Adrop ujíždí na longboardu!

29. 1. 2015

Jedno prkno, čtyři kolečka, podobá se skateboardu, ale není to skateboard. Co je to? Něco o mnogo, mnogo lepšího! Longboard je stabilnější, překoná nerovnosti vozovky a tolik se s ním nenadřete jako se skateboardem.

Jestli už jste na silnici, v běžném provozu, viděli cvoka na prkně, tak vězte, že nešlo o sebevraha, který by vám chtěl skočit pod kola, ale o longboardistu, který vyznává downhill (sjezd). Jedná se o královskou disciplínu, která se nejčastěji předvádí na horských cestách a místech s dlouhým a velkým klesáním, aby jezdec vyvinul dostatečnou rychlost (60 km/h a více).

Právě tato disciplína je nejoblíbenějším tématem závodů.

/Kozákov Challange 2014/  

Zajímavosti ze světa českého longboardingu

*Pavel Šimeček objel na longboardu celou ČR podél hranic, čímž si připsal český rekord. Ujel neuvěřitelných 1.704 km za 285 hodin. 

*Nejrychlejším longboardistou na světě je Čecho-kanaďan Mischo Erban, který drží světový rekord na 130 km/h. 

*A to nejlepší nakonec... Naše markeťačka nějaký ten čásek také holdovala longboardingu. A musela to být zábava... 

... zábava hlavně pro diváky...

... Ale, no tak... Nedurdi se, snad jsem toho tak moc nenapsala...

Životopis longboardingu

V 60. letech 20. století někdo dostal ten geniální nápad přidělat na prkno čtyři kolečka a vznikl z toho skateboard. Díky postupnému vývoji skateboardu a snowboardu přišel na přelomu 80. a 90. let na svět první longboard.

Není prkno jako prkno!

Prodává se několik typů longboardů (pintail, cutout, dropdeck/downhill a drop through), které se liší tvarem a velikostí, podle toho, na co prkýnko potřebujete (cruising a carving, dancing, freeride, sliding, downhill).

Kde jezdit?

Naučit se jezdit na longboardu můžete, v kterémkoliv parku, plácku nebo cyklostezce s dobrým asfaltem. Mezi pražáky je vyhlášená Letná, Stromovka, Ladronka nebo modřanská cyklostezka.

Až se na něm naučíte, klidně vyražte do ulic, do školy, do práce, do obchodu. Ale pozor! V obchoďáku si s ním raději nehrajte, je to zakázáno. Jo, to v takové Anglii je to jiná káva.

No, a ti největší machři prostě jezdí na silnici, i když to neumí, nejlépe bez chráničů a kombinézy.

/Nic tak nepotěší jako cizí neštěstí/

Diskuze

Zatím zde nejsou žádné příspěvky