumpingu?

Podle legendy domorodého kmene z ostrova Pentecost v jižním Pacifiku patří prvotní nápad ženě, která chtěla uniknout před svým manželem. Žena vyšplhala na strom, kde si okolo kotníků uvázala liánu. Manžel šplhal za ní, ale než ji stačil chytit, vrhla se ze stromu hlavou dolů. On skočil za ní a zabil se, zatímco žena přežila díky liáně. A tak ,milé děti, vznikl bungee jumping.

Tady už se legenda rozchází. Jedna verze praví, že muži začali skoky provozovat po vzoru ženy na její počest. Druhá verze říká, že začali skoky provozovat, aby měli jistotu, že už je ženy neoklamou. Ze skoků se stal rituál, kterým domorodci zajišťovali dobrou úrodu. 

Expedice National Geographic přinesla do západní civilizace první informace o tomto rituálu v roce 1950. Pak následoval postupný vývoj od liány až po nejmodernější lana, skákalo se nelegálně z Eifellovy věže i z Golden Gate bridge v San Francisku a bla, bla, bla až do dnešních dnů. Teď přejdeme k něčemu zábavnějšímu!

Skákat po eméricku nebo novozélandsku?

Extrémnější je novozélandský způsob. Systém zabezpečení i samotný skok je daleko pohodlnější než při jumpu po americku. Při seskoku z 50 metrů se používá 12 metrů dlouhé elastičtější bungy lano. Volný pád tak činí pouze 12 metrů, ale brždění je daleko pohodlnější díky průtažnosti materiálu, která dosahuje 350 %. Při maximálním zatížení se tak dostanete do hloubky 42 metrů.

Bungee jumping na americký způsob využívá dvojího zabezpečení a poskytuje delší volný pád. Při americkém způsobu jsou používané tzv. mill-cords, což je elastický materiál využívaný americkým námořnictvem na letadlových lodích při brzdění stíhačky. Jeho pružnost je pouze 180%. Tzn., že při seskoku z 50 metrů a 20 metrové délce lana činí volný pád celých 20 metrů. V případě maximálního zatížení se dostanete do hloubky cca 36 metrů.

Nevíte jaký systém zabezpečení si vybrat? To nevadí, v ČR se stejně většinou skáče v kombinaci obou systémů.

Typy seskoků

Dnes už se skáče se v podstatě odkukoliv - z mostů, věží, budov, jeřábů, horkovzdušných balónů i vrtulníků. Nezáleží pouze odkud skáčete, ale i jaký styl předvedete.

Máme pro vás pár tipů:

* Úvaz za nohy - je několik variant pro úvaz na nohy. Někde vám dovolí skákat jen s jednou přivázanou nohou, ale většinou vám uvážou obě. S nožním úvazem byste měli mít i záložní postroj (sedací nebo horolezecký). S tímto typem seskoku budete mít úžasný pocit z letu.

* Pád dozadu - je to těžší než se zdá, protože se musíte pádu skutečně poddat, jinak skočíte nohama napřed. 

Vyhození - pokud se neodvážíte sami skočit, domluvte se s partou kamarádů, ať vás z mostu vyhodí.

Tandem - dva jumpeři skočí spolu.

* Kontakt s vodou - někteří provozovatelé bungee jumpingu dokážou vyměřit délku lana, pro jump s kontaktem s vodou. Způsob jakým skočíte ovlivní to, jak moc se lano napne a jak moc se ponoříte. Jestliže skočíte dál od mostu, ponoříte se ve výsledku méně než když skočíte přímo dolů. 

* Kienova houpačka - u klasického bungee jumpingu vás pružné lano při seskoku brzdí. S Kienovou houpačkou prolétáte nad zemí kyvadlovým letem při rychlosti 90 až 110 km/h. Používá se sedací postroj. 

Kde se u nás v Čechách nejčastěji jumpuje?

(To je) Hračka - Nejvyšší most v ČR se tyčí nad řekou Hračka. Měří 62 metrů a najdete ho mezi Chomutovem a Horou sv. Šebestiána.

Červenský most - Tady si můžete zaskočit na nejvyšší Kienovou houpačku v České republice.

Zvíkov - Zde se provozuje bungee jumping už do roku 1993.

Dalšími oblíbenými lokalitami jsou Dalešická přehrada a Loketský most nad řekou Ohře.


Diskuze

Zatím zde nejsou žádné příspěvky