B.A.S.E. jumping v České republice

12. 9. 2014

Jsou to již dva týdny, co nás navždy opustil nejlepší český B.A.S.E. jumper Martin Trdla. Společně s ním jsme pro vás připravili seriál o B.A.S.E. jumpingu, a protože vás nechceme ochudit o jeho pokračování, rozhodli jsme se uveřejnit zbývající články, které pro vás Martin Trdla napsal. Další články o B.A.S.E. jumpingu zveřejňujeme se souhlasem Martinovi manželky, Kateřiny Trdlové, které děkujeme za spolupráci. 

"Mé B.A.S.E. začátky se vážou s Českou republikou a nesly v duchu nesmyslně nízkých exitů. Je až neuvěřitelné, že se mi podařilo zkompletovat všechna písmena v názvu sportu jen z exitů v Čechách, myslím, že jsem jediný a doufám, že poslední. B - building (tovární komíny v místě bydliště, neplacený leč s asistencí policie, nejmenovaná budova v Praze bez asistence policie ), A – anténa (rozhlasové vysílače Dobrochov, Mělník – Placené exity s asistencí policie), S – span, most (most v Písku a na D1 Velké Meziříčí, oba bez policie), E – Earth, země (Čertova ruka v Českém ráji, Macocha) a další. Ocenění za největší nesmysl by si zasloužil most v Písku a Čertova ruka v Českém ráji, svou výškou (nížkou) nedosahují 50m a naprosto neodpovídají teorii bezpečného BASE, kterou se nyní snažím propagovat."

(Martin Trdla, časopis Pohora)

/Čertova ruka/

A proto se dnes...

Pomalým přesunem z Itálie přes Rakousko jsme se dostali až do naší domoviny, České republiky. Snad při každém návratu z vysokých, leč cizích hor, si nepřestávám opakovat dnes již neřešitelnou otázku: „Proč jen ten praotec Čech nedošel o kousek dál, třeba do Annecy nebo do Ramsau. To se musel zastavit už tady, v krajině mlékem a strdím oplývajícím, leč placaté?

Nu nic naplat, v životě se musíme vyrovnat i s mnohem těžšími situacemi. Naštěstí moderní civilizace s využitím nejnovější technologie staví svá sídla tak, aby dosahovala až do mraků, přemosťuje zelená údolí, doufajíc v záchranu mnoha živočišných druhů žijících v luzích a hájích u paty mostních pilířů; skrze útroby vysokých továrních komínů se snaží vyhnat odpadní plyny vysoko do stratosféry a z příhradových i jiných vysílačů rozeslat krátké, dlouhé i bůhvíjaké vlny do všech stran světa, aby ani cm2 nezůstal bez pokrytí.

Všechny tyto lidské výtvory cílí na jediné, potěšit českého skokana, který by se jinak marně plahočil krajinou a hledal cosi skočitelného. Na druhou stranu většina těchto objektů je v soukromém vlastnictví a pro legální počin je nezbytný souhlas vlastníka, souhlas policie s přistáním pod nemovitostí, souhlas občanů (že se nebudou pohoršovat – pro spáchání přestupku proti dobrým mravům, stačí tři na sobě nezávisle pohoršení občané)… Splnit všechny podmínky je téměř nemyslitelné. Proto se BASE nadšenec v České republice zpravidla dostává do konfliktu se zákonem. Snaží se prchat a ukrývat. Úspěšnost jeho počínání je značně závislá na rozmaru vrtkavé štěstěny.

Filmek, který s nadsázkou pojednává o této realitě, měl premiéru v roce 2010 a pokud jste znalí oboru, jistě jste jej viděli Ecce Ach Maco. Série foto a filmo dokumentace z různých míst ČR, kde se dá skákat (pro informaci veřejnosti: toto není návod nabádající k nepravostem, protože ti, rozuměj B.A.S.E. jumpeři, které místa položená nad hranicí 65m nad zemí lákají, o nich dávno vědí, vedou je v patrnosti a používají).

Začněme B: buildings (v podstatě každý tovární komín), mé oblíbené: komín v areálu Liaz Jablonec nad Nisou (poctivě zaplacený exit) a výtopna Paseky v Jablonci nad Nisou. Problém byl, že v Pasekách se přistává na vlakové nádraží. Když se rozfoukal vítr a nemohli jste odskočit v pravý čas, bylo mnohdy nutné čekat až do tmy na pravý interval mezi příjezdy a odjezdy vlaků, abyste se na přistávačce nesetkali s funící lokomotivou, pracovitými občany, kteří se vraceli ze šichty nebo s autobusem, na který většinou přestupovali. Tyto komíny focené nemám (jediný, kdo mne fotil, obrazně svým okem skrz okno bytu, byla moje drahá žena. Pod jejím dozorem jsem stoupal šprušli za šprušlí na pasecký komín. Vždycky říkala, že nejlepší část dne je, když vidí otevřený padák.)

Připojuji také fimek o komínu na Slovensku, omluvte jeho prehistorickou kvalitu a homemade střih.

Následuje A: antény a vysílače. Příhradový vysílač jakékoli výšky. Pod drobnohledem skokanů se ocitá vysílač Dobrochov u Prostějova (nepráskám, protože všichni – policie, skokani i domácí to vědí a jde jen o takovou hru „Kdo uteče vyhraje“). A podobná konstrukce nedaleko Mělníka (poznámka dtto). Mělnický vysílač se objevil i v dokumentu o seskoku do Macochy. No a nemůžu zapomenout ani na slavný vysílač Liblice, který již medializovala druhá řada TV seriálu. Většina vysílačů trpí jedním velkým nedostatkem, jsoupod proudem a hrozí riziko zasažení elementem, jež opálí rukavice, botky a chlupy na rukou, takže po přistání smrdíte, jako po propuštění ze spárů pekelných mocností.

Span tedy mosty S: Most v Písku (strašný nesmysl a nikdo to ani nezkoušejte) a na D1 Velké Meziříčí, když jsem jej skákal, bylo to ok, dnes je na D1 kamera a jsou prý docela rychlí. A ještě jeden na nové silnici u Chomutova (jeden z hrdinů filmu Knocking on Heaven´s Door).

Zůstává poslední tedy E, země Earth: Jak jsem již v úvodu uvedl, není jednoduché skočit zemský exit v České republice. Strávili jsme s manželkou dva roky ježděním po naší republice a poctivým měřením vyšších skal. Pokud byly dostatečně vysoké, nedalo se přistát, pokud se dalo přistát, chyběla výška. Ale já se nevzdával, nejprve jsem skočil Čertovu ruku v Českém ráji. S výškou 56m se jednalo o jeden z nejnižších a nejhloupějších exitů. Druhým exitem byla propast Macocha. Celý příběh, trochu jsme si zapřeháněli, ale základní myšlenka je pravdivá, můžete shlédnout na videu Ecce Ach Maco.

Martin Trdla

S úctou a láskou k Martinovi,

pokorou k přírodě a horám  

Kateřina Trdlová

Galerie k článku

Čertova ruka Mosty v ČR Mosty v ČR Mosty v ČR Macocha Macocha

Diskuze

Zatím zde nejsou žádné příspěvky