Akrobatické lyžování nejen pro Krakonoše a lyžníky

10. 12. 2014

I když se o první akrobatické lyžování pokoušeli sportovci již ve 20. letech 20. století, jeho moderní historie se začala psát až v 60. letech. Původní disciplínou byl balet na lyžích (AcroSki). Poté postupně vznikaly ostatní disciplíny, které později AcroSki, jako závodní disciplínu, vyřadily ze hry.

První oficiální soutěž v akrobatickém lyžování se konala v roce 1971 a skládala se ze tří disciplín - lyžařského baletu, jízdy v boulích a z akrobatických skoků. Na zimních olympijských hrách se tento sport objevil až v roce 1992 na hrách v Albertville. Zde se prvními olympijskými vítězi v akrobatickém lyžování stali Francouz Edgar Grospiron a Američanka Donna Weinbrechtov.

Závodní disciplíny

Akrobatický sjezd

Jedná se o jízdu v boulích (moguls) a skoky. Trať je rozdělená na sekce s boulemi a 2 skoky. Cílem je sjet trať, co nejrychleji (25 % výsledku) a odskákat kvalitní triky na skocích (25 % výsledku). Závodník musí projet boulemi technicky čistě, úhledně a bez pádu (50 % výsledku). V této disciplíně nás skvěle reprezentuje Nikola Sudová a Tereza Vaculíková.

Akrobatické skoky

Závodníci skáčí na speciálních můstcích a předvádí skoky, salta a vruty. U této disciplíny se hodnotí provedení, výška, délka skoku a dopad. Historicky nejúspěšnější český reprezentant v této disciplíně je Aleš Valenta.

Skikros

Jedná se o závod 4 až 6 závodníků, kteří se na točité trati snaží dojet do cíle dřív než soupeř. ČR reprezentuje několikanásobný mistr světa Tomáš Kraus.  

Slopestyle

Závodník sjíždí trať s umělými překážkami, na kterých musí předvést co nejvíce obtížných triků. Cílem je velká různorodost předváděných triků, jelikož je hodnocena lépe než opakování jednoho vysoce obtížného triku.

U-rampa

Při jízdě na U-rampě sjíždí závodníci hluboké koryto s pěti metrovými stěnami, kde skáčí a sbírají body za obtížné triky.
U-rampa a slopestyle jsou nové discipíny, které si svou oficiální premiéru odbyly na letošních olympijských hrách v Soči.

Začínáme s akrobatickým lyžováním 

A jak začít s akrobatickým lyžováním, konkrétně s disciplínou moguls?

Základem všeho je umět lyžovat. Když už to tak nějak zvládáte, můžete se přihlásit do sportovního klubu, kde se o vás postarají a vycepují z vás akrobatického lyžaře.

Začít mohou již pětileté děti… V tomto sportu je kategorie předškoláků, školáků, mladších žáků, starších žáků, juniorů a mužů.

V kolika letech mám začít s tréninkem, abych se dostal/a na vrcholovou úroveň?

Ideální je přidat se k oddílu už v 5 letech. Děti mají tréninky na trampolíně, základy gymnastiky, míčové hry apod. Pokud začnete v 10 - 15 letech stále máte šanci, že si sáhnete na medaili.

Kolik stojí oddílové příspěvky?

Každý oddíl si účtuje jinou sumu, počítejte s částkou od 1.000 Kč výš. Nezapomínejte na další výdaje na soustředění apod.

Kolik stojí sportovní pomůcky?

Začínající “boulař” musí počítat s 20. 000 Kč (lyže, boty, hůlky, helma, chránič páteře, brýle, oblečení). Čím se závodník zlepšuje a posunuje výše, zvyšují se i náklady. Potřebuje speciální lyže (minimálně 2 páry) a další výše uvedenou výbavu musí kupovat minimálně po dvou kusech.

Jak často jsou tréninky?

Ideální jsou tréninky 2-3x týdně v hale s trenéry, v zimě o víkendech k tomu přibrat lyže a v létě se věnovat i jinému sportu pro zvýšení kondice.

Kdy mohu absolvovat první závod?

Závody jsou pořádané už pro děti od 5 let.

Jaké soutěže se konají v ČR a v zahraničí?

V ČR se pořádají České poháry a Mistrovství ČR. V zahraničí na vás zase čekají Evropské poháry, Mistrovství světa juniorů, Světové poháry, Mistrovství světa seniorů a vrcholem jsou Olympijské hry. 

 

Diskuze

Zatím zde nejsou žádné příspěvky