Bungee Jumping: Bezpečný adrenalin

5. 10. 2014

Bungee Jumping je asi jediný zážitek, který bych nezkusila. Viděla jsem už pár videí na youtube, které mě přesvědčily o tom, že bych to určitě dělat neměla. Co bylo tak špatného na těch videích? Jediná věc - a to přetržené lano. Tyhle videa asi nikdo z těch bláznů, co už to mají za sebou (myslím jump), neviděl. Pochlapila jsem se a řekla si, že bych se ráda něco málo o bungee dozvěděla - jak to celé probíhá než skočíte a zda je vůbec čeho se bát. A tak jsem se rozhodla, že pojedu do Harrachova mrknout se na seskoky z televizní věže. To vše bychom chtěli předat i vám, našim čtenářům. Takže pokud byste si chtěli skočit, ale máte strach, přečtěte si tento článek a strach už mít nebudete.Bungee jumping se skáče z 36 m vysoké plošiny rozhodčích na televizní věži, ve výšce 145 m nad Harrachovem.


Kudy kam?    K tomuto zážitku snad nepotřebujete ani mapu. Zajedete do Harrachova a při průjezdu centrem už z dálky vidíte skokanské můstky, kde se nachází i věž - bungee centrum. Dostanete se tam autem na motorce i malým turistickým vláčkem. Voila! Před námi žlutá věž, schody do nebe a bungee centrum. Řeknu vám, vyjít ty schody, to bylo peklo. Nejdřív malé schůdky a skoro u vrcholu jsou velké nemožné schody, po kterých se musíte doslova vydrápat nahoru. Když jsem otevřela dveře do bungee centra - musela jsem se vydejchat a pak až pozdravit.

Překvapilo mě zázemí - místo kde se odehrával bungee adrenalin - mají pěknou pohodlnou a útulnou kancelářičku, kde mají své vybavení a hned na konci místnosti mají rampu, ze které se skáče. Přivítal nás pan bungee psycholog, vtipálek a mistr ve svém oboru Jiří Stolín a jeho kolega. Na první pohled to byli “na pohodu týpci”. Od pohledu sympatičtí a chápaví. Než dorazili první skokani, trochu jsme si popovídali…


Jak velký problém mají lidi skočit z věže? Jirka Stolín -  bungee psycholog: “Jak lidi přesvědčím aby skočili? To je jednoduché... Tak hele koupil sis poukaz, pak si sem přijel, vyšel si tyhle příšerný schody, podepsal papíry, oblíknul ses a chceš mi říct, že nechceš skákat?”
Jó to by mě asi přesvědčilo, má pravdu… samo, že má pravdu.


Bojím se, že se lano přetrhne...                 Já bych stopro neskočila a to na základě crash videí na youtube - kdy se přetrhlo lano apod. Jirka mi to ale vysvětlil, a myslím si, že to i dává velký smysl… “Ti lidé, kteří vystupují v těchto videích, kteří zorganizovali takový skok - jsou povětšinou amatéři, kteří si skočí z jakéhokoliv místa, které nemají nijak zmapované, zkontrolované. Jejich vybavení není 100%. Bungy crew je naprosto precizní co se týče vybavení. My nenakupujeme vybavení v obyčejných, veřejnosti známých, sport obchodech. Zde totiž nejsou zaměstnanci školeni na zacházení s veškerým sortimentem. V takovém obchodě si zboží může osahat kdokoliv a jakkoliv a nikdy nevíte zda zákazník nějak poškodil třeba karabinu nebo lano na lezecké sporty. Nikdy nevíte, co se s takovým vybavením v obchodě děje. Proto své vybavení nakupuji ve specializovaných prodejnách. Takže už jen z tohoto důvodu nemusíte mít strach, že se něco přetrhne.”

Kolik seskoků máte za sebou? ,,Asi přes 500.” Jirka toho naskákal už opravdu hodně na různé způsoby, třeba i na kole...

Jak to probíhá?                                                                                                                             Vyjdete ty šílené schody, vejdete dovnitř. Nejprve vás zváží, poté vyplníte formulář O vás - formulář, kam napíšete pár informací o sobě. A jde se na výstroj - nasadí vám sedák, kolem nohou vám obvážou kotníkový úvaz. Á jde se na rampu! Ještě se rozhodnout jakým způsobem skočíte, zda popředu či pozadu - popředu je to mnohem větší adrenalin - vidíte kam padáte. Ale pokud máte strach a chcete si to užít, skočte pozadu… Jirka vás drží a když napočítá do 3 pustí vás a fíííííí letíte! Dole už čeká jeho kolega, který vám pomůže se odpoutat a slézt.No není to jednoduché? Pak jen vylezete opět nahoru do boudy, kde si vyzvednete diplom a kde si můžete zakoupit i tričko na památku.

    

               

Je to prostě adrenalin...                                                              
Přišlo několik kluků - do kterých bych neřekla, že by měli strach, ale jeden měl doslova naděláno v kalhotách… ty emoce po seskoku pak taky stály za to… výkřiky různých barevných slov mluvily za vše...
Jirka se nám pochlubil, že už tu měl i dost zajímavá přání, co se seskoku týče… lidi chtějí skákat nazí, nebo se chtějí při seskoku v tandemu dokonce “milovat”. Lidé jsou různí…
Po této zkušenosti, bych se už bungee asi nebála, Jirka mě přesvědčil a ukázal, že není nic, co by se mohlo stát, protože bungy crew jsou prostě profesionálové!

 

Galerie k článku

Diskuze

Zatím zde nejsou žádné příspěvky