Adropáci jedou na koňaku

7. 3. 2018

Ne, nepijeme v kanceláři koňak. Ačkoli bychom občas fakt chtěli. A možná i potřebovali, to víte, pro větší inspiraci. :-) Měli jsme ale možnost jet na degustaci těch nejlepších francouzských koňaků z rodinných vinařství okolí města Cognac (z francouzské oblasti Grande Champagne). Vše jsme si vyzkoušeli na vlastní chuťové buňky a byla to naprostá paráda! Alespoň pro mě, kolega-řidič zas tak nadšený nebyl.

                 

Úkol č. 1 : Správná lokalita

Na zážitek jsme vyrazili bez poukazu, to nedělejte. Řeknu to ve zkratce, udělali jsme si menší projížďku po Praze a až pak jsme se přesunuli na správnou adresu. Zaparkovali jsme vedle v ulici a vydali se do hotelu Páv Best Western v centru Prahy kousek od Nebe. Příjemná recepční nás nasměrovala do zadní části přízemí, kde se nám otevřel luxusní salónek, připravený pro asi 20 lidí. Usadili jsme se, počkali, než dorazí ostatní a show mohla začít…

Úkol č. 2: Multitasking

Nádherné prostředí, skvělá prezentace, obrázky, zajímavé informace, vtipné příhody a k tomu sklenka luxusního koňaku v ruce, jeho vůně plná všeho možného a lahodná chuť… no zkuste to všechno vnímat naráz. Naštěstí jsou pánové, kteří degustaci vedli, zkušení profíci, takže nám vždycky nechali čas na to, si koňak pořádně očichat (víte, že nejlepší je opřít si sklenku o špičku nosu?) a následně si vychutnat jeho chuť a až potom pokračovali ve výkladu.

V průběhu prezentace jsme se dozvěděli všechno, co se ke koňaku váže. Pánové si pro koňaky jezdí osobně a s majiteli rodinných vinařství mají blízké vztahy, což je z jejich výkladu úžasně cítit. Kromě faktických informací o historii koňaku, o tom, co znamenají jednotlivá označení, jaké odrůdy se používají, kdy probíhá sklizeň atp., jsme se tak dozvěděli také o jednotlivých rodinách a zasmáli jsme se mnohým příhodám.

Úkol č. 3 : Výběr favorita

Celkem jsme ochutnali pineau a 5 koňaků. Víte, co je to pineau? Dozvěděli jsme se, že jde o směs koňaku a hroznové šťávy. A že je to výborný aperitiv věděli už v 16. století, kdy omylem vznikl. Po jeho ochutnání následovali Maison Dudognon V.S.O.P., Jacques Denis XO, Maison Dudognon Vieille Réserve, Daniel Bouju Royal 60% a Daniel Bouju Tres Vieux. No co vám budu povídat, jedinečný zážitek pro všechny smysly. Odstíny žluté a hnědé, nebo spíš karamelu, medu, jantaru a slunce, vůně ovoce, vanilky, květin ...úplná pohádka.

Po všech vzorcích jsme dostali důležitý a zodpovědný úkol- vybrat nejlepší koňak. Hlasování bylo vyrovnané, ale nakonec přeci jen vyhrál favorit číslo… to vám neprozradíme, aby měl každý možnost najít si toho svého. Jeden vylosovaný účastník degustace dostal ještě skvělý dárek. Více takových večerů! Darujte i vy takový zážite, darujte tuhle luxusní ochutnávku koňaků

P.S.: Jo a cokoli vám zachutná, si můžete na místě i koupit na doma.

Diskuze

Zatím zde nejsou žádné příspěvky