Bispen: jumpněte s námi z dalšího norského exitu

23. 9. 2014

Co je Terrain Flying?

B.A.S.E. létání v kombinéze urazilo od svých počátků dlouhou cestu. Od prvních přímých letů od skály do volného prostoru se, díky výkonnějším kombinézám a zkušenostem nabytým z pohybu ve vzduchu, jež byly mnohdy splacené cennou nejvyšší, postupně přešlo k létání proxi – v těsné blízkosti skály (1,5 – 3 m od křídla pilota), kde ale stále zůstával prostor pro plán B. Tedy zatáčku do volného prostoru a následné bezpečné otevření padáku. Vrcholnou disciplínou je v současné době tzv. Terrain Flying... Dlouhé přelety v nízké výšce (1,5 až 5m) a na vysoké rychlosti (až 240 km/h) nad terénem, kdy po většinu letu nemá pilot možnost otevřít padák, existuje pouze plán A.   

/Přímo nad parkovištěm nad Stezkou Trolů se tyčí Stigbothornet, jehož profil vyhovuje v létě B.A.S.E. jumperům, v zimě skialpinistům a freeriderům. Když jsem skočil tento kopec, spousta kamarádů mi říkala: „Sjezdovky se neskáčou. (Don´t jump slopes.)"/

Terrain Flying – nový způsob létání v kombinéze. Díky novému designu wingsuitu s velmi malým opadáním, není nutné létat volným prostorem, nebo se přibližovat ke stěně z boku, proximity flying. Nyní se můžete pustit do přeletů, kdy si hrajete s terénem pod sebou. První přelet z exitu Stigbotthornet (1583m.n.m.) – nad údolím 700m.n.m. (nad stánky se suvenýry ze Stezky Trolů) a přistání ve 200m.n.m. na parkovišti pod Stezkou Trollů, při překonané vzdálenosti 3km. Nad tímto kouskem kroutili hlavou i mnozí zkušení piloti, kopec spíš svádí k lyžování než ke skákání.

Tento exit považuji za nejkrásnější, jaký jsem kdy skočil. Doporučili mi jej Francouzi Jeannoel a Arno, kteří skočili den přede mnou. Nebylo lehké exit najít, protože všechny stěny této hory jsou pozitivní (ne kolmé, ne převislé). Na odlet máte 4 vteřiny, nesmíte udělat chybu a musíte se na začátku řádně odrazit. Pak následuje odměna, krásný dlouhý let do údolí nad vodopády a Stezku Trolů. (Celkový počet pilotů, kteří se do této výzvy pustili, doposud nepřesáhl počet 4.)  

/Vrchol Bispenu se sluneční korunou/

Bispen aneb fotíme ze zatáčky

Druhým exitem, který umožňuje létání v duchu terrain flying, je Bispen, známý zejména strhujícími záběry pilotů řítících se vysokou rychlostí v těsné blízkosti zatáčky.

Našel jsem si novou linii... Jakou a proč? Bispen je velice hezký exit, který svádí k vyzkoušení nových linií, ale všechny musejí končit na stejné přistávací ploše, což je limitující. Dlouho jsem měl v plánu letět podobným směrem, ale výkon kombinézy to nedovoloval. Tato linie je velice těžká, protože v některých místech je sklon svahu pod vámi menší než 30° a téměř 70% letu se nacházíte příliš nízko nad terénem, na to abyste mohli bezpečně otevřít padák. Moc pěkný je pocit, že letíte nad hlavami turistů, kteří se kochají Stezkou Trolů a okolní přírodou, a vy letíte nad nimi a kocháte se taky, jen z jiného úhlu.

Chcete-li se vydat na exit Bispen, startujete opět z parkoviště nad Stezkou Trollů. Jen nepochodujete vpravo, ale vlevo (při pohledu do údolí Romsdal) asi dvě hodiny do kopce po pěšině vyšlapané v kamení, kterou spíše tušíte, že tudy vede. Napínavé představení zažijete, pokud si počkáte ve třetí zatáčce Stezky Trollů, s názvem Bishop, v letovém koridoru pod exitem. Za slunečného a nevětrného dne, většinou odpoledne, se tady dějí neobvyklé věci. Místní obyvatelé i turisté jsou zvyklí na BASE jumperský ruch a před i za zatáčkou jsou na úzké silnici zaparkovaná auta a někdy i linkový autobus, jehož řidič přesně ví, kudy kluci (i holky) létají. Skákat na Bispen se chodí odpoledne, nenáročný výstup je jako dělaný na druhý seskok dne.   

Zastavení poslední – Sundalfjord a město Sundalsöra

Místo vyhledávané rybáři a milovníky divoké vody, kam se přesuneme přes Oppdal po silnici č. 70 a spletí objížděk. Exit nad Silver Valley, který patří k nejobtížnějším, je poměrně z ruky, ale výstup rozhodně stojí za to. Posuďte sami.


Co je nejtěžší?

Přežít deštivé dny, kdy se neskáče a předpověď nedává žádnou naději na zlepšení.

Jak se změní pohled na svět, když se člověk vrátí domů?

Je vám pořád a všude strašné teplo, přestože všichni chodí v bundách a stěžují si na zimu, vytrvale oblékáte sandály a kraťasy. Nevnímáte, že prší. V Norsku si tak nějak na vodu zvyknete a nepřijde vám zvláštní chodit po venku v dešti a normálně fungovat. V noci se stěhujete z postele, berete spacák a stelete si na zahradě nebo na balkóně. Dlouhé dny a krátké noci, které jsou pro letní Norsko příznačné, z vás navíc vyždímají poslední síly, tak vychutnáváte délku nocí a nocí naší zeměpisné šířky a spíte, spíte, spíte.

Naučíte se, že pivo se dá ve standardním obchodě s potravinami koupit pouze do 6. hodiny odpolední, pak vám neprodají ani zátku, kterou byste mohli v zoufalství očichávat.

 

Martin Trdla

Diskuze

Zatím zde nejsou žádné příspěvky